Méhviasz gyertya házilag 5 lépésben
Tudtad, hogy Te is könnyedén tudsz hangulatos méhviasz gyertyát készíteni, ráadásul olyat, ami segít tisztábbá tenni a szoba levegőjét?
A meghitt, barátságos gyertyafénynek minden évszakban megvan a maga varázsa, de ebben a késő őszi időszakban, amikor egyre korábban sötétedik, még jobban fel tudja dobni a szobát – és az estédet.
Azonban nem mindegyik gyertya tesz jót: a boltokban kapható illatgyertyák többsége káros méreganyagokat tartalmazó, petróleum alapú viaszból, ólomtartalmú kanóccal készül, így ha meggyújtod a gyertyát, ártalmas anyagok pl. toluol, benzol kerülhetnek a levegőbe és rakódhatnak le a szobában lévő felületeken.
Jótékony ionok a méhviaszban – tisztább levegőjű lakás
Mindennek az alternatívájaként ajánlok Neked egy szuper receptet, amivel néhány lépésben Te magad is készíthetsz kizárólag természetes alapanyagokból méhviasz gyertyát, így sokat tehetsz környezeted tisztaságáért. A méhviasz ugyanis égés közben negatív töltésű ionokat termel. Az ellentétes töltések vonzása miatt a negatív ionok képesek megkötni az olyan, a levegőben szálló pozitív részecskéket, mint az apró baktériumok, pollenek, por, vagy allergén anyagok. Az így megkötött részecskék nehezebbé válnak, és a gravitációnak köszönhetően a földre hullanak, ahol már könnyedén össze lehet söpörni vagy porszívózni őket. A méhviasz gyertya így képes jótékonyan hatni az allergiás, vagy asztmás tünetekre is. Na, kipróbálod?
Mielőtt nekiállsz
Néhány dologra fontos odafigyelni, mielőtt beindul a házi gyertyaöntés.
Legfontosabb a kanóc: legyen pamut, és nem árt, ha vastag, mert a méhviasz lassú égésű, tömör anyag. A kanóc hossza sem mindegy, kicsit érdemes ráhagyni, hogy ha kell, vissza lehessen vágni belőle.
Könnyebb dolgod lesz a méhviasszal, ha beszerzel mellé egy kis kókuszolajat is.
Ezekre az összetevőkre lesz szükséged:
-
36 dkg tiszta méhviasz
-
36 dkg kókuszolaj
-
pamut kanóc
-
konyhai mérleg
-
üvegpoharak, amibe a gyertya kerül – a receptben megadott mennyiségből kb. 1 liternyi gyertyaviasz keletkezik
-
egy darab ceruza, vagy evőpálcika, amivel helyén tartod a kanócot
-
újságpapír a munkaterület tisztán tartásához
-
nagy méretű mérőedény, ami a felmelegített összetevők tárolására is alkalmas
Elkészítés:
1. Mérd ki pontosan a méhviasz mennyiségét a konyhai mérlegen, és melegítsd meg egy edényben. A méhviasz közepesen átmelegítve használható a legjobban, ha túlmelegszik, meg is gyulladhat. Amíg a méhviasz melegszik, össze tudod vágni a kanócokat egyenlő méretűre. Legyen a kanóc pár ujjnyival hosszabb, mint a tálka, amibe majd a gyertya kerül.
2. A melegedő méhviaszba egyenként mártsd bele a feldarabolt kanócokat, ezeket tedd utána az újságpapírra, és egyenként, óvatosan húzd egyenesre őket: egyik végét szorítsd le a kanócnak a ceruzával, a másikat húzd az ujjaddal felfelé. Ezután hagyd, hogy a kanócok megszáradjanak.
3. Ha a méhviasz már majdnem teljesen felmelegedett, add hozzá a konyhai mérlegen kimért kókuszolajat, és keverd össze őket. Ha a keveréked már folyékony állagú, néhány ujjnyit önts ki belőle az üvegpoharak aljára, majd azonnal helyezd a pohár közepébe a kanócot úgy, hogy a vége a pohár alján legyen.
