Téli vitaminpótlás
Töltsd fel a raktáraid!
Különösen ilyenkor, télen nagyon fontos, hogy feltöltsd a vitaminraktáraidat. Ez az időszak a megfázások, az influenza, a légúti megbetegedések időszaka. Segíts szervezetednek könnyebben átvészelni!
A táplálékból felvett vitaminok nem tudják fedezni a napi vitaminszükségletet, ezért kiegészítésre van szükséged. A következőkben pár vitamint sorolok fel, de fontos tudnod, hogy a vitaminok felszívódása úgy a leghatékonyabb, ha azokat az egymáshoz viszonyított megfelelő arányban visszük be a szervezetünkbe. Tehát nem érdemes egyes vitaminokat külön szedni, mert túladagolásuk más vitaminok hiányát is előidézheti. (Kivétel a C-vitamin).
C-vitamin (aszkorbinsav):
Vitathatatlanul a legnépszerűbb, legismertebb a vitaminok között. Erősíti az immunrendszert, segít megelőzni a megfázásos betegségeket, és lerövíditi a gyógyulás idejét. Támogatja a szív- és érrendszer helyes működését. A napi igényed fedezésére kiegészítésre lehet szükséged, válassz egy jó minőségű, adalékanyagoktól mentes vitaminkészítményt. Ha teheted, válassz természetes eredetű fajtát, de a szintetikus változata is hatékony. Vízben oldódik, ezért érdemes folyamatosan szinten tartani. Ettél már goji bogyót? Rengeteg C-vitamint tartalmaz, próbáld ki!
B1-vitamin:
Ha stresszes az életed, nyugtalan vagy, akkor fontos, hogy elegendő B1-vitamint juttass a szervezetedbe. Ez a vitamin idegvédő, segít leküzdeni a stresszt és a depresszív tüneteket is. Fogyassz több olajos magvat! Húsokban is van, pl. a csirkemellben.
A-vitamin:
Ha sokat dolgozol számítógép előtt, sokat vezetsz vagy sokat olvasol, akkor extrém módon igénybe veszed a szemeidet. Ebben az esetben fontos, hogy megfelelő mennyiségben pótold az A-vitamint. A szem egészséges működéséhez ugyanis elengedhetetlen. Immunrendszer erősítő. Fogyassz sok zöld és sárga főzelékfélét, sárgarépát és tojást.
D-vitamin:
Ez a vitamin igazából egy hormon. A C-vitaminnal együtt segít a náthás, influenzás időszakban. Enélkül a kalcium nem tud beépülni a csontokba. Szervezetünk maga állítja elő napfény hatására, a többi mennyiséget ételekből is fedezhetjük (pl. a lazac, a hering, a gomba és a tojás nagyon jó források), de télen mindenképen kiegészítésre van szükség.
És mi a helyzet az ételekben található vitaminokkal? Mire kell figyelned hogy az élelmiszerek minél kevesebbet veszítsenek értékes vitaminjaikból?
1. Minél kevesebb idő teljen el a vásárlás és a fogyasztás között
A gyümölcsök és a zöldségek vitamintartalma akkor a legmagasabb, amikor a legérettebb. Ha vásárolsz valamit, azt igyekezz mielőb elfogyasztani.
2. Tartósíts fagyasztással!
A zöldségek és gyümölcsök hamar elveszítik vitamintartalmukat. Ezért hosszú tárolásra nem alkalmas sem a hűtőszekrény, sem a konyhapult, sem a kamrapolc, sőt még a pince sem, igaz, hogy minél alacsonyabb hőmérsékleten tartod a zöldségeket, gyümölcsöket, annál tovább frissek maradnak, de a vitamintartalmukat rövid idő alatt elveszítik. Főleg a C-vitamin érzékeny erre. Így a legjobb tartósításnak a gyorsfagyasztás tekinthető, amely során csak 10-15%-os a vitaminveszteség.
3. Fogyassz sok nyers zöldséget és gyümölcsöt!
A sütés-főzés során a vitaminok jó része megsemmisül. Ha azonban héjában főzöd (sütöd) meg a zöldségeket, gyümölcsöket, akkor valamivel több vitamin marad bennük. Jól teszed tehát, ha minél többet eszel nyersen.
Téli vitaminbombák
- Savanyúkáposzta
- Citrusfélék (csak módjával, mert hűtik a szervezetet)
- Csírák
- A tartósítószer, állományjavító és egyéb adalékanyagok nélkül, azonnal fagyasztott gyümölcsök és zöldségek
- Cékla
- Sütőtök
- Különböző halfélék
Hozzászólások
Hozzászólnál? Hozzászólás írásához kérjük lépj be! Belépek