A makrobiotika fő elvei kezdőknek
Yin és Yang egyensúlya – nem csak a táplálkozásban
A táplálkozási sorozatom következő állomása a makrobiotikus étkezés. Ez egy olyan átfogó rendszer, amely nemcsak azt foglalja magában, hogy miket ehetsz és miket nem, hanem azt is, hogy azt milyen módszerrel és milyen alapanyagokból készítheted el. Követői azt vallják, hogy ha valaki odafigyel magára, fontos számára az egészsége, és az, hogy nagyon hosszú, aktív életet élhessen, az mindenképpen a makrobiotika elvei szerint étkezik.
A makrobiotikus táplálkozás bár több évezredes múltra tekint vissza, Magyarországon csak a "80-as években kezdte bontogatni a szárnyait, egy évtized alatt pedig eljutott odáig, hogy igazán el is terjedt, sok követője van itthon. Makro=hosszú, biosz=élet, a természettel harmonikus életszemlélet, melynek fő célja a szervezet egyensúlyának visszaállítása.
Mire számíthatsz, ha a makrobiotika mellett teszed le a voksod?
Alapja a Yin és a Yang összhangja, az energiák áramlása. Figyelembe veszi az életkorod, a nemed, és minden olyan körülményt, amely valamilyen szinten is befolyásolhatja az életed. Alkalmas a civilizációs betegségek megelőzésére, azok káros hatásait gyógyíthatja, enyhítheti.
Segítségével nagyobb eséllyel véded magad ezektől:
- túlsúly
- fejfájás
- különböző allergiák
- daganatos betegségek
- szív- és érrendszeri betegségek
- emésztőrendszeri problémák
- cukorbetegség
Mint említettem az étrend alapja a teljes egyensúly mind lelkileg, mind pedig testileg. A keleti filozófiák szerint ezt az egyensúlyt kell mindenkinek elérnie, legalábbis erre kell törekedni. A természet egy nyitott kapun át megközelíthető, és ez a kapu a makrobiotika. Ezzel közelebb kerülhetsz a natúrhoz, a természeteshez.
Főbb jellemzők és alapelvek
- A távol-keleti orvoslás szerint az emberi test "gyökere" az emésztőrendszer. Ennek köszönhető az is, hogy sok betegség valamilyen diéta segítségével gyógyítható. Egészséged nagyban függ attól, hogy milyen állapotban van a tested „gyökere”
- George Oshawa és Michio Kushi alkotta meg a keleti filozófiák alapján és a tradicionális japán étkezés alapjainak segítségével
- Teljes mértékben szolgálja a Yin–Yang egyensúlyt
- Legfőbb elve, hogy harmóniában kell élni az élő és élettelen környezetünkkel (ide tartozik az is, hogy idényszerűen étkezzünk)
- Az 5 elem és a 4 évszak szerint ízesítik az ételeket
- A hideg évszakokban melegítő, a meleg évszakokban hűsítő ételeket készítenek; az alapanyagok gondos kiválasztása mellett fontos a főzési és vágási technika is
- A növények energetikai egyensúlyán alapuló ételkészítési rendszer
- Alaptétele: napi 50-60% teljes főtt gabona (rizs, köles, zab), 20-25% zöldség, 10-15% hüvelyes (bab, borsó)
- Nem használnak fém evőeszközöket, mert az hideg, és elvezeti az energiát
- Filozófiai alapja a taoizmus
Mit ehetsz és mit nem?
IGEN
- Gabonák: ezek alkotják a tápanyagok 30-50%-át. Fogyaszthatsz barnarizst, árpát, rozst, kölest, hajdinát, zabot, kukoricát. Ritkán ehetsz kovásztalan (élesztő nélküli) kenyeret, egy mochi nevű japán rizsfajtát és quinoát is. A tésztafélék közül a soba (hajdinából), a somen (búzából), és az udon (búzából) fogyaszthatod.
- Zöldségek: Minden étkezésnél egyél belőlük, de vigyázz, ne vegyél üvegházi zöldséget, az nem ajánlott. Mivel a paradicsom, a burgonya és a paprika nem tartozik a makrobiotikában javasolt zöldségek közé, ezeket kerüld. Rossz hír, hogy így a magyaros ételek többségét nem eheted. Ajánlott zöldség pl.: újhagyma, petrezselyem, kelkáposzta, brokkoli, tök, káposzta, zöldborsó, hagyma, karalábé, articsóka, shiitake gomba
- Halak: leginkább a fehérhúsú halfajtákat válaszd. Hetente kétszer-háromszor is ehetsz belőlük. Az algákat is előszeretettel támogatja ez az étrend, így ha van lehetőséged, akkor szerezz be belőlük
- Szójafélék: a tofut szárított és friss változatban is eheted, fogyaszthatsz natto-t (ez egy erjesztett szójakészítmény) és tempehet (erjesztett szójából készített sajt)
- Olajos magvak: hetente 2 csészével ehetsz belőlük. A szezám-, a napraforgó és a tökmag az, amit leginkább érdemes választanod.
- Csonthéjasok: gesztenyét, mogyorót és pekándiót is heti 1-2 csészével érdemes enned
- Gyümölcsök: helyi termesztésűeket válassz, ha lehet ellenőrzött gazdálkodásból származókat. Hetente kétszer-háromszor javasolt enned.
- Édesítésre: legjobb a rizsszirup, amely olyan szénhidrát a szervezetednek, amely hosszú időn át szinten tartja a vércukor-szintedet.
NEM
Ne fogyassz a következő élelmiszerekből, ha a makrobiotika elvei alapján akarsz táplálkozni:
- Spárga
- Padlizsán
- Paradicsom
- Burgonya
- Paprika
- Avokádó
- Édeskömény
- Édesburgonya
- Spenót
- Vörös húsok
- Szárnyasok
- Mesterséges édesítőszerek
- Cukor
- Tejtermékek
- Szénsavas és jeges víz
- Tömény alkohol
- Fekete tea
- Energiaitalok, koffeintartalmú italok
- Csapvíz
- Lisztes sütik
- Csipszek
- Pattogatott kukorica
- Tésztafélék
- Kenyér
- Fehér rizs
***Ajándék recept Neked***
Miso leves
Mire lesz szükséged?
- 2-3 szál sárgarépára
- Fél zellerre
- Fél karalábéra
- Fél csokor petrezselyemre (jó a szárított is)
- 1 kis fej vöröshagymára
- 1 kis fej lilakáposzta 1/4-ére
- 1 kis fej kelkáposzta 1/4-ére
- 2 evőkanál miso pasztára (ezt be tudod szerezni ázsiai élelmiszereket árusító üzletekben)
- Egy kis barna rizslisztre vagy tönkölylisztre
- 2-3 evőkanál szezámolajra
Így csináld:
A szezámolajon párold a zöldségeket pár percig, majd szórd meg barna rizsliszttel vagy tönkölyliszttel. Öntsd fel annyi vízzel, hogy ellepje a zöldségeket, majd forrald 20 percig. Közben a miso pasztát oldd fel egy kis vízben és add a leveshez.
Hozzászólások
Hozzászólnál? Hozzászólás írásához kérjük lépj be! Belépek