Az őskori ember életmódja – a paleolit étrend
Vissza az alapokhoz
Ha Te is érdeklődve figyeled az egészséges táplálkozással kapcsolatos fejleményeket, és szeretnél tájékozott lenni, akkor itt a helyed! Most induló sorozatunkban megismerhetsz néhány olyan népszerű táplálkozási formát, amelyről sokat hallani, ám nem mindig találsz teljes körű tájékoztatást a témáról.
Az első a sorban a paleolit táplálkozás – érdekel?
Honnan indult?
A "70-es években alakult ki mai formája (az eredeti paleo étrend nagyon szigorú volt)
Sportolóknak alkották teljesítményük fokozására
Könnyen betartható, mert csak néhány élelmiszer tilos
Mik a főbb jellemzői?
Egyrészt a vadászó-gyűjtögető ősember táplálkozási formáit követi, így azok az élelmiszerek találhatók meg benne, amelyeket már az őskori ember is ehetett. Másrészt szem előtt tartja, hogy a ma élő természeti népek mi mindent fogyasztanak. Több fajtája létezik (Wai, Insrincto, CrossFit).
Mit ehetsz, ha követed a paleolit étrendet?
- Sovány állati fehérjéket (a szénával táplált marha, a baromfihús, a vadhús, a halak, tenger gyümölcsei és a tojás megengedett)
- gyümölcsöket és zöldségeket
- gombákat
- magvakat, csonthéjasokat
- hidegen sajtolt olajokat, zsírokat (pl. kókuszzsír)
Mik kerülnek a tiltólistádra, ha a paleolit étrend mellett voksolsz?
- Gabonafélék – ez által a kenyér
- Gluténtartalmú élelmiszerek
- Tésztafélék
- Hozzáadott, mesterségesen előállított cukor
- Keményítőt tartalmazó ételek
- Szolanint vagy lektint tartalmazó ételek (paradicsom, paprika)
- Hüvelyesek
- Mogyoró
- Burgonya
- Tejtermékek
- Hidrogénezett olajok, margarin
Fontos, hogy mindenképpen biztosíts magadnak a létfontosságú vitaminokat és ásványi anyagokat!
Mik az előnyei a paleolit étrendnek?
- Elkerülhetnek bizonyos betegségek
- A 2-es típusú diabétesz
- a magasvérnyomás
- a szív- és érrendszeri betegségek
- a csontritkulás
- depresszió
- különböző bőrbetegségek (pl. az akné)
- a daganatos betegségek megelőzésében is szerepet játszhat
- Hasznos, ha aktív sportoló vagy – ekkor a magas szénhidráttartalmú verziót válaszd (ebben több a gyümölcs és a zöldség).
A paleo Magyarországon
Hazánkban ez az étrend megenged néhány olyan élelmiszert, amelyről biztos, hogy nem okoznak semmilyen komoly egészségügyi problémát. Ehetsz pl. kemény sajtokat, paradicsomot és paprikát is. Ha cukorbetegséggel küzdesz, vagy bármilyen ételallergiád van, akkor az étrend személyre szabásánál ezekre mind-mind odafigyelnek. Ezért érdemes szakemberhez fordulnod, ha ezt az életformát szeretnéd követni. Semmiképp ne indulj neki megfelelő időráfordítás nélkül. Időt kell szánnod a diéta tanulmányozására, olvass utána, tanulj róla minél többet, és ha végképp úgy döntöttél, hogy követni szeretnéd, akkor keress fel egy szakembert!
***Ajándék paleolit-recept Neked***
Garnélák olívaolajban friss salátával
Mire lesz szükséged?
- Fél kg. Közepes méretű garnélarákra
- 3-4 evőkanál olívaolajra
- Friss salátára (lehet ez fejessaláta, jégsaláta, tölgylevélsaláta, római saláta vagy amilyet csak szeretnél)
- 2 szem paradicsomra (a reális paleolit étrendben, Magyarországon megengedett)
Hogyan csináld?
A garnélák gerinchúrját távolítsd el egy éles késsel. Jól mosd meg őket, majd hevíts egy kis olívaolajat egy serpenyőben. Ebbe dobáld a megmosott garnélákat, és süsd mindkét oldalukat kb. 5 percig. Ha elkészültél, szedd a rákokat papírtörlőre. Tálald a friss salátával.
