A porcukorral meghintett, frissen készült, omlós szalagos farsangi fánk maga a nosztalgia. A felhőtlenül vidám, jelmezbe öltözős gyermekkori farsangok időszakába repít vissza.
Nélküle nem ünnep az ünnep, és még akkor is bevállaljuk pár falat erejéig, ha tudjuk, hogy a hagyományosan olajban, bő zsírban sült finomság nem tartozik a legegészségesebb desszertek közé. Nem beszélve a hozzávalókról, a gyorsan felszívódó fehér lisztről vagy a vércukorszintet emelő kristálycukorról, melyek szintén nem tartoznak a reformkonyha hozzávalói közé.
Mit tehetsz, ha egyszer egy évben mégis elkap a fánk iránti vágy, és a családot is meg akarod vele örvendeztetni?
Először is: ne hidd, hogy a farsangi fánk receptje kőbe van vésve. A fánk egész története a recept újraértelmezéséről szól, ahány ház, annyi szokás. Létezik egészséges, a szervezetet kevésbé megterhelő és vegán változat is. De még a magas falú, olajjal teli edény is lecserélhető a sütőre, vagy speciális fánksütőre. Igaz, hogy a fánk nem lesz szalagos, de ugyanúgy fogod szeretni.
Mutatom a vegán fánk alapreceptjét, és ahhoz is kapsz tippeket, hogyan bolondítsd meg és formáld a saját ízlésedre a farsangi fánkot.
Készítsünk együtt vegán farsangi fánkot
A farsangi fánkhoz a következő hozzávalókra van szükséged:
A száraz hozzávalók:
- 50 dkg finomliszt
- Fél bögre cukor
- friss élesztő (nem szükséges felfuttatni, morzsold bele)
- 0,5 teáskanál só
Hozzávalók, ahol a vegán választás különösen fontos:
- 1,2 bögre növényi tej (például rizstej, mandulatej)
- 3 evőkanál vegán vaj a tésztához
- A sütéshez: kókuszolaj
A díszítéshez:
- 0,5 bögre porcukor
- házi lekvár ízlés szerint
A vegán farsangi fánk elkészítése 3 lépésben:
- A liszt, a vaj, a cukor és a só összekeverésével készítsd el a tésztát. A klasszikus trükk a tészta szellősebbé tételére, ha a lisztet szitálva teszed a tálba, próbáld ki! A tészta akkor jó, amikor már nem ragad sem a kezedre, sem a keverőtál falára.
- A második lépés a kelesztés körülbelül 1 órás folyamata, ehhez elegendő egy konyharuhával letakarni a tésztát, az élesztő helyetted is dolgozik.
- Szaggasd ki a fánkokat egy fánkszaggatóval (vagy simán egy üvegpohárral), és már sülhetnek is a kókuszolajban. 2-3 perc, és kész is egy-egy fánk.
Hogyan bolondíthatod meg az alapreceptet?
- Cseréld le legalább részben a fehér lisztet. A fehér liszt fél adagját helyettesítsd teljes kiőrlésű liszttel, vagy más, lassabban felszívódó lisztfélével, például lenmagliszttel. Ha van olyan liszt, ami bevált már vegán konyhádban, bátran próbáld ki fánktészta hozzávalójaként is.
- Süsd sütőben a fánkot. A szalagokról ilyenkor le kell mondanod (a sütőben egyenletesen sül a fánk), de máskülönben ugyanolyan finom fánk a végeredmény. A magas falú edényben sült fánknak sem kell szükségszerűen tocsognia az olajtól, ha papírtörlővel felitatod a zsiradékot.
- Bánj csínján a cukorral. A sima kristálycukor helyett törekedj a természetes alternatívákra, már a sztívia is sokkal egészségesebb választás, és sütéshez is használható.
- Merész ötletek a díszítéshez. A porcukor és a lekvár helyett saját készítésű, cukormentes dzsem is kerülhet a fánkra. Vagy vékony réteg, előzőleg megolvasztott vegán csokoládé, ami szépen rászárad.
Farsangi kavalkád – további receptek és történetek
Ha kíváncsi vagy egy másik variációra is, a speciális fánksütőben sült tavaszi vegán fánk receptjét ebben a bejegyzésemben találod. Kíváncsi vagy, hogy milyen a juharszirupos farsangi fánk? Ide kattints érte. A farsang történetét ebben a korábbi írásomban dolgoztam fel. Tudtad például, hogy a középkorban a farsangi bálok és zajos mulatságok a rossz lelkek elűzésére és a Nap bátorítására szolgáltak?
Készítsünk együtt farsangi fánkot, űzzük el a telet, várjuk együtt a tavaszt!
Van kedvenc vegán farsangi édességed? Tedd elérhetővé a Mannások számára is hozzászólásban!
Hozzászólások
Hozzászólnál? Hozzászólás írásához kérjük lépj be!