Nem szeretem, ha rossz hírét keltik, mert a shea az egyik kedvenc vajam. Fantasztikus, mennyire sokoldalú, bőrbarát csodája a természetnek. Használhatod tetőtől-talpig bőrápolásra, sérülés vagy napégés esetén gyorsítja a gyógyulást, enyhíti a gyulladást. Különlegessége abban is rejlik, hogy a komedogén indexe 0, azaz nem tömíti el a pórusaidat, így a zsírosodásra, pattanásokra, mitesszerekre hajlamos bőrön is biztonsággal használható. Hidratál, ápol, ránctalanít, minden bőrtípusra kiváló – lehetne ennél csodásabb alapanyag?
Van azonban egy dolog, amiről muszáj beszélnem Neked, mert ugyan csak néhány embert érint ez a probléma, de én biztos akarok lenni abban, hogy minden Mannás teljes biztonságban érezheti magát.
Messziről indul a történet, a távoli Afrikából. A szavannákon őshonos karité fa 15 év után fordul termőre, és akár 300 éven keresztül is csonthéjas, diószerű termést hoz évről-évre. Ezeket a diókat a helyi asszonyok feltörik, a belsejét megfőzik, és a kicsapódó olaj lehűtésével el is készült a sheavaj. Tisztaságától függően kerülhet élelmiszerekbe (a kakaóvajat kiegészítve főleg csokoládékban találkozhatsz vele), vagy kozmetikumokba.
Azonban, mint szinte minden más tiszta, és természetes anyag esetén, a sheavaj kapcsán is feljegyeztek már allergiás eseteket. Elsősorban azokkal fordulhat elő, hogy túlérzékenységi tüneteket tapasztalnak a sheavaj fogyasztása vagy bőrre kerülése után, akik allergiásak a diófélékre, ill. egy természetes, növényi anyagra, a latexre.
A viszketés, bőrpír közülük is csak keveseknél jelentkezik a sheavaj használatával összefüggésben. Ennek oka – ahogy az allergiák kapcsán már lenni szokott – elég nehezen kikutatható. Találni olyan információkat, amelyek szerint bizonyos országokból, például a Nigériából származó sheavaj gyakrabban vált ki tüneteket.
Téged ez nem érint, mert a Manna sheavajak Ghánából származnak. Azt is kimutatták bőrgyógyászati felmérések, hogy a tisztított vajat használva már azok sem tapasztaltak semmilyen zavaró reakciót, akik korábban azt hitték, egész életükben kerülniük kell a sheavajat.
Fontos tudni, hogy a természetes latex nem összekeverendő a szintetikus latexszel: ha ez utóbbira vagy allergiás, nem kell feltétlenül mellőznöd a sheavajat!
Én mindenesetre azt tanácsolom, hogy ha te is azok közé a nagyon érzékeny emberek közé tartozol, akiknél a mogyorófélék, vagy a latex allergiás tüneteket váltanak ki, a sheavaj első használata előtt egy nagyon kis mennyiséggel tegyél próbát:
- a könyök-, vagy csuklóhajlatodnál, az alkarod belső részén tesztelj,
- egy ujjbegynyi területre vékonyan kenj fel a vajból,
- ne mosd le akár egy teljes napig
Ha nem tapasztaltál semmilyen zavaró tünetet (bőrpír, viszketés, kiütések), akkor biztonsággal használhatod a Manna sheavajait. Ha később mégis jelentkezne az érzékenység, akkor viszont értelemszerűen hagyd abba a használatát.
Hozzászólások
Hozzászólnál? Hozzászólás írásához kérjük lépj be!
Egyébként a mannás shea vaj fair trade termék? Cruelty-free-t látok rajta, abba bele tartozik az emberekkel való bánásmód is?
A kettő nem ugyanazt jelenti, de ettől függetlenül a shea vajunk fair trade termék, mert közvetlenül azt a női közösséget támogatjuk a vásárlással (és így Te is), akik készítik a vajat.
Ez nagyon jó hír, köszönjük! =)
Én allergiás vagyok a latexre, pl. a munkahelyemen sem tudom felvenni a fehér gumikesztyűt, mert sebesre pirosodik a bőröm és csupa pötty lesz...De hálistennek a shea vajtól semmi bajom! *-* És imádom használni!
Nemrég gyógyultam fel a náthából, és csak ezzel kentem a pirosasra, sebesre fújt orromat napi 1-2szer és semmi sem látszik rajta!
Régen, mikor különböző kenceficéket használtam, semmi sem használt, sebes maradt...
Úgyhogy örülök, hogy használhatom! :)
Shea vaaaj.*-*
Nekem nem a shea vajtól van mindenféle gondom, hanem az üzleti közönségcikkektől. Annyira érzékeny a bőröm, hogy szerencse, hogy Ti vagytok!