Az utóbbi évtizedekben az emberiség olyan mértékben avatkozott be a természetes egyensúlyi állapotba, hogy az ökológiai katasztrófához is vezethet.
Tudtad, hogy a tudósok véleménye szerint a 21. század végéig a világ élőlényeinek jelentős része ki fog halni, hacsak nem teszünk ellene?
Beleolvastam a témába, és megdöbbentő adatokat találtam.
Az ENSZ kutatásai alapján jelenleg az összes vadon élő állatfaj harminc százalékát a kihalás fenyegeti, ezen belül az összes főemlősfaj fele a kipusztulással néz szembe. A pusztulás oka sajnos nem más, mint az emberi tevékenység: a mezőgazdasági célú erdőirtás és a nagyarányú környezetszennyezés.
A kihalófélben lévők között is vannak persze súlyosan veszélyeztetett fajok, melyek egyike az óriáspanda, a világ legritkább medvefaja. Nagyon meglepődtem, mert már csak 1000 példány él szabadon Közép- és Dél-Kínában. Az egyetlen ellensége az ember, aki az erdőirtások következtében drasztikusan leszűkítette élőhelyét.
A két méter hosszúságú kérgesteknős szintén súlyosan veszélyeztetett: belegabalyodik a halászhálókba vagy a tengerbe dobott zacskók miatt pusztul el. A vizek szennyezettsége miatt áll a kipusztulás szélén a folyami delfin is, melynek utolsó példányai a Jangce folyóban élnek. A sort sajnos még hosszú ideig sorolhatnám…
A legjobban azokat a fajokat sajnálom, amelyeket már soha nem láthatunk többet, mert az ember kapzsisága miatt végleg kihaltak.
Ilyen az erszényes farkas vagy más néven tasmán tigris. Nevét onnan kapta, hogy testalkata a farkaséra, háta csíkozása a tigrisre emlékeztetett. Ez az erszényes ragadozó emlős Ausztráliában és Tasmániában volt honos és mivel haszonállatokra vadászott, kiirtották. A kaszpi tigris szintén pár évtizede halt ki, pedig a világ legnagyobb macskaféléje volt, hossza akár a 3 métert is elérhette. A hadsereg irtotta ki, hogy területeket szerezzen.
Mit tehetünk az állatok védelmében?
Az állatkerteknek például már nem csupán a szórakoztatás a céljuk, hanem modern Noé bárkájaként a veszélyeztetett és kihalófélben levő fajok ügyét is felkarolják. Az állatokat fogságban szaporítják, majd, amikor ez lehetségessé válik, visszajuttatják őket természetes élőhelyükre. A New York-i Bronx Zoo például így mentette meg az amerikai bölényt, amely e nélkül már több mint egy évszázada a kihalt fajok sorát gyarapítaná.
Azzal is segítheted az állatvédelem ügyét, ha szimbolikusan örökbe fogadsz egy-egy állatot. Ha nem is a kipusztulástól mented meg őket, de sokat segítesz abban, hogy jobb életük legyen!
Hozzászólások
Hozzászólnál? Hozzászólás írásához kérjük lépj be!