A kézmosás mindenki számára elérhető, ingyenes „védőoltás”
Gondolatok és tények a kézmosás világnapján
Az UNICEF globális aktivitásainak köszönhetően, 2008 óta minden október 15-én megemlékezik a világ a kézmosás világnapjáról. Ezen a napon - hacsak egy napra is - reflektorfénybe kerül a téma, és mi, magyarok különösen büszkék lehetünk, hiszen Semmelweis Ignác nevéhez fűződik a legnagyobb jelentőségű felfedezés ezen a területen. A gyermekágyi lázzal kapcsolatosan tett megállapítása - miszerint a kézmosás és az akár halálos fertőzések terjedése ok-okozati összefüggésben áll egymással - hozzásegítette az orvosokat, hogy drasztikus mértékben lecsökkenthessék a szülő nők körében akkoriban igen magas halálozási arányt.
Hogy naponta többször meg kell mosnunk a kezünket, egész fiatal korban megtanuljuk. Szüleink, az óvónénik, később az iskolai környezet, majd biológia órákon is szó esik az alapvető higiéniás kérdésekről. Ezért is annyira megdöbbentőek azok az adatok, melyek arról tanúskodnak, hogy az egészségügyi intézményeken kívül, 170 évvel Semmelweis felfedezését követően is komoly hiányosságokkal és eltérő szokásokkal élünk a világ valamennyi táján.
A kézmosást ingyenes, mindenki számára elérhető „védőoltás”
A szappanos kézmosás a leginkább hatékony és olcsó módja annak, hogy megelőzzük a hasmenéses és akut légúti fertőzéseket. A fejlődő országokban az UNICEF szerint minden 30 percben meghal egy gyermek hasmenéses vírusfertőzésben, ami kézmosással megelőzhető lenne. Látni kell azonban, hogy nem csupán a hátrányosabb helyzetű területeken jelentenek problémát az érintéssel terjedő keresztfertőzések, betegségek. Egy másik nagyon beszédes adat szerint az USA-ban évi 25 billió dolláros kiesést okoznak azok a megfázásos megbetegedések, melyeket szintén megállítana a kézmosás. (forrás: NSF)
Húsz perc alatt duplázódnak a baktériumok a kezünkön
A pénz, a kilincsek, kapaszkodók, bevásárlókocsik, tollak, az egér, amit munka közben használunk kézről-kézre adják a bacikat. Ebben a pillanatban is rekord gyorsasággal szaporodnak, minden húsz percben megduplázódhat a számuk.
-
2-10 millió baktérium lehet az ujjhegyünk és a könyökünk közti területen
-
Csak az alkaron 10.000 baktérium lehet
-
A kézen megtelepedő bacik 3 órán át is képesek életben maradni
Lehetséges, hogy a férfiak fele, a nők negyede nem mos kezet az illemhely használata után?
Az Egyesült Államokban működő National Sanitation Foundation szerint ez bizony így van. Nem kellemes adat, sőt megdöbbentő. A WC használata előtt és után is nagyjából 15 másodpercig kellene meleg vizes, alapos kézmosást végezni ahhoz, hogy biztosra vehessük, nem válunk baktérium futárrá. Nem szabad kifelejtenünk az ujjközök, körmök, a csukló területeit sem, a tenyéren kívül ezeken a részeken telepszenek meg legkönnyebben. Miután leöblítettük a kezünket, papírtörlővel zárjuk el a csapot és az ajtót is inkább csípővel, könyökkel vagy vállal nyissuk ki távozáskor.
Hozzászólások
Hozzászólnál? Hozzászólás írásához kérjük lépj be! Belépek