Itt a farsang, áll a bál!
Ajándék farsangi fánk recept Neked a Szappantündértől
Szeretem a farsangot, mert innentől már visszaszámolok a tavasz érkezéséig. Nem is a bálok, a zajos mulatságok a fontosak számomra, hanem a tél búcsúztatása, még akkor is, ha idén eddig nem volt olyan kemény tél. De vajon mi is a farsang?
A farsang hazánkban január 6-án, azaz vízkeresztkor kezdődik, és egészen hamvazószerdáig, vagyis a húsvét vasárnapot megelőző 40 napos böjti időszak kezdetéig tart. Ezért minden évben változó hosszúságú ez az időszak.
Tudtad?
A középkorban azt hitték, hogy ezekben a napokban – amikor a nappalok rövidek, az éjjelek hosszúak – a Nap meggyengül, ereje elfogy, és a rossz szellemek életre kelnek. Ez a hiedelem hívta életre a farsangot, azaz a vigadalmak, bálok, zajos mulatozások, jelmezes felvonulások és boszorkánybábu-égetések időszakát. Az emberek azt gondolták, hogy ezekkel elijesztik a rossz lelkeket, és segítik a Napot, hogy új erőre kapjon. Az ijesztő jelmezek viselésének is az volt az oka, hogy elűzzék a rosszat, a telet, a hideget.
Farsangi finomságok
Ez az időszak bővelkedik nagy lakomákban: töltött káposzta, kocsonya, húsleves, és még sorolhatnám. Egy valami azonban nem hiányozhat az asztalról ilyenkor, ez pedig a farsangi fánk. Mivel kelt tésztáról van szó, nem tartozik az egészséges ételek közé, de elkészítheted reform módon is. A bő olajban való sütést kerülni kell, de a fánk úgy az igazi, ha olajban sül. Van választási lehetőséged, hiszen a napraforgóolaj helyett használhatsz kókuszolajat. Ha pedig nagyon szeretnéd elkerülni az olajos sütést, akkor sütőben is készítheted a farsangi fánkot. Ez utóbbi ugyan nem lesz szalagos, és az íze is kicsit más, de az biztos, hogy sokkal egészségesebb. A finomliszt helyett használj teljes kiőrlésű tönkölylisztet. Az ízén nem sokat változtat, azonban a rosttartalma jóval magasabb, így egy fokkal egészségesebb, mint a fehér liszt.
A fánk készítésének van egy nagy titka. A helyiség, ahol sütni szeretnéd, ahol keleszted, ne legyen hideg és huzatos, mert ez megviseli a tésztát.
***Farsangi fánk kicsit másképp***
Mire lesz szükséged?
- 50 dkg teljes kiőrlésű tönkölylisztre
- 4 dkg friss élesztőre
- 5 dl rizstejre vagy mandulatejre (ez lehet több is, kevesebb is, attól függ, hogy a liszt mennyit vesz fel)
- 2 evőkanál kókuszolajra + a sütéshez is kókuszolajat használj
- 1 csipet sóra
- 3 evőkanál Demerara nádcukorra
Hogy csináld?
Először szitáld a lisztet egy nagy tálba. Ezután add hozzá a 2 evőkanál kókuszolajat, a cukrot és a csipet sót, majd morzsold bele az élesztőt (nem szükséges felfuttatni). Add hozzá a rizstejet is, majd kezdd el dagasztani a tésztát. Addig dagaszd, míg szép hólyagos lesz a tészta, és elválik az edény falától. Ezután takard le egy tiszta konyharuhával, és meleg helyen keleszd 1 órát. Ez alatt duplájára kel a tészta. Borítsd ki egy lisztezett deszkára, és ne nyújtsd, inkább húzd szét a kezeddel kb. ujjnyi vastagra. Egy fánkszaggatóval szaggass fánkokat, a közepükbe pedig kicsit nyomd bele az ujjadat, ebbe a mélyedésbe kerülhet a végén a finom házidzsem.
A kókuszolajat forrósítsd fel, majd tedd bele a fánkokat. Egyszerre ne tegyél bele sok fánkot, mert lehűtik az olajat, és nem lesz szalagos. Kb. 2-3 perc alatt megsülnek, közben egyszer fordítsd meg. Így szép kis szalag lesz az oldalukon. Tálald barack- vagy eperdzsemmel.
Kipróbálod? Oszd meg velem itt a blogon!
Hozzászólások
Hozzászólnál? Hozzászólás írásához kérjük lépj be! Belépek