Takarékosság a fürdőszobában
- A napi tisztálkodásra rengeteg víz fogy. Fürdés helyett válaszd a zuhanyzást! Egy fürdés során kb. 160 liter vizet használunk, míg 5 perc zuhanyzáshoz nagyjából 60 litert. Ráadásul utóbbi egészségesebb, higiénikusabb és üdítőbb is.
- Zuhanyzásnál, hajmosásnál, fogmosásnál, borotválkozásnál, kézmosásnál zárd el a vizet, amíg szappanozol, samponozol, tisztálkodsz. Használj fogmosó poharat!
- Amíg meleg vízre vársz, több liter víz elfolyhat. Ne hagyd veszni, tegyél a csap vagy zuhany alá egy vödröt, és a felfogott vizet használhatod felmosáshoz vagy akár WC-öblítésre.
- A csapokra szerelhetsz víztakarékos perlátort, amely a kifolyó vizet levegővel dúsítja. A nagy nyomás miatt észre sem fogod venni a különbséget – annál inkább a vízszámládon!
- A másik nagy pazarló a WC: egy-egy öblítésre 7-9 liter értékes ivóvizet is elhasználhatunk! Ez óriási luxus. Megéri olyan öblítőt felszerelni, amelynél mi szabályozzuk a felhasznált víz mennyiségét, így akár 5 literre csökkenthetjük az egyszeri fogyasztást. Még jobb megoldás az olyan tartály, amely a kézmosásnál elhasznált vizet használja újra.
- Környezetvédelmi szempontból az is fontos, hogy környezetbarát tisztítószereket használj, hiszen ezek jóval kisebb terhet rónak a víztisztító rendszerekre.
- A mosógépet pakold mindig tele, és energiát spórolsz, ha csak a szükséges hőfokra állítod. Egy nem túl szennyezett, pl. irodai munka során viselt ruhát elegendő 40 fokon kimosni.
Konyhai ötletek
- A mosogatásnál is sok vizet spórolhatunk. A mosogatógépet csak akkor indítsd el, ha tele van. Előöblítés nem szükséges, elegendő a durvább ételmaradéktól megtisztítani az edényeket.
- Kézi mosogatást ne folyó víz alatt végezz, mert úgy sokkal több vizet fogyasztasz. Az öblítést is megoldhatod a mosogatókagylóba töltött tiszta vízzel, így sokkal kevesebb víz elegendő.
- A zöldséget, gyümölcsöt is tisztíthatod folyó víz helyett egy vízzel teli tálban, kefe segítségével.
- Szintén sok víz elfolyhat feleslegesen, amíg nyáron hideg vízre vársz a csapból. Fogd fel egy tálba, és viráglocsolásra használhatod. A másik megoldás egy flakon vizet a hűtőbe tenni.
- Tea- és kávéfőzésnél mérd ki a csészével előre a kívánt mennyiséget. Sokaknak kincset érne a fölös, megmaradt víz, amit Te egy megszokott mozdulattal a lefolyóba löttyintesz.
- A vízminőség védelme érdekében az is fontos, hogy az ételmaradékot, használt olajat semmiképp ne öntsd a lefolyóba! Ételmaradéknak a kukában a helye egy zacskóban (persze ezt is el kellene kerülni), a használt olajat pedig le tudod adni a MOL benzinkutakon, valamint sok ALDI üzletben is van átvevőpont.
Kerti, udvari tippek
- A helyes locsolással jól érzékelhetően sok vizet – és pénzt – tudsz megspórolni. Este vagy kora reggel locsolj, hiszen a nappali forróságban nagyon hamar elpárolog a víz. A növények tövét locsold, ne az egész növényt, a szórófejes öntözőrendszerrel szemben a csepegtetéses sokkal takarékosabb megoldás.
- Ha nem akarod az ivóvizet a kertben ellocspocsolni, szerezz be esővízgyűjtő medencét vagy hordót! Arra figyelj, hogy amikor nem esik, takard le, hogy ne párologjon, valamint hogy kisállatok bele ne essenek.
- De ezzel még nem ért véget a lehetőségek sora: megfelelő talajtakarással akadályozni tudod a víz elpárolgását, például mulcsozással. A füvet nem kell nagyon gyakran és tövig nyírni – ha hosszabbak a fűszálak, jobban takarják a talajt, az kevésbé szárad ki. Ráadásul a ritkább nyírással energiát is megspórolsz.
- Manapság minden szabad felületet lebetonoznak az emberek, ez rendkívül káros! A beton napközben magába szívja a meleget, majd ontja magából éjszaka is, a növények hiányában nincsen párologtatás, nincsenek rovarok, méhek. Ráadásul, ha egy nagyobb eső zúdul le, akkor beáznak a pincék, városokban záporok után gyakran az utakon hömpölyög a víz, ami nem tud a talajba jutni. Inkább füvesíts, virágosíts, ahol pedig mindenképpen szükséges, pl. autókijáratnál, ott gyephézagos térkövet rakj le, vagy kavicsot szórj a földre.
- Kerti bútorok mosására ne a slagot használd, hanem egy vízzel töltött vödröt és rongyot, így a vízmennyiség töredékét használod fel.
- Az autómosást is sokkal takarékosabb és olcsóbb kézzel végezni.
Hozzászólások
Hozzászólnál? Hozzászólás írásához kérjük lépj be!