Kreativitás-verseny: indul!
Mutasd meg, Te mennyire vagy kreatív környezetvédő!
Mondd meg a 10. tippet, és légy Te a “Tavaszi Ötletgazda”!
Örülsz, hogy itt a tavasz? Úgy érzed, Te is megújulsz ilyenkor minden évben?
Ha lenne kedved szárnyalni egy kicsit, akkor kapcsolódj be az ötletelésbe, melyben környezetvédő, környezetkímélő, és nem utolsósorban pénztárcakímélő ötleteket gyűjtünk!
Én elkezdtem a saját listámat, de megköszönném, ha Te is beletennéd a saját ötletedet, amit szeretsz, ami bevált, amit jó szívvel ajánlasz másoknak is. Nem kell, hogy bonyolult és komplex legyen, a lényeg, hogy olyasmit ossz meg velünk itt a blogon, ami bevált Neked a saját háztartásodban és a saját életedben.
Akkor jöjjenek az ötleteim arra, hogyan tudnál még zöldebb lenni idén:
-
Hurrá, végre le lehet kapcsolni a fűtést! Ha ebben az igazán kiszámíthatlan évszakban mégis rosszabbra fordulna az idő, akkor se kapcsold be újra – spórolj, igazán hideg már biztosan nem lesz.
-
Ugye Te sem kérsz már régóta sem nejlon-, sem papírzacskókat bevásárláskor a boltokban? Nálad is van néhány újrahasznosított anyagú táska, igaz? A Tiéd milyen anyagból készült? Tudom, nem mindig megoldható, de próbálj figyelni arra, hogy legyen kéznél egy-egy ilyen (nekem textilből van egy pár) táska, és ne kelljen kérned szintetikusat a pénztárnál.
-
Szelektálás, szelektálás, szelektálás – nem lehet elégszer hangsúlyozni a fontosságát a szemét különválogatásának. Tetszik a Facebook-sorozatunk ebben a témában? Ha igen, nyomj egy lájkot, ha még nem láttad, nézd meg, sok érdekeset olvashatsz a témában!
-
Mondj nemet a nyomtatott reklámkatalógusokra! A legtöbbjük úgy végzi a kukában, hogy soha, senki még csak át sem lapozta őket, pedig a gyártásukhoz elképzelhetetlen mennyiségű fát kellett kiirtani. Egy részük kérés nélkül landol a postaládádban? Írd ki jól látható betűkkel, hogy többet nem szeretnél kapni ezekből az újságokból!
-
Ne vegyél több palackozott ásványvizet! Inkább szereltess fel víztisztítót a csapra, hiszen ez az igazi víz! Megkíméled magad a cipekedéstől, jóval kevesebb szemetet kell szelektálnod, ráadásul egy csomó pénzt is megspórolhatsz ezzel.
-
Remélhetőleg keveset ülsz kocsiban, és többet sétálsz, főleg, hogy itt a tavasz. Ha mégis autóval kell menned, akkor így spórolj az üzemanyagon: rendszeresen ellenőriztesd a guminyomást. Ha lapos a gumi, akkor sokkal többet fogyaszt az autód.
-
Ha eddig még nem tetted, akkor kezdd el most: fedezd fel a teljesen természetes és natúr ruhatisztítást mosódióval! Legfőbb ajándékod az lesz, hogy megszabadítod saját és családod bőrét is rengeteg felesleges vegyszertől. Ráadásként ezzel a húzással is kövérebb marad a pénztárcád.
-
Ha van mosogatógéped, akkor használd. Ha kézi mosogatás helyett egy telipakolt mosogatógéppel mosogatsz, és okosan használod, akkor megtakarítod az első öblögetéshez használt vizet. Fontos, hogy csak akkor indítsd el, ha teljesen megtelt.
-
Próbáld örökre száműzni a papírtörlőket háztartásodból! Helyettük használj mikroszálas kendőt, minden szempontból jobban jársz.
Ha van kedved, akkor folytasd a sort, kíváncsian várom, Te hogyan ügyelsz szűkebb és tágabb környezetedre! Jó ötletelést kívánok Neked!
