Kenyeret NE!

kenyeret ne!

A gluténérzékenységről egyszerűen

Iskolás koromban volt egy fiú az osztályunkban, akinek az anyukája mindig otthon sütött kenyeret. Ez akkor nekem nagyon furcsa volt, nem tudtam, miért nem ehet olyan kenyeret, mint mások. Azt mondták, hogy lisztérzékeny. Azóta persze ez a betegség is jóval ismertebbé vált, bár még mindig vannak tévhitek vele kapcsolatban. Vegyük hát sorra a gluténmentes élet fő tudnivalóit.

Lássuk, mi a glutén?

Ez egy természetes fehérje, ami egyes gabonafélékben található meg. Ilyen az összes búzaféle (sajnos a tönköly is), a rozs és az árpa. Egyes kutatások, kutatók szerint a zab is tartalmaz glutént. Ennek a proteinnek köszönhetjük az ételek könnyed állagát, a tészták ettől lesznek lazák, légiesek. A rugalmas tésztaszerkezet felelőse a sikér, ennek is egyik alkotóeleme a glutén.

Mikor gyanakodhatsz arra, hogy érzékeny vagy a gluténra?

A gluténérzékenység idegen szóval cöliákia, de lisztérzékenységnek is hívhatjuk. Rettegett autoimmun eredetű, krónikus emésztőrendszeri betegség, miatta még egy kis kenyérmorzsát is ellenségnek vesz a szervezet és az immunrendszer azonnal fellép ellene. Ez az indokolatlan támadás azt eredményezi, hogy a vékonybél súlyosan károsodik. Nem szívódnak fel megfelelően a bevitt tápanyagok, ez pedig olyan hiányállapotokhoz vezethet, amelyeknek hosszú távon súlyos következményeik lehetnek (akár daganatos betegségek, meddőség és csontritkulás is).

A betegség évekig lappanghat. Ez alatt az idő alatt semmi jelét nem mutatja a létezésének, illetve néha előfordul, de akkor is olyan, mintha egy másik betegség lenne. Hasonlíthat gyomorrontáshoz, fájhat a fejed is.

A cöliákia sokféle tünettel járhat:

  • Hasi fájdalom
  • Puffadás
  • Fáradtság
  • Hirtelen és megmagyarázhatatlan fogyás
  • Elhúzódó hasmenés vagy székrekedés
  • Meddőség
  • Vérszegénység

A túlzott lisztfogyasztásnak súlyos következményei lehetnek. A legsúlyosabb, hogy a bélbolyhok állapota rosszabb lesz, ezáltal a meg nem emésztett tápanyagok felrakódnak a bélfalra nem szívódnak fel. Következménye a vitaminhiány és a csontritkulás is, mivel a kalcium sem szívódik fel kellően. Az immunrendszer legyengül (egy régebbi cikkemben írtam már erről, hogy az immunredszered "lakhelye" a gyomor- és bélrendszer), gombásodás (pl. candida), hüvelyfolyás alakul ki. Nyugtalan, ideges lehetsz, és a végén teljesen kimerülsz, semmihez sincs erőd.

Egy életen át tartó diéta

Egy egész életen át számolnod kell ezzel, ha bebizonyosodik a gluténérzékenység. Addig viszont, míg ezt nem támasztja alá pontos orvosi diagnózis, ne hagyd el a glutént az étrendedből, mert akkor nem derül ki, hogy valójában arra vagy-e érzékeny, hiszen a vizsgálati eredmények tévesen lesznek negatívak.

A diétát akkor se hagyhatod abba, ha megszűnnek a kellemetlen tüneteid, és már-már azt hiszed, velük együtt eltűnt a lisztérzékenység is. Sajnos ezt a betegséget a mai napig nem tudják gyógyítani és kinőni sem lehet. A tüneteket azonban csökkentheted, sőt teljesen ki is iktathatod a megfelelő gluténmentes diéta betartásával.

