Támadnak a vérszívók!
Ajándék kullancsriasztó-recept a kirándulásokra
Szeretsz kirándulni? Járni a természetet, beszívni a fenséges illatokat. Vagy csak szimplán ülni a strandon a fűben. A baj csak az, hogy nagyon kell figyelned, hiszen hívatlan vendégek is csatlakozhatnak a felhőtlennek indult időtöltéshez.
Tudtad, hogy természetesen is védekezhetsz a kullancsok ellen?
A kullancs sok betegség terjesztője, köztük a veszélyes Lyme-kóré is. Ha észreveszed, hogy kullancs van a bőrödben (gyermekeidet és a háziállatokat is át kell vizsgálni a szabadban tartózkodás után), azonnal el kell távolítani. Számos népi módszer létezik, de a szakértők szerint ezek inkább ártanak, mint használnak.
Lássuk, hogyan tudod jól eltávolítani a kullancsot:
-
Fertőtlenítsd a csipeszt vagy a kullancskiszedő kanalat!
-
Ne nyomogasd a kullancsot! Közelítsd meg óvatosan a csipesszel, kicsit feszítsd ki a bőrödet, ha szükséges.
-
Fogd meg a kullancsot a feji résznél minél közelebb a bőrfelszínhez.
-
Kezdd el felfelé húzni finoman, de határozottan. A kullancs a húzás hatására elengedi a bőrt.
-
Ha ez mégsem történik meg, akkor se kezdd el nyomkodni, csavargatni, hanem folytasd a felfelé húzást kicsit erősebben.
-
Fertőtlenítsd a csípés helyét. Ha szükséges, ragtapasszal zárd a sérülést, de jobb, ha szabadon hagyod, gyorsabban gyógyul.
-
A kullancsot zárd egy kis üvegbe, hogy ha esetleg valamilyen kellemetlen tünet jelentkezik a csípés körül, azonnal be tudják vizsgálni. A kullancsok bevizsgálását az Istenhegyi Géndiagnosztikai Centrum végzi (www.gendiagnosztika.hu)
- Ne ijedj meg, ha a kullancs feje véletlenül beszakad. Ez magától kilökődik néhány napon belül. Semmiképp ne próbálkozz tűvel eltávolítani!
- Ne csavargasd a kullancsot, mert megijed, és a bőrödbe öklendezi a mérgező béltartalmát.
- Azonnal fordulj orvoshoz, ha a csípés helyén 30 napon belül kokárdaszerű körökben bepirosodik a bőr, láz, fejfájás jelentkezik.
- Ha gyermeket vársz és kullancscsípés ért, azonnal menj orvoshoz!
Tudtad?
A kullancs által terjesztett kórokozók átvitele a bőrbe már a csípést követő néhány órában megtörténhet.
Az interneten keringő eltávolítási mód, a benyálazott gyufa módszer (e szerint a gyufa végét be kell nyálazni és körözve a kullancs körül kicsalogatható az élősködő) nem hatásos, hiszen a kullancs nem kedveli a foszfort, ezért mélyebben fúródik a bőrbe. Inkább ne ezzel próbálkozz.
Gondolkodtál már azon, hogy mit is kezdj a kiürült Manna virágvizes flakonjaiddal? Van egy szuper ötletem, amivel a csomagolást újrahasznosíthatod, nem mellesleg pedig elriaszthatod ezeket az vérszívó kis szörnyeket.
*** Ajándék recept Neked ***
Natúr kullancsriasztó spray
Mire lesz szükséged?
-
Egy kiürült Manna virágvizes flakonra
-
tisztított vízre
-
10-10 csepp geránium és teafa illóolajra
-
5-5 csepp levendula és citrom illóolajra
Hogyan csináld?
