Hogy használd a mosódiót? - Tények és tévhitek

hogy használd a mosódiót? - tények és tévhitek

Tippek Neked a Szappantündértől

A saját történetem a mosódióval évekkel ezelőtt kezdődött, amikor a nagyobbik fiam született. Kiderült, hogy allergiás az öblítőre, a mosóporra. Azonnal „kipucoltam” a fürdőszobát a vegyszerektől, és elkezdtem mosódióval mosni. Megdöbbentő volt a változás.

Mi a mosódió?

Jó alternatíva a mosóporok, gélek helyett. Környezetbarát és mindenféle kémiai anyagtól mentes. 100%-ban vegyszermentes, biológiailag lebomló, így komposztálható. Nem tartalmaz semmilyen hozzáadott anyagot.

Miért természetes?

A mosódió egy Dél-Indiában honos fa, a szappanfa (Sapindus mucorossi) termése. Indiában már évszázadok óta használják. Az érett diókat leszüretelik, kiszedik a magját, és napon kiszárítják. A dió héjában lévő szaponin nevű anyag enyhén habzik, látványos habzásra nem képes. A mosógépben szinte semmi sem látszik belőle, de a szaponin akkor is végzi a dolgát. Az elhasznált diókat bátran a komposztálóba dobhatod.

Sajnos néhány tévhit erősen tartja magát a mosódióval kapcsolatban. Öntsünk tiszta vizet a pohárba!

Tévhit 1: „A mosódióval sokkal macerásabb mosni, mint egy sima mosóporral. A mosóport csak beöntöm, öblítő hozzá, és már kész is, ezzel szemben a diót számolgatni, figyelgetni kell.”

Nem igaz, hogy komplikáltabb vele a mosás, hiszen csak egy szemléletváltáson múlik az egész. Azzal kell tisztában lenned, hogy nálatok milyen keménységű a víz (erről a helyileg illetékes VÍZMŰ-től tudsz információt kérni). Ha ezt már tudod, ehhez igazítod a dióhéj mennyiségét. Kemény vízhez kicsit több kell, de egészen lágy vízhez 4-6 fél dió elegendő. A diót annyira kell csak figyelgetni, hogy minden mosás után kiszáradjanak, mert akkor egy-egy adag dió sokkal tovább használható. Egy adagot 3-4-szer is használhatsz. Hogy mennyi ideig használhatod ugyanazt az adagot, függ attól is, milyen hőfokon mosol: alacsonyabb, 30-40 ºC-on többször, magasabb, 60-90 ºC-on kevesebbszer használd. Tapasztalataim szerint nagyon gazdaságos, én nemcsak vegyszermentesen mosok, ami nálam elsőszámú szempont, de olcsóbb így mosni, ami szintén nem utolsó szempont.

Tévhit 2: „A mosódiótól büdösek lesznek a ruhák.”

Nem igaz. A mosódió egy természetes dió, aminek valóban nincs öblítőillata, de nem is kell ezt elvárnod, hiszen a cél a vegyszermentes mosás. Maga a dió szagsemlegesítő hatású. Kellemetlen illatot akkor érezhetsz, ha mosás után valamiért hosszabb időre a mosógépben maradnak a kimosott ruhák. Ilyenkor gyorsan bedohosodnak, ezért amint tudod, azonnal teregesd ki őket. Ha ez mégsem sikerül valamiért, akkor inkább öblítsd át még egyszer a ruhákat. Ha most állsz át mosódiós mosásra, mindenképpen érdemes 20%-os ecettel átmosni a mosógépet, mielőtt használod, hiszen a vegyszeres mosások után sok lerakódás marad a gépben, ami kellemetlen szagot okozhat, nem beszélve a baktériumokról. 2 flakon ecetet önts a dobba és a mosószertartályba, és futtass le egy 95 ºC-os programot. Hatékonyabb a mosógéptisztítás, ha a program félidejénél leállítod a gépet, és hagyod kicsit a dobban állni az ecetes vizet.

Tévhit 3: „A mosódió nem szedi ki a foltokat.”