4. Addig tartsd a kanócot, amíg a méhviaszos-olajos keverék meg nem szárad annyira, hogy a kanóc egyedül is szilárdan megálljon. Ezután kicsit tedd félre, hogy tökéletesen megszilárdulhasson a méhviaszod.
5. Ha minden pohárba állítottál kanócot, óvatosan kötözd a kanócok végét a ceruzára (vagy fadarabra, evőpálcikára), fektesd rá a pohár szájára, majd öntsd fel a poharat – néhány centiméterrel a pohár szája alattig – a maradék folyékony méhviaszos-kókuszolajos keverékkel. Ezután tedd félre, amíg teljesen meg nem szilárdul – ez 12-14 óra is lehet!
Ezután már semmi más dolgod nincs, mint méretre vágni a kanócot, meggyújtani, és élvezni a csodás, 100%-ban természetes, levegő tisztító gyertyádat :)
Ha a gyertya nem gyullad meg azonnal, ne aggódj, ez normális jelenség.
Tipp 1: Ne felejtsd el, hogy a méhviaszt, mikor újra megszilárdul, nagyon nehéz eltávolítani. Ezért javaslom a fadarab, vagy olyan ceruza, kínai evőpálcika használatát, amit használat után akár el is dobhatsz. Ha a méhviasz öntéskor összekoszolja a pohár oldalát, még folyékony állapotában töröld le, úgy sokkal könnyebben eltávolítható.
Tipp 2: A méhviaszt fokozatosan kell hűteni, különben kirepedezik.
Hozzászólások
Hozzászólnál? Hozzászólás írásához kérjük lépj be! Belépek
Szia.
Lehet műanyag formába is önteni? Amiből utánna kilehet szedni?
Ebböl a receptböl kb mennyi gyertya jön ki?
Mondjuk közepes méretű?
Kedves Viktória, igen, kipróbálhatod műanyag formában is. A gyertyák száma függ a pohár magasságától, szélességétől. A megadott mennyiségből kb. 1 l gyertyaviaszt kapsz, tehát jó pár gyertyát tudsz önteni.
Andrea
Köszönöm a választ. A kókuszzsír mi célt szolgál?
Szia
Méhvisz gyertya készítésekor az illóolajat mikor öntöd a felolvasztott méhviaszba? Hány fokos akkor a méhvisz? Mennyit ajánlasz egy 80 gr-os tiszta méhviasz gyertyához? Megtartja az illatot a gyertya, mert kísérleteztünk illóolajokkal és azok nem annyira érezhetők amikor megdermed a gyertya és meggyújtjuk, pedig 2,5 ml belemegy.
Köszi :)
Kedves Szilvia, fele-fele arányban használj méhviaszt és kókuszolajat, 30 grammonként adj kb. 25 csepp illóolajat (ez kb. 1 ml). Nem kell mérni a felolvasztáskor a méhviasz hőfokát, teheted meleg vizes lábos felé pl egy cseréptányérra a tégelyt, cseréptálat, amiben olvasztod. Ha már felolvadt a méhviasz, akkor tedd bele a kókuszolajat, hiszen az már könnyen olvad.
Andrea
Illóolajat is lehet bele tenni?
A méhviaszhoz adhatsz pár csepp illóolajat is (önts ki egy keveset, majd adj hozzá az illóolajat, és utána folytasd tovább az öntést).
De szuper, ezt én is kipróbálom! Hány cseppet ajánlasz bele?
30 grammonként adj kb. 25 csepp illóolajat (ez kb. 1 ml). Ebből a receptből sok gyertyát tudsz elkészíteni, ha kevesebbet szeretnél, számolj csökkentett mennyiségekkel.
Nagyon köszönöm! Bár szerintem én nem a Ti kókuszolajatokat rakom majd bele, hanem sima boltit, ami olcsóbb... Azért egy gyertyának nem jár ennyi luxus... =)