A kialvatlanság nemcsak egészségtelen és veszélyes, de a bőrödön is nyomot hagy. Szakértők szerint minden felnőtt embernek szüksége van napi 7-9 óra alvásra.
Talán Te sem gondoltál még bele, mennyire meghatározza az egész napos viselkedésünket, közérzetünket és a teljesítményünket az, hogy eleget pihent-e a szervezetünk előző éjjel. A Daily Mail írta meg nemrég, hogy egy brit nő magán kísérletezve kipróbálta, hogyan reagál a szervezete arra, ha az addig megszokott nyolc óra helyett csak hat órát alszik. Kétgyerekes anyukaként valószínűleg neki sem volt ismeretlen a kialvatlanság érzése, de az eredményeken ő maga is meglepődött.
Az ingerlékenység, a rosszkedv, az állandó, mardosó éhség, és édesség utáni sóvárgás csak az ismertebb következményei az alvásmegvonásnak. Azt kevesebben veszik észre magukon, hogy ügyetlenebbek, figyelmetlenebbek, rosszabb a problémamegoldó és emlékező képességük is ilyenkor.
A kísérletben azt is vizsgálták, hogy hogyan és mikor jelennek meg a kialvatlanság külső jelei a 46 éves nő arcán. Az eredmény sokkoló: már két nap után észrevehető volt a különbség, pedig csak két órával aludt kevesebbet a szokásosnál. A bőre veszített a rugalmasságából, és ennek első jelei a szemek körül mutatkoznak meg: a ráncai elmélyültek, a karikás, beesett, vagy éppen táskás, püffedt szemek pedig az egész tekintetet fáradttá teszik.
A krónikus alváshiányt a bőrünk jelzi a leggyorsabban
A szervezet ilyenkor kortizol hormont választ ki, hogy csökkentse a fáradtság okozta stresszt, de ennek mellékhatásaként a bőr rugalmasságáért felelős elasztint és a kollagént vonja ki a bőrből. Ennek az eredménye a fáradt tekintet és a fakó arcbőr.Ezeket a tüneteket megpróbálhatod ellensúlyozni, kezelni, de a legjobb, természetes megoldás nyilvánvalóan az, ha időben ágyba bújsz a hétköznapokon, és nem a hétvégéken próbálod meg bepótolni a hiányzó pihenéssel töltött órákat.
Hozzászólások
Hozzászólnál? Hozzászólás írásához kérjük lépj be!
Csak akkor alszom kevesebbet,amikor aktívizálom magam a manna oldalon:-)