Fő szabályok:

  1. Csak és kizárólag gluténmentes élelmiszert fogyaszthatsz.
  2. Vigyázz, mert sok készétel tartalmaz glutént! Még a virsli, a felvágottak és a csokoládé is. Ahhoz, hogy elkerüld a kellemetlenségeket, mindig olvasd el a termék címkéjén az összetevőket!
  3. A gluténmentes diéta nem egyenlő a fogyókúrával. Ha fogyni szeretnél, inkább másfajta megoldást keress!

Igazodj el az ételek között!

Gluténmentes ételek

  • Zöldségek: zöldbab, avokádó, káposzta, brokkoli, fokhagyma, hagyma, uborka, zöldborsó, fehérrépa, spenót
  • Gyümölcsök: banán, áfonya, alma, feketeribizli, cseresznye, szőlő, füge, citrom, mangó, guava, görögdinnye, eper, papaya
  • Gabonafélék és lisztek: kukorica, kukoricaliszt, rizs, rizsliszt, szezámmag, burgonyaliszt, szójaliszt. Kapható gluténmentes lisztkeverék, abból is süthetsz otthon kenyeret.
  • Tejtermékek: friss tej, vaj, joghurt, tejföl. Fokozottan figyelj az összetevőkre, mert a glutént a tejipar is használja, mégpedig sűrítőanyagként.
  • Szárnyashús és tojás: ha nem készételként vásárolod
  • Más húsok és halfélék: ha nem készételként vásárolod

A gluténmentes diéta azoknak javasolt, akik cöliákiában, gluténallergiában (gluténintolerancia), dermatitis herptiformis-ban (krónikus bőrgyulladás, herpesz-szerű, hólyagos sebekkel jár), állandó migrénben szenvednek.

Tippek - hogy sikeresen gluténmentes is maradhass

  1. Minden fejben dől el.
  2. Neked kell erősnek lenned.
  3. Ha teheted, száműzz minden gluténtartalmú ételt a háztartásodból.
  4. Ha Te vagy az egyetlen gluténérzékeny a családban, akkor a kamrában (vagy a tárolóban) szeparáld el a gluténtartalmú élelmiszereket a gluténmentesektől. A gluténtartalmúak oda kerüljenek, ahol nem találkozol velük percenként.
  5. Ha családi vagy baráti látogatásra mentek, vigyél magaddal ennivalót. Egy idő után ez nem lesz furcsa senkinek.
  6. Ha csak úgy elmész valahova, akkor készíts magadnak gluténmentes útravalót:
  • főtt tojást,
  • sajtfalatkákat,
  • mandulát,
  • almát, vagy valamilyen más gyümölcsöt,
  • gluténmentes rágcsálnivalót

Így is megmaradhat a vágy a gluténtartalmú ételek iránt, szükség lesz az akaraterődre is.

Te is találkoztál már ezzel a betegséggel? Oszd meg velem a blogon!


Tetszett a cikk? Oszd meg ismerőseiddel, hogy ők is elolvashassák

  • légy te a legszebb kismama

    Légy Te a legszebb kismama

    Tippek a Szappantündértől babavárás idejéreHa kisbabát vársz, az minden tekintetben fantasztikus érzés. Azonban ebben az esetben fokozottan kell figyelned a bőröd állapotára, hiszen a pocakod folyamatosan növekszik, sokszor olyan ütemben, hogy a bőr nehezen tudja követni, megnyúlik és kis, apró repedések, striák keletkeznek a felületén. Ezek azonban kellő odafigyeléssel megelőzhetők. Lássuk, milyen Mannákkal tudod még jobban megőrizni a bőröd eredeti állapotát.

    Megnézem
  • készülj az influenza-szezonra

    Készülj az influenza-szezonra

    Praktikus tippek a SzappantündértőlHa beköszönt az ősz, szinte törvényszerű, hogy jön az influenza is. Ha elér, az minimum két hét kiesés az iskolából, az oviból vagy a munkából. Az a jó, hogy tehetsz ellene, mégpedig nagyon egyszerű lépésekkel, amelyeket megtaníthatsz a gyermekeidnek is. Ha már kicsit elkéstél, és felütötte a fejét az influenza, akkor is van néhány népi gyógymód, amit ilyenkor sikerrel alkalmazhatsz, és kiütheted a nyeregből a vírusokat. Lássuk, hogyan védekezhetsz az influenza ellen és hogyan lehet az ősz valóban a szépségé.