Hozzászólások
Hozzászólnál? Hozzászólás írásához kérjük lépj be! Belépek
Kedves Andrea! Én úgy tudom, hogy a bőrt savköpeny védi. A bőr szarurétege átlagosan 5,5 pH-értékű. Ez a savas pH aktiválja azokat az enzimeket, amelyek felelősek a felhám lipidjeinek előállításáért, és ez a kémhatás szükséges ahhoz, hogy a bőr védőfunkciója is tökéletesen működjön. A savas pH képes elősegíteni a védelmi rendszer regenerálódását mechanikai, vagy kémiai behatás okozta sérülést követően is, továbbá segíti az elhalt bőrsejtek eltávolításának folyamatait, és a mikroorganizmusok elleni hatékony védekezőképesség is a bőrfelszín savas pH-ján múlik. A védő savköpeny tejsavakból és a verejtékből származó aminosavakból áll. (link törölve, Szerk.) Akkor ez most hogy is van? Köszönöm a választ. Kati
Kedves Kati,
A kérdéseddel kapcsolatban szeretnék figyelmedbe ajánlani egy korábbi blogbejegyzést, ami erről szól:
/blog/minden-amit-tudni-akarsz-bazikus-testapolasrol
Andrea
Hasznos a háztartásban keletkező szerves hulladékot komposztálni.Érdemes régi, nagyszüleink idejéből való, akár több 100 éves gyümölcsfa fajtákat ültetni a kertbe, melyek kevés vagy semmilyen vegyszeres kezelést nem igényelnek.
Úgy tűnik, hogy kevés áramot "vesz fel", pedig igenis sokat naponta többször használva. Nem utolsósorban az étel "élettelenné" válik. Kis víz alá tételével krómacél edényben minden étel melegíthető bármilyen tűzhelyen !!!
A fagyasztóban megüresedett helyekre tegyünk vízzel teli palackokat, hogy amennyire lehet tele legyen a fagyasztó. Ha sok levegő van benne, akkor sokkal hamarabb felmelegszik és bekapcsol. Ha már nem kell és kivesszük a megfagyasztott vizet, akkor tegyük át a hűtőbe. Ez segít hidegen tartani, így a hűtő is később kapcsol be. A már teljesen kiolvadt vizet még mindig felhasználhatjuk például virágok locsolására.
A kézmosáshoz használt vizet fogd fel egy műanyag tálban, ha az megtelt akkor öntsd át egy vödörbe. Ezt használhatod a wc leöblítésére vagy a padló felmosására. Sok liter értékes ivóvizet spórolhatsz vele. Mi a kis kádban fürdő gyerekek fürdővizét is erre a célra szoktuk felhasználni.
Köszönöm a rengeteg hasznos ötletet, tippet - fantasztikusak vagytok! :))
Nekem is van pár ötletem:1. Eldobható elem helyett, tölthető elemeket használunk itthon. A használhatatlan elemeket pedig gyűjtőedényekbe visszük el.2. Semmilyen elektromos berendezés nem marad áram alatt, ha már nem használjuk. Billenőkapcsolós konnektorokkal, hosszabbítókkal könnyedén megoldható a készülékek áramtalanítása.3. Irodai és otthoni munka során is, ha a papír egyik oldala üres még könnyedén tudunk rá nyomtatni vagy fénymásolni. Mi a reklámújságokat is felhasználjuk, ha kisebb iratokat kell hozzátűzni valamihez. A helyi általános iskolában minden évben van hulladékgyűjtés, ilyenkor is leadható az újságpapír. A gyerekek még nyerhetnék is vele.Szép napot mindenkinek!M. Réka
Nálunk kutya van a lakásban és bár tökéletesen egyetértek azzal, hogy az utcáról el kell takarítani a kutyapiszkot háziállatunk után, rendkívül környezetszennyezőnek tartom, hogy mindenki nylonzacskóba gyűjti a végterméket és úgy dobja kukába. Nálunk a kutya igen "környezetbarát", mivel eldugott, sűrű bokrok tövébe kucorodik be, így nem kell összeszedni utána semmit, ráadásul a kedvenc helyein úgy nőnek a bokrok és a fák, mint körülötte sehol. Persze nem mindenhol megoldott ez, szerencsés helyen is lakunk.A nagyobb bevásárlásokhoz én fonott kosarat használok, aminek előnye még hogy nem borul mindenfelé a kocsiban (gyalog nem tudnám hazacipelni a holmikat). Az apróbb vásárolt dolgok pedig beleférnek "feneketlen női táskámban" - ahogy a gyerkeim nevezik.Textileket ritkán dobunk ki, a kinőtt ruhákat átalakítom, portörlőt, vagy kutyapárnát készítek belőlük, esetleg patchwork foltként végzik. Ha mégis kidobom, a gombokat, zippzárakat, kapcsokat mindig leszedem.