Nem igaz. Kiváló folteltávolító tulajdonsággal bír. Adódhatnak olyan szennyeződések, amelyekhez egy kis segítséget kell bevetned. Ilyenkor a mosáshoz Manna Mosószódát és/vagy Manna Fehérítősót javaslok. A mosószóda egy univerzális tisztítószer, amit a fehér ruhákhoz használhatsz biztonsággal, a színes ruhák színét fakíthatja, így azoknál óvatosan használd. A fehérítősó az aktív oxigén erejével távolítja el a makacs foltokat. Fehér és színes ruháknál is biztos a hatása. Ha olyan folttal találkozol, amit nem tudtál mosógépes mosással kiszedni, akkor áztasd egy kicsit előtte a ruhát fehérítősós vízben.

Tippek a használatához

1. Mosózsákot használj a diókhoz. Ebbe tedd a vízkeménységtől függő 5-8 fél diót, majd tedd a dobba a ruhák közé.

2. Öblítő helyett használj ecetet. A 10%-os ecet is megfelel, de alkalmazhatsz almaecetet is. A ruhák puhák lesznek tőle, és nem lesznek ecetszagúak. Keverj össze egy literes flakonban ecetet és vizet 1:1 arányban, és tegyél hozzá néhány cseppet a kedvenc Manna illóolajadból (ajánlom a levendulát, a teafát és a citromot). Száradás után nem lesz sajnos illatos a ruha, de fertőtlenítő hatásuk van. Ennek nemcsak a ruhákra jótékony a hatása, hanem a mosógépet is védi a vízkőtől, szép tisztán tartja azt.

3. Közvetlenül mosás után vedd ki az egyik diót a tasakból, és vizsgáld meg: ha a belseje még fényes, megnyomva habzik még, és enyhén "ragacsos" érzetű, kissé ecetes szagú, akkor még van benne szaponin.

4. Csinálhatsz folyékony mosódiót is. Nagyon egyszerű elkészíteni. Kézi mosáshoz például nagyon jó szolgálatot tesz.

Szükséged lesz 35 egész mosódió héjára és 1 liter vízre. A vízben 10-15 percig főzd a héjakat, és ha kész, vedd ki a diókat. A kész keveréket hűtőszekrényben tárold. Egy-egy kézi mosáshoz kb 0,5-1 dl-t használj ebből. Gépi mosáshoz, felmosáshoz, általános tisztítószerként, kutya, macska fürdetéséhez is használhatod.

Te próbáltad már a mosódiót? Oszd meg velünk a tapasztalataid itt a blogon!


Tetszett a cikk? Oszd meg ismerőseiddel, hogy ők is elolvashassák

  • gyógynövények, amelyeknek minden háztartásban ott a helyük iv.

    Gyógynövények, amelyeknek minden háztartásban ott a helyük IV.

    A kamilla – A sokoldalú gyógyítóGyógynövényismertető sorozatom a negyedik részéhez érkezett. Most az egyik legismertebb gyógynövényünkről, a kamilláról tudhatsz meg kicsit többet.

    Megnézem
  • zsíros a bőröd?

    Zsíros a bőröd?

    Néhány hasznos tanács a Szappantündértől NekedArcbőröd olajosan fénylik, csillog? Sokszor tapasztalod, hogy a színe fakó, tapintása pedig érdes? Állandóan újabb és újabb pattanásokat, mitesszereket fedezel fel az arcodon? Akkor Te a zsíros, problémás bőrtípusba tartozol. Olvass tovább, és tudd meg, mit tehetsz a nem kívánt kellemetlen tünetek ellen!

    Megnézem
  • itt a farsang, áll a bál!

    Itt a farsang, áll a bál!

    Ajándék farsangi fánk recept Neked a SzappantündértőlSzeretem a farsangot, mert innentől már visszaszámolok a tavasz érkezéséig. Nem is a bálok, a zajos mulatságok a fontosak számomra, hanem a tél búcsúztatása, még akkor is, ha idén eddig nem volt olyan kemény tél. De vajon mi is a farsang?

    Megnézem

Hozzászólások

Hozzászólnál? Hozzászólás írásához kérjük lépj be! Belépek

Díjazzuk a hűséged!

A százalékokban számított kedvezmények ideje lejárt, mert szeretnénk, ha Manna Club tagként megkülönböztetett figyelmet és még több kedvezményt kapnál. Ezért létrehoztunk a Manna Clubot, ahol könnyen átláthatod az aktuális ajánlataid.

Tudj meg többet