Töltsd fel a kiürült, kimosott virágvizes flakont tiszta vízzel, kb a 2/3-áig. Cseppentsd bele a 10-10 csepp teafa és geránium és az 5-5 csepp levendula és citrom illóolajat. Rázd össze jól a keveréket. Kirándulás alkalmával fújd a ruhátokra. Gyermekek bőrére közvetlenül ne fújd, Te magad is végezz próbafújást, mielőtt élesben beveted a natúr kullancsriasztódat.
Hozzászólások
Hozzászólnál? Hozzászólás írásához kérjük lépj be! Belépek
Eddig bevált.
Csak a spray-s megoldás jó kutyákra vagy lehet hígítatlanul is rácseppenteni?
Hígítva javaslom inkább (a geránium illóolajat nem lehet közvetlenül a bőrre kenni).
Befújhatom vele a kutyámat is? Nem lesz baja, ha véletlenül olyan helyre is kerül, ahonnan le tudja nyalni?
Igen, befújhatod vele, és akkor sem lesz baja, ha lenyalja (valószínűleg nem fog neki ízleni). :)
Jó ötlet ez a kullancsriasztó spray, csak hangsúlyozni kellene még jobban, hogy nehogy ezeket az oldatokat fújják a kullancsra!
A gyufás pedig működik... én mindig azzal szedem ki a gyerekből, de nem nyálazom meg semmi, 10perc és vígan kimászik a kis csibész kullancs. Rengeteget vagyunk a Bakonyba, így van tapasztalatom benne:) Jó, van mikor 10perc míg kimászik magától, de addig a gyerek is kíváncsian nézi a dolgot:)-
Szóval ahelyett, hogy 1 másodperc alatt kiszedné, hagyja, hogy 10 pőercig még köpködje befelé a vírusokat... Érdekes elképzelés!
Épp a minap néztem egy Állatorvostudományi Egyetemen tartott előadást állatorvostan hallgatóknak, amiben kitértek a kullancsokat körüllengő mítoszokra is, azaz, óramutató járásával ellentétes csavarás, gyufafejjel való kőrözés és amit sajnos itt is olvasok a fertőtlenítés!Nem értem miért is kellene fertőtleníteni? Nehogy elkapjon tőlünk valamit az a szegény kullancs? A csipesszel csak meg kell fogni, hogy kihúzzuk, a baktériumok amiket hordoznak nem a kullancs testén vannak, hanem a nyálában! Ez a fertőtlenítéses butaság csak azt erősíti az emberekben, hogy ha kiránduláskor beléjük megy a kullancs nem szedik ki, mert nincs fertőtlenített csipesz, nem baj, majd hétfőn elmegyünk az orvoshoz és evvel ártanak maguknak a legtöbbet, mert addig akadálytalanul köpködi befelé a kórokozókat!A kullancsot a felfedezésekor azonnal ki kell szedni, mindegy mivel, csak kijöjjön, nem kell fertőtlenítés meg ráolvasás! Utána lehet a bőrt fertőtleníteni, persze de a csipeszt nem kell!Még az se baj, ha bennmarad a feje, mert a szervezet kilöki, az nem ártalmas!
Én a megelőzés híve vagyok. Már volt egy csúnya afférom egy kullanccsal azóta erdőben, hosszú nadrágban, zárt cipőben járok. És sapkát, vagy kendőt is teszek a fejemre. Nem hagyok helyet a kullancsnak. Hasznos tanács, hogy erdei kirándulás után alaposan át kell nézni a testet. Hajlatokat, nyakat fül mellett, még a szemérem helyeket sem szabad kihagyni. Lábak hajlatai. Minden főleg lágy, és ér melletti helyet szeret a kullancs. Az állatainkat is védjük ellenük. Ez a gazdi felelőssége. A kullancs riasztó az tetszik. Kipróbálom a legközelebbi kiránduláskor. A vegyszeres kullancsriasztók igen büdösek. És ki tudja, mi van bennük. Lehet, hogy többet ártanak nekem, mint a kullancsnak.