Hozzászólások
Hozzászólnál? Hozzászólás írásához kérjük lépj be! Belépek
Ennyi badarságot régen olvastam (eléggé szégyen, hogy pont dietetikusoktól), azok az ellenérvek amelyeket felsorolnak a paleolit étrend ellen, egy rövid kutatómunkával megcáfolhatóak egytől egyig. A cikk nagyon jó összefoglalása ennek az életmódnak, lényegre törő, és alapjaiban helyes!Üdvözlettel: Egy egészséges, boldog, kis költségvetésű paleos!
Hibásnak tartom, hogy a paleo étrendet és életmódot csak Szendi Gáborhoz kötik. A hozzászólásokból jól kitűnik, hogy aki kipróbálta és eszerint él, az a saját (pozitív) tapasztalatát írja le, de ezt az "ellentábor" gyakorlatilag mintha észre sem venné. A lényeg, hogy Szendi Gábor csak egy pszichológus, aki pénzkereseti lehetőséget talált egy hóbortban, és jól kiüríti a "balekok" pénztárcáját. Ahogyan pl. Robb Wolf és Dr. Loren Cordain is teszik. Felhívom a figyelmét mindenkinek, aki a téma szakértőjének érzi magát, hogy felsorolhatatlan szakirodalma van a témának, amerikai, angol, francia, stb. tudósok foglalkoznak az evolúciós táplálkozás és a kapcsolódó témák kutatásával, a természeti népek életmódjának vizsgálatával és publikálják írásaikat, jelentetik meg könyveiket. Természetesen én sem vagyok a téma szakértője, de mint korábbi véleményemben leírtam, magam a családommal és paleo ismerőseimmel nagyon jól vagyunk, csak pozitív hatásokat tudok mondani, szemben azokkal az ismerőseimmel és rokonaimmal, akik mindent úgy tesznek, ahogyan orvosaik mondják, rendesen beszedik a gyógyszereket, megveszik a reklámozott termékeket és a boltokban nem nézik meg, hogy minek mik az összetevői, csak megveszik az egyre modernebb élelmiszereket, tisztító- és tisztálkodási szereket. Csak éppen mindig egyre rosszabbul lesznek. De változtatni az életmódon, első hallásra nagyon ijesztő, rengeteg "macerával" jár és mindenhol falakba ütközik, aki váltani mer. Mennyivel egyszerűbb jókat enni, elkényelmesedni, majd ha már baj van, beszedni a gyógyszereket, vagy hónapokat várva átesni egy csomó féle kezelésen, netán műtéten. Én inkább vállalom a mamutos viccelődést, de mégiscsak én futok felfelé a lépcsőn és nem a többségében túlsúlyos "itt-fáj-ott-fáj" kollégáim.
Mindenki választhat: gondolkodóba esik-e attól, amit a közvetlen környezetében láthat (rengeteg túlsúlyos ember, töménytelen gyógyszer szedése, allergia, megnövekedett átlagmagasság, folyamatosan újabb betegségek) vagy a homokba dugja a fejét, inkább nem vesz tudomást a problémákról és továbbra is ugyanúgy él (mindaddig ameddig meg nem betegszik vagy el nem hízik, esetleg mindkettő). A paleo étrend összegzés: mi okozhatja a mai betegségeket, a sok reklámozott, "tökéletes" termék és a rendszeres gyógyszerszedés ellenére miért nem változik az egészségi állapotunk? Hol lehet a hiba, evolúciós fejlődésünk és a ma élő természeti népek vizsgálata alapján hogyan tudnánk magunk változtatni az életmódunkon, hogy egészségünket megőrizhessük. Ne kórházakban és orvosok között teljen az öregkorunk, ha egyáltalán megérjük, gyermekeinkre ne az elhízás, az allergia és betegségek várjanak. A paleo étrendi ajánlás csak egy része az egészséges életmód útjának, összetett, szerteágazó területekre kell odafigyelni, ezek jó részére a Manna szappan oldalakon is sok hasznos információ van. Aki már elkezdett foglalkozni ezekkel a kérdésekkel, tapasztalhatja, milyen sok mindent nem tudunk és mennyi információ szükséges ahhoz, hogy családunkat a lehető legegészségesebb dolgokkal lássuk el.