sziasztok!Az én tippjeim:1. Vegyszeres samponok helyett: szódabikarbónával kevert víz, mint sampon és levendulás-ecetes víz, mint öblítő.2. Mosáshoz: mosószóda és ecetes-víz (öblítő).3. szelektív hulladékgyűjtés.4. a megunt ruháimat elajándékozom barátoknak, ismerősöknek.5. fürdés helyett gyors tusolás, természetesen Manna szappanokkal.6. WC tisztítás ecetes vízzel.7. A műanyag szatyrok helyett saját vászon táskával járok bevásárolni.üdv: Nóra
Csak akkora legyen a hűtőszekrényed, hogy tele tudd tenni, mert így hatékonyabban hűt! Ha kevesebb dolog van benne, a levegőt is le kell hűtenie. A telerakott hűtőben a dolgok segítenek hidegen tartani egymást.
Szagtalanításra: A cipőbe a káros dezodorok helyett szórj éjszakára szódabikarbónát, reggel szórd ki belőle, teljesen elveszi a szagokat. Továbbfejlesztettem a háztartásomban: függönyöket, ülőgarnitúrát, szőnyeget fel lehet frissíteni az alábbival: kb. 1 evőkanál szódabikarbóna, pár csepp teafaolaj+víz egy spricniben felodva. Nem csak friss illata lesz a felületeknek, de a szódabikarbóna és a teafaolaj hatásának köszönhetően a baktériumok is elpusztulnak. Nem beszélve, hogy a takarítógépet sem kell használni, illetve a függönyöket is kevesebbszer kell mosni, vasalni, időt, pénzt megtakarítva.
A nagyáruházak bizonytalan eredetű és összetételű "mű élelmiszerei" helyett vásárolj termelői piacokon, ha van kerted, termeld meg magadnak, amit csak tudsz, ha nincs, lépj be egy szatyor közösségbe. A legtöbb városban már létezik ilyen. Így garantáltan egészséges, friss és magyar élelmiszerekhez jutsz, amelyek íze összehasonlíthatatlanul jobb a bolti élelmiszerekénél és nem terheled a környezetet azzal, hogy a világ másik végéből ideszállított termékeket veszed meg.Lehet, hogy valamivel drágább, mint az akciós bolti termékek, de gondolj családod egészségére! Hosszú távon megtérül! ÉLETED AZ ÉTELED. És nem kell majd egy autó árát otthagynod az orvosoknál.Mindig legyen nálad textilszatyor és a piacon, boltban is dobozba, üvegbe kimérve kérj mindent. Így alig keletkezik hulladék és a szemétszállításért sem kell annyit fizetned.Papír termékekből keresd az újrahasznosított papírból készülteket, még WC-papírból is van ilyen. Ugyanis a papír kifehérítése klórozással történik, ami nagyon környezetszennyező.
Környezetvédelem: Számomra az is környezetvédelem, hogy nem vegyszerekkel fürdünk, hanem vegyszermentes szappanokkal és a sok káros anyag nem távozik a fürdőszoba lefolyón keresztül nemcsak környezetünket,de magunkat sem mérgezzük. Ráadásul gazdaságosabb is!
- csak annyi élelmiszert vegyél, amennyit ténylegesen el is fogyasztasz- ruháidat szerezd másodkézből- könyveket antikváriumból végy vagy járj könyvtárba- ne vegyél olyasmit, amire igazán nincsen szükséged, ami haszontalan
Apróság, de sok energiát spórolhatsz magadnak és a környezetednek is, ha vasalás közben nem hajtogatod össze a ruhát, csak szépen leteríted, és azonnal folytatod a következő vasalnivalóval. Lemértem: egy átlagos kupac ruhánál 10 perccel kevesebb ideig fogyaszt a vasaló. Kikapcsolás után még egy-két darabot ki lehet vasalni...
Ha ügyesen teregetjük ki a ruhákat és arra is odafigyelünk, hogy varrás mentén csipeszeljünk, akkor a vasalás teljesen el is hagyható.
Nekem a háziorvosunk említett egy roppant egyszerű egészséges és környezetbarát izzadásgátlót, amit a háztartásban már sokan, sok helyen használunk: ecetes víz.Egy darabig gondolkodtam a dolgon, mert - bár takarításhoz rendszeresen használom - nem nagyon rajongok a szagáért. Hétvégén lomtalanítottunk, ami meglehetősen izzasztó munka, meg amúgy is meleg volt,gondoltam kipróbálom.Tökéletesen bevált!!!! (És még ecetszagom sem volt.)
Az én feleségem szódabikarbónát használ