Egy kis retro tornaóra: emlékszel még a gyertyaállásra?
Egy kis retro tornaóra: emlékszel még a gyertyaállásra?
Régen a tornaórák egyik kötelező eleme volt a gyertyaállás, emlékszel rá?
Csináltuk, csináltuk, de nem is tudtuk – szerintem a tornatanárunk sem –, hogy milyen jót teszünk ezzel magunknak, ugyanis a gyertyaállás (szarvángászana) a jógában a legfontosabb ászanák közé tartozik. Hatása az egész testre kiterjed, és olyan jó hatású a szervezetre, hogy minden embernek naponta többször kellene csinálnia; ké thónapos gyakorlása mélyreható változásokat okoz.
Rendkívüli hatásának titka, hogy ebben a pózban fordított sugárzásokat kapunk, aminek gyógyereje abban rejlik, hogy az egész szervezetet áthangolja
Fordítottan hat ránk a gravitációs vonzás is: a normális helyzetben felül elhelyezkedő szervek kevesebb vérhez jutnak, mert a szívnek a Föld vonzóerejét legyőzve kell a vért a fejbe és a nyaktáji szervekbe pumpálni. A gyertyaállás során a vér magától beléjük folyik, a szív legkisebb megerőltetése nélkül.
A szív pihen, a tüdő és az összes nyaktáji szerv pedig bőséges, friss vérhez jut, így átmosva azokat.
A nyaki erek megtelnek vérrel, és a pajzsmirigyet, mandulákat, fültőmirigyet, csecsemőmirigyet és a tüdőket friss oxigénhez juttatják. A gyertyaállás ezen szervek leghatásosabb gyógyszere és fiatalítója.
A gyertyaállásnak nincs hátrányos hatása,
de magas vérnyomásban, nyaki porckorongsérvnél és menstruáció alatt ne csináld - vagy egyeztess a jógatanároddal! :)
Az elveszett fiatalság, az életerő, az elpazarolt energia olyan bőven ömlik vissza az idősebb emberek testébe is, hogy úgy érzik, újjászületnek. A pajzsmirigy hiányos működése következtében megbetegedett egyéb belső elválasztású mirigyek funkciója ismét normális lesz.
Ez a világ legtökéletesebb fiatalító és idegnyugtató gyakorlata
Ha azt akarjuk, hogy gyermekeink elmebelileg és minden tekintetben kitűnően fejlődjenek, gyakoroltassunk velük naponta legalább háromszor szarvángászanát. A felnőttek pedig gyakorolják egészségük megőrzéséért és fiatalságuk, rugalmasságuk minél további megőrzéséért.
Te milyen gyakran csinálod?
Forrás: Selvarajan Yesudian – Haich Erzsébet: Sport és jóga
Hozzászólások
Hozzászólnál? Hozzászólás írásához kérjük lépj be! Belépek
Tizenéves korom óta gyertyázom. Azt hiszem, nem ártott meg. Teljesen fejlett nővé cseperedtem. Merev izmokkal nem tanácsos belekezdeni, mert inkább húzódást, sérülést okoz. Aki bírja, nyújtsa lábait a feje mögé. Remek nyújtógyakorlat. A jógakönyv szerint 1 percnél tovább nem szabad tartani. A lábnyújtogatás a fej mögé is 5-5 nyújtás lábanként nálam. Ez nem kocogás, nem lehet hosszú ideig csinálni. Tud valaki gyakorlatot ajánlani, akár jógából, ami csökkenti a csípőre rakódott párnákat? Az egyik bokám nem alkalmas már kocogásra. Amióta abba kellett hagynom, sokat felszedtem. Detti
Én azt szeretném kérdezni, hogy jól értelmezem ha a pajzsmirigy túlműködésnél nem ajánlott a póz, akkor az alulműködés esetén lehet jótékony a hatása? Esetleg van valamilyen más ajánlott póz még?