Magam, a családommal együtt évek óta paleo étrendi ajánlások szerint próbálunk élni. Mindenféle kényszer nélkül, ha úgy tetszik, prevencióként. Sokat olvastam, tapasztaltam, nem lettem fanatikus híve Szendi Gábornak, de az írásai elgondolkodtatnak és arra sarkallnak, hogy próbáljak minél többet megtudni arról, hogy mit eszünk, mit kenünk magunkra, milyen a környezetünk, stb. Igyekszem ötvözni a számomra megérthető "okosságokat", sok-sok fórumon nézek utána annak, hogy felelős családanyaként és igényes feleségként mi felé irányítsam az életünket, hogy megőrizzük egymást. A paleo iránymutatás, lehetőség. Elmondhatom, hogy nagyon jól vagyunk, tökéletes orvosi eredményekkel. Ez nekem sok-sok többletmunkával és leleményes háztartásvezetéssel jár, de nekem megéri. Szívesen adok tanácsot annak, aki ezt drágábbnak itéli meg, ez súlyos félreértése a paleonak. Házilag tökéletesen megoldható a drágább dolgok kiváltása és nagy örömet is okoz, hogy dicsérik a dolgainkat, holott sok minden szinte "fillérekből", bár sok saját munkával állítható elő. Szerintem, "akinek nem inge, ne vegye magára", de addig semmiképp sem kellene "pocskondiázni" valamit, amíg nem tudunk róla eleget.
Kedves Hajnalka!
Szívesen elfogadnék tanácsot, a legnagyobb problémám a paleo-étrenddel, amióta csak hallottam róla, az volt, hogy úgy gondoltam, nem tudom megfizetni, de ha lehet másképp is, "fillérekből", örömmel fogadnék némi iránymutatást, két pici gyermekemet szeretném a lehető legjobb irányba terelni már most, amikor még kialakulóban van az ízlésük, az étkezési szokásaik, és rám és a férjemre is ránk férne némi változtatás az egészség felé. (Főleg rám.) (személyes kontakt adatokat töröltük, biztosan másokat is érdekel a válasz. Szerk.)
Ismertetőszövegnek jó, tudjunk róla, hogy egy újabb tiltólistás drága és számos betegség előidézőjeként számontartott "diétát" tudott kieszelni egy korántsem hozzáértő "szakember". Köszönjük,pszichológus dr. az értékes irományával átmosta a nem hozzáértő ám ijedős emberek agyát, akik szeretnének egészségesen élni,ám ahelyett, hogy felhívnának egy dietetikust, megvesznek egy könyvet és vakon megbíznak benne.Szörnyű.Átkos tej? Miért is? A Ca napi ajánlott bevitele 1500mg. Miért van ennyi csontritkulásból eredő combnyaktöréses haláseset imádott nagyanyáink körében? 1 dl tejben 120 mg Ca van. 100g sajtban 600mg Ca van.1 doboz joghurtban(ami élőflórás is és támogatja az emésztőrendszert)120 mg Ca van.A tej savanyú kémhatása segíti a Ca felszívódását a bélrendszerben.Ha nem eszel gabonát,sem egyéb keményítőtartalmú élelmiszert(rizst, burgonyát, szárazhüvelyest akkor mitől lesz energiád?Jah, hogy ott vannak a zsírok? Értem.Ha pedig zsírral tömöd magad,akkor vajon hogyan előzöd meg a szív-érrendszeri betegségek kockázatát?Válaszom:sehogy.Mert terheled vele a szíved.Mindenkinek aki ezt a diétát folytatja-első dolgom elküldeni egy cholesterin-triglicerid szint mérésre.Annyi zöldséget nem tudsz megenni,az biztos hogy te erőtől duzzadóan tudd a napi munkádat végezni.(energiaszegény)S akkor mi van,ha én pl.1-es típusú cukorbeteg vagyok?Teljesőrlésű gabona nélkül biztos hogy nem élem túl a napot. Egy szó mint száz:ebben az országban,ahol ahol a szív-érrendszeri betegségek által okozott halálozás elsőszámú probléma,mérhetetlenül nagy felelőtlenség zsírban gazdag "diétát" ajánlani akár betegről, akár egészséges emberről van szó. (egy dietetikus-a kritika nem Neked szólt, Andrea)
miért is a tejtermékeket kellene választanunk? Miben, mennyi? 100 ml tej: 120 mg Ca; 100 ml joghurt: 220 mg Ca; 100g banán - 110 mg Ca 100g mák – 968 mg Ca 100g olajos hal – 270 mg Ca 100g sajt – 400 mg Ca 100g kalács – 52 mg Ca 100g paraj – 133 mg Ca 100g petrezselyem – 245 mg Ca 100g bab – 106 mg Ca 100g szója – 200 mg Ca
