Túlélni egy rossz napot

Négy tipp, ami segít gyorsan és látványosan felállni egy negatív esemény után
Előfordul, hogy rossz hírt kapunk a munkahelyünkön, vagy olyasmit közölnek velünk, ami hirtelen kizökkent minket a stabil lelkiállapotunkból. Mielőtt darabjainkra hullanánk, és erőből, érzelmekben tobzódva folytatnánk a munkát, érdemes átgondolni, hogy milyen stratégiával tudjuk túlélni ezt a napot, minimalizálni a károkat és gyorsan kimászni a gödörből. Stratégia kell.
Ne próbálkozz erődön felül
Nem érdemes azon munkálkodnod, hogy erőnek erejével pozitívba fordítsd a levertséged. Szép és nemes gondolat, de valószínűleg aránytalanul sok energiát emésztene fel, és ami még fontosabb, rossz lelkiállapotban hibát hibára halmoz az ember. Tarts szünetet, vagy ha teheted, kérj egy fél nap szabadságot.
Vond ki magad a helyzetből
Igen, furcsán hangzik, de hidd el, van olyan helyzet, amikor nem csupán megengedett, hogy elhagyd a „tett helyszínét”, de valószínűleg ez a legbölcsebb, amit tehetsz. Menj és ülj be egy moziba, játssz a gyerekeiddel, csinálj bármit, ami elvonja a figyelmed a negatív eseményről és nem engedi, hogy végletekig belelovald magad az érzelmeidbe. Igazad van, a probléma akkor is ott fog várni rád, amikor visszatérsz az íróasztalodhoz, de legalább frissen és sokkal objektívabban fogod tudni kezelni másnap.
Ne vonj le túlzó következtetéseket
Ha kiborulunk, hajlamosak vagyunk annyira megadni magunkat a zsigeri érzelmi reakcióinknak, hogy a nap végére teljes hitvallást építünk fel arra vonatkozóan, hogy miért sorsszerű és evidens, hogy negatív események sorozatával van tele az életünk. A rossz beidegződések, a negatív minták sokszor pont ilyen elborult, pesszimista pillanatokban születnek. Mit tehetsz ez ellen? Fogj egy darab papírt és írd le párszor: minden úgy alakul, ahogy nekem a legjobb, minden rendben van. Ez a módszer segít tudatosítani és a megfelelő polcra feltenni a történéseket, elfogadni, hogy valóban csak egy rossz napról van szó, nem pedig egy életre szóló kudarcról.
Ne torzítsd a képet
Amikor negatív események közepette találod magad, fontos, hogy higgadtan megkérdezd magadtól: én vagyok a felelős ezért az egészért, vagy az irányításomon kívül eső dolgok történtek a háttérben? Lényeges különbség, mert gyakorta akkor is magunkat hibáztatjuk, ha nem is volt ráhatásunk, sőt talán rálátásunk sem a kiváltó eseményekre, csak a dominósorban állva elszenvedtük a negatív következményeket.
Mindannyiunk életében vannak hullámvölgyek és nehezebb helyzetek, sajnos ezek sokszor teljesen felkészületlenül érnek minket. Tényleg kulcsfontosságú, hogyan reagálunk ilyenkor, mert akár tetézhetjük is a bajt. Ahogy a sportmérkőzéseken az edzők időt kérnek a bírótól, ha úgy érzik, játékosaikat maga alá gyűrte a pszichés nyomás, számunkra is az a legjobb ha ilyenkor megállunk és rendezzük a gondolatainkat, érzelmeinket. Álljunk meg, vegyük le a tekintetünket a problémáról, majd higgadtan és objektíven gondoljuk át, céljaink tükrében mi lenne a jó kiút stratégia. A fenti négy tipp jó alap lehet ahhoz, hogy rövid idő alatt visszataláljunk magunkhoz és elkerüljük, hogy érzelmileg instabilan olyan döntéseket hozzunk, netán olyan mondatok hagyják el a szánkat, melyeket később nagyon megbánnánk.
Hozzászólások
Hozzászólnál? Hozzászólás írásához kérjük lépj be! Belépek