Mivel ez egy forditott testhelyzet a kontraindikációk az alábbiak: magas vérnyomás súlyos keringési-és szivbetegségek, érelmeszesedés, glaucoma (zöldhályog) pajzsmirigytúlműködés menstruáció valamint minden gyulladás ami a fejben van: fül, szem, homloküreg, torok, mandula gyulladása esetén nem ajánlott (fokozza a gyulladást) Azokban az esetekben ahol ezt a gyakorlatot NEM tanácsos végezni minden esetben tudunk HASONLÓAN JÓ HATÁSÚ, de számára veszélytelen gyakorlatot javasolni a jógaórán. A jóga gyakorlatokat célszerű szakképzett tanár vezetésével elsajátítani. A LEFONTOSABB KONTRAINDIKÁCIÓ: GYEREKEKNEK TILOS! 18 éves korig Befolyásolja a nemi érést, kedvezőtlenul, ez minden valamirevaló jógakönyvben benne van. Gyerekek csak épp felvehetik, de kitartás a helyzetben nem javasolt. Gyerekeknek egyéb forditott helyzetek mérsékelten alkalmazhatók: pl.Padahasztászana, Dvikonászana, Trikonászana,Sasankászana minden esetben alacsony idejű pózkitartással. (reklám törölve, szerk.) Jó egészséget mindenkinek! Üdvözlettel Vahl Mariann
Hát a régi tornaórákra emlékszem, mi bizony csináltuk! És még sok más tornagyakorlatot, és itt vagyok 57 évesen.
de ha gyerekeknek tilos, akkor miért írja a cikkben is, hogy "Ha azt akarjuk, hogy gyermekeink elmebelileg és minden tekintetben kitűnően fejlődjenek, gyakoroltassunk velük naponta legalább háromszor szarvángászanát.", és miért csináltatják velük a tornaórákon?
Mariann, köszönöm a kiegészítést, egyeztettem én is a jógatanárommal, és beírtam az általa javasolt kontraindikációkat.
A fentieket Yesudian Sport és Jóga könyvéből írtam, ő kifejezetten ajánlja gyerekeknek is.
Andrea
magas vérnoymás, nyaki gerincproblémák esetén sem ajánlott.
Én pedig nagyrészt igen meszes nyaki csigolyáim miatt (is) csinálom, és kifejezetten jólesik. Káros lenne ebben az esetben is?
is lehet alkalmazni?
tudomásom szerint, ha gyakorlott jógázó vagy és ezt a pózt is rendszeresen gyakoroltad korábban, akkor a várandósság bizonyos szakaszában lehet - azonban érdemes megkérdezni egy olyan tapasztalt jógaoktatót, akik kismamákkal is foglalkozik. Ha nem gyakoroltad a szarvangászanát a váradósság előtt, akkor nem ajánlott most nekikezdeni.
Én majdnem minden nap csinálom, mert érzem, hogy jóóóóóóóó, kiegészítve azzal, hogy a lábamat még "hátranyújtom" közben többször, egészen a talajt érintve, és vissza...De olyan szuggesztíven adtok ilyen és ehhez hasonló tanácsot, h ezentúl minden nap fogom, és többször csinálni !!!Tündérek, Ti tényleg Tündérek vagytok :)
SAJNOS MÁR RÉGEN NEM CSINÁLTAM,DE ELFOGOM KEZDENI MERT ÉRZE,HOGY EGYRE NAGYOBB SZÜKSÉGEM VAN rá!Üdv Marika
Köszönöm a sok-sok fontos infót és tanácsot,és a szuper termékeket! :)Puszi minden szappantündérnek! :)
Egész biztos megcsinálom én is. Nagyon tetszik. Nem rég kezdtem el jógázni ott is szoktuk ezt a gyakorlatot alkalmazni, sok hasonló, régen elfelejtett pózokkal együtt. Az a jó benne, hogy otthon bármikor csinálhatjuk ha egy kis feltöltődésre vágyunk! Köszönöm, hogy eszembe juttattad! Üdvözlettel: Éva
Köszönöm a tájékoztatást!Biztos hogy fogom csinálni minden nap!Mosolygós szép napot kívánok mindenkinek:)Magdolna
Most jutott az eszembe, a kérdés.Mennyi ideig kell csinálni egy egy alkalommal?Köszönöm a segítő választ!Szép napot!:)Ibolya
Minden esetben csak bemelegítés után, és pár percig, amíg jól esik.
Andrea
Miért nem szabad "pl. menstruációkor" és még mikor nem szabad, ha "a gyertyaállásnak nincs hátrányos hatása"? Fontos, hogy milyen talajon végezzük a gyakorlatot (kemény, rugalmas, viszonylag puha stb.)v. mindegy, csak kényelmes legyen? Aki túlsúlyos, v. edzetlen, merevek az izmai stb. is nyugodtan megpróbálkozhatnak a gyakorlat elvégzésével v. csak fokozatosan érjük el a kívánt pozíciót? A válaszokat előre is köszi!
Valóban nagyon jó hatású, de ne felejtsük el, hogy pl. menstruációkor nem szabad!
Kösziiii, Mától elkezdem!Szeretettel üdvözöl mindenkit- Ibolya