Köszönöm,hogy dolgozott a tápanyagtáblázat felütésével, kifejezetten az én tájékoztatásomra. Most pedig gondolja át, vajon mennyi mákot tud megenni egy evésre,amikor a szórat (pl. mákos tésztára ) általában 10-15 maximum 20 g, 1 csomag petrezselyem maximum 20 g, a tápanyagtáblázat amiből vette, mellesleg hibás, mert a banánban nincs ennyi ca (ez egy elírás, ami úgy tűnik, még nem javítódott ki senki, a valós adat 11 mg/100g) és valószínűleg a joghurtról kapott adata is hibás, hiszen a joghurt a tejgyártás folyamán nem dúsul fel ásványi anyagtartalommal, csak beoltják őt baktériumokkal.A hóvirág és a göcseji sajt kivételével(400mg/100g)a cheddar, eidami,emantáli (800mg/100g)márványsajt, mozzarella(500mg/100g), trappista 600mg/100g mind gazdagabbak ca-ban. Az a helyzet, hogy már megmagyaráztam, miért a tej-tejtermékek, de valószínűleg túl szakmaira sikerült, ezért nem volt érthető. A tej kémhatása (ph értéke) pozitívan befolyásolja a benne lévő ca felszívódását a bélrendszerben és így nyilván a hasznosulása is jobb lesz. A nem állati eredetű ca forrásokból eleve több kell és még a hasznosulása is rosszabb. A költségekről pedig jobb, ha nem beszélünk, ugyanis bárki átgondolhatja, mennyibe kerül az egyetemen egy félév, hát még 8. Sajnálom, hogy ennyi rosszindulatú megjegyzést kell olvasnom, amikor ezt az információt ingyen adtam hogy okuljanak belőle. Mindenki maga tehet az egészségéért, de ha rosszat tesznek ellene, akkor kérem, ne minket okoljanak miatta. Kellemes, madárcsicsergős napot! :)Üdv.Viktória
Kedves Viktória!Egy 1-es típusú cukorbetegnek milyen diétát ajánlana?
Kedves Adri!A diéta az inzulin típusától függ valamint a meghatározott napi szénhidrátmennyiségtől (grammban) amit az orvos (diabetológus) meghatározott.
Kedves acs_viktoria!Amit írtál, eléggé foghíjas :) Először is olvasd el Szendi Gábor könyvét (ha nem telik rá, gúglizd ki, meg se kell venni) - Szendi nem a saját pszihológusi képességeit bontakoztatta ki mikor érveket gyűjtött, hanem más orvosok, belgyógyászok tudásait, más paleolit étrenddel foglalkozó orvosok irodalmait bújta, és ha elmész egy Szendi előadásra (ingyenes), ott lehet, hogy egy belgyógyász fogja megválaszolni a kérdéseidre a választ.Nem vetted még észre, hogy nagyanyáink szinte a tejen nőttek fel, most mégis kálcium hiányos a csontjaik? ha 1-es típusú cukorbeteg vagy, akkor pihentetned kellene a hasnyálmirigyed, ha utána olvasol, hogy minek következtében emelkedik a cukrod, könnyen rájöhetsz, hogy a gyorsan felszívódó szénhidrát csak farkaséhséget, és cukoringadozást okoz - ez teljesen tudományos tény. "Teljesőrlésű gabona nélkül biztos hogy nem élem túl a napot." - szerinted a gyűjtögető életmódot folytató ember mit evett egész nap? Gabonákat? Ők hogyhogy túlélték a napot? Én Szendi Gábor Paleolit könyvére azt mondom, hogy abszolút tudományos alapokra épül, én 2 évig Paleóztam (gondolom Te nem próbáltad ki, hiszen ha kipróbáltad volna, akkor nem írnál ilyeneket) - ami miatt mégis abbahagytam, és ami miatt úgy gondolom, hogy nem ez a legősibb emberi táplálkozás, az az, hogy eleve az ember sosem volt ősember. Az egy másik faj volt, hiszen tudományos bizonyítékok nincsenek arra vonatkozóan, hogy az ősember és a mai ember között bármi féle fejlődési kapcsolat lett volna - a csontozatunk sem volt köztes, emberre és ősemberre is hasonlító. Fogazatunk, gyomorméretünk, vékonybelünk hossza, nyelvünk alapján nem vagyunk húsevők. Így átpártoltam a raw food -re. De a raw food egyben paleolit is. Nézd meg, hogy azok az emberek akik 20-30 éve paleolitoznak, milyen az egészségi állapotuk, továbbá nézd meg, hogy a természetben melyik élőlény issza meg másik élőlény tejét.
