Mint szinte mindannyian, én is állandó időhiányban szenvedek. Egész nap jövök-megyek, és a legutolsó dolog amihez kedvem van otthon, az a rendrakás és a takarítás. Csakhogy a felfordulást és a mosatlan edények, összehajtásra váró ruhahalmok látványát sem bírom elviselni. Egyszerűen nem jó arra hazaérkezni, hogy pihenés helyett mindenhol csak az előttem tornyosuló tennivalók hegyeit látom.
Ebből az ördögi körből nehéz kitörni, de nem lehetetlen! Büszke vagyok rá, hogy többé-kevésbé sikerült elérnem, hogy otthon rend és tisztaság várjon, és ne kelljen a hétvégémből túl sok időt áldoznom arra, hogy összekapjam a lakást.
Az évek alatt – különösen, amióta megszülettek a gyerekeink – sok mindent kipróbáltam, nekem ez az 5 trükk vált be:
1. Ne halogass, a tennivalók nem intézik el magukat!
Gondolom, te sem láttál még magát elmosogató edényeket, és a ruhák nálatok sem kúsznak be maguktól a szekrényekbe. A legjobb amit tehetsz az az, hogy megelőzöd a tennivalók felhalmozódását. Ne várj addig, míg az utolsó pohár is elfogy a szekrényből, és az utolsó pólód is a szennyes halom tetejére kerül.
Rengeteg bosszúságot spórolhatsz meg magadnak, ha két dologra koncentrálsz: ne feküdj le este úgy, hogy tele van a mosogató, és ne is indulj el reggel úgy, hogy rendetlenség van otthon. Annyi időd biztosan akad, hogy a nyitott ajtókat becsukd, a szétdobált dolgokat egy helyre csoportosítsd.
2. Az egy-két perces dolgokon ne tépelődj, csináld meg!
Senki sem késett még el sehonnan amiatt, hogy bevetette az ágyat, vagy elmosott egy csészét. Dobj be egy mosást este, és teregess fel reggel, egyik sem igazán időigényes munka, akár fogmosás közben is elvégezhetőek. Ha látsz valamit, ami zavar, és gyorsan elvégezhető, csináld meg, és ne várd ki vele a hétvégét, amikor már több tucat tennivalód lenne úgyis.
3. Egyszerre csak egy dolgot csinálj!
Ha te is hajlamos vagy abba a hibába esni, hogy nekiállsz a rendrakásnak, takarításnak, és hirtelen három dolgot kezdesz el egyszerre csinálni, akkor ez a pont neked szól.
Igyekezz egy feladatot végigvinni, és ne kezdj újabba, míg annak az egynek a végére nem érsz. Találj ki valamilyen rendszert, útvonalat, rutint, ami alapján végigmész az adott helységen, és ne hagyd félbe, amíg nincs kész. Rengeteg időt spórolhatsz ezzel, és meglátod, kevésbé is fáradsz el.
4. Ha egy új kacat jön, egynek mennie kell!
Nehezen szabadulsz meg a rég nem használt dolgaidtól? Úgy érzed, nincs elég helyed, de elpakolni sem tudod hová a sok-sok mindenfélét, amit felhalmoztál? Ahhoz, hogy tűrhető rend legyen otthon, érdemes néha felülvizsgálnod, mi mindenre nincs szükséged. Különösen igaz ez a ruhákra és a kozmetikumokra. Sokkal könnyebb rendet tartani, ha nem áll a szekrényben tucatnyi, rég nem hordott ruha, vagy a fürdőszobában nem kerülgeted tovább a lejárt szavatosságú kozmetikumokat.
5. Nem kell, hogy mindent magad csinálj!
Ha nem egyedül élsz, nem kizárólag a te dolgod és felelősséged, hogy rendet és tisztaságot tarts magatok körül. A gyerekeket is bevonhatod az egyszerűbb munkák elvégzésébe. Igaz, ez kezdetben sok időt vesz igénybe, de később kamatostul megtérül ez a fáradtság.
Ha úgy érzed, még így sem értek a végére semminek, ráadásul valamilyen fontos esemény közelít, hívj professzionális segítséget, hidd el, megéri.
A vegyszermentes takarításhoz ebben a korábbi blogbejegyzésemben találsz tippeket, recepteket.
Ha pedig csak tíz perced van, mielőtt váratlanul beállít egy rokon vagy barát, ezek a villámtrükkök segíthetnek.
Hozzászólások
Hozzászólnál? Hozzászólás írásához kérjük lépj be!
Jó gondolatok, ha gyerek (8 hónapos) segít teregetni, mindjárt nem öt perc :-) de olyan cuki, ahogy bele bújik a ruhák közé ;-)
Nekem mindig probléma a rendrakás, mert jobban találom meg a dolgaimat, ha nincsenek a helyükön. Szívesen lvasnék még cikket ruhák (pl nyár előtti) szortírozásáról illetve a kozmetikai szerekről (például aki átállt teljesen mannára mint én, ne felejtse el a maradék szintetikus készítményeit kidobni). Nekem sokat segíene