Kedves Adri!Szendi továbbra is pszichológus marad, ezen nem változtat az, hogy lefordítja a külföldi irodalmat és kicsit átfogalmazza. Elhiheted, hogy pszichológus létére elég jól ismeri a laikusok "lelki világát" és valószínűleg nem esik nehezére azt írni, amit a kétségbeesetten egészséget hajszoló emberek hallani akarnak. Lehet őt az egekig magasztalni, de néhány könyv miatt ő még nem szakértő. Pláne nem dietetikus vagy táplálkozástudományi szakember (ezeket a végzettségeket egyetemi képzésen belül lehet megszerezni). Ezen kívül megnézném, hogy egy 1-es típusú cukorbeteg hasnyálmirigye kipiheni a betegséget... Viktória egészen biztosan többet tudna mesélni erről a szörnyű betegségről, mint amennyit te Szenditől vagy a gugliból megtudsz.Érdekes módon Szendi elfelejti említeni a káros mellékhatásokat, illetve gondolom az is mellékes, hogy az ősember átlag életkora nem haladta meg a 30-40 évet. Az étrend okozta hatások még szinte ki sem alakulhattak. Ezen kívül remélem rémlik, hogy a Vénusz szobrok eléggé kövér nőket ábrázolnak (a modellek élő emberek voltak, sőt nőideálok!), amiből az következik, hogy valós jelenség volt az elhízás is.Végül arra is felhívnám a figyelmet, hogy fogazatunk szerint mindenevők vagyunk.Nem megsérteni szerettelek volna, nehogy félreértsd. Mindenkinek a saját döntése, hogy milyen életmódot folytat, de félinformációkkal elég furcsa kioktatni egy dietetikust, aki az élettantól kezdve elég sok mindent tanult az emberről éveken keresztül. (egy másik dietetikus)
A családom és én is fél éve a paleolit életmód szerint élünk. Teljesen bevált! Nagyon jól érezzük magunkat a bőrünkben, sokkal több az energiánk. Mindenféle emésztési gondunk megszűnt, amiket régebben természetesnek gondoltunk.Lehet, hogy egy kicsivel drágábbak a paleolit lisztek és élelmiszerek, de szerintem hosszú távon 100%-ig megéri. Nem kell majd drága gyógyszerekre költeni és mindenféle civilizációs betegségtől tartani. A paleolit életmód előnyeit, gyógyító és megelőző hatásait számos kutatási eredmény bizonyítja. Szendi Gábor könyveiben minden részletesen ki van fejtve.A saját bőrömön tapasztalom pozitív hatását és bátran ajánlom mindenkinek! :)
Hát... én ezt a fajta táplálkozást a legkevésbé sem mondanám "könnyen betarthatónak". Már csak az ára miatt sem; de a tiltott dolgok listáját is igen hosszúnak találom. Mert hol találok én szénával táplált marha húsát, antibiotikum-mentes baromfihúst, vagy hogyan tudom megengedni magamnak a kevéske fizetésemből a tenger gyümölcseit, vagy a vadhúst? És nem értem, miért kellene kidobnom az étkezésemből az értékes gabonaféléket - melyek szintén magvak, amik állítólag megengedettek?...
Pl a csirkemell salátával, vagy párolt zöldséggel már miért lenne drága??? Az értékes gabonafélék, pedig szerintem a 21. században nem nevezhetők sem értékesnek, sem egészségesnek. Ez egyfajta étrend, vannak másmilyenek is, de az egészséges életmódba vagy diétákba manapság a szénhidrát szinte semmilyen formában nem fér bele. Egyébként sem szólt arról a cikk, hogy mindenképpen tartsuk be ezt az étrendet, csupán bemutatta a paleolit táplálkozás lényegét. Természetesen ha valaki makk egészségesnek érzi magát és mellette nincs rajta súlyfelesleg, nyugodtan ehet "értékes gabonaféléket", bár lehet akkor nem lesz hosszú ideig sem egészséges, sem karcsú :)