    Megnézem
  • vegyszermentes pelenkázás

    Vegyszermentes pelenkázás

    Natúr babatörlőkendő recept Neked a Szappantündértől

    Megnézem

Hozzászólások

Hozzászólnál? Hozzászólás írásához kérjük lépj be! Belépek

  • avatar
    • Melitta
    • 2013-09-30 15:00

    Én ahhoz a gondolathoz szeretnék hozzászólni, hogy a lisztérzékenységből nem lehet kinőni. De igen, lehet! Kb. 10 hónapos koromban diagnosztizáltak nálam lisztérzékenységet, állandó hasmenésem volt, lefogytam, stb., kis híján nem maradtam meg. Kisgyermekként Édesanyámnak köszönhetően szigorú diétát tartottam, ennek következtében tünetmentes lettem. Aztán kamaszként egyre kevésbé figyeltem rá oda, Édesanyám se, egyre gyakrabban ettem gluténtartalmú ételeket, és NEM lettem rosszul, nem tértek vissza a tünetek. 5-6 éve egyáltalán nem tartom a diétát. Két éve mentem el gasztroenterológiára, akkor már jó ideje nem figyeltem a diétára, és TELJESEN TÖKÉLETES lett az eredményem! Azóta két gyönyörű és csodálatos gyermek anyukája vagyok, szóval a meddőségtől sem kell tartanom! :) Csak azért írtam, hogy akinél gyermekként alakul ki, a kamaszkorral, felnőtté válással igenis kinőheti, persze ha nem öröklődő eredetű a betegség. Akinél felnőtt korban jelentkezik, ott már valóban kevés az esély arra, hogy "kinövi".

    • Melitta
    • 2013-09-30 15:00
  • avatar
    • Adél
    • 2013-09-24 17:18

    Mint lisztérzékeny, azért lenne egy pár megjegyzésem az olvasottakhoz.Például a gyümölcs-zöldség lista elég hiányos, hiszen ezek az ételek egyáltalán nem tartalmaznak glutént, bármilyen zöldség és gyümölcs természetes formájában szabadon fogyasztható.Illetve én úgy tudom, hogy maga a zab gluténmentes, csak amiatt nem javasolják a fogyasztását, mert általában ugyanott tárolják, ahol a többi gabonát, és így gluténnel szennyeződik. Szóval lehet találni gluténmentes zabot is, csak alaposan el kell olvasni a címkét, vagy a gyártónál utánaérdeklődni a dolognak.Egyébként nagyon jó kis cikk, és én is csak azt tudom mondani, hogy tényleg az akaraterő a legfontosabb. Én például pékségek előtt nem szívesen szeretek elsétálni, mert mindig megcsap a finom péksütemények illata, és akkor eszembe jut, milyen jó lenne akár egy zsemle, vagy kakaós csiga...Ilyenkor szépen továbbsétálok és otthon elkészítem magamnak lisztmentesen, ha nem tudok szabadulni a gondolattól :D

    • Adél
    • 2013-09-24 17:18
  • avatar
    • Endre
    • 2013-09-24 14:46

    Kifejezetten jó a cikk, de némi módosítást igényel. A gluténmentes ételek felsorolásánál úgy említ zöldségeket, gyümölcsöket és egyebeket, mintha csak azok lennének a lisztérzékenyek számára ehetők. Valójában minden olyan étel, ami nem tartalmaz búzát, rozsot, árpát, de soroljuk még ide a zabot is, az gluténmentes. Azt kellett volna írni a cikkben, hogy: Gluténmentes ételek például. Aztán felsorolni néhányat. Egy kezdőt vagy egy laikus hozzátartozót ez így megzavarhat.

    • Endre
    • 2013-09-24 14:46

Díjazzuk a hűséged!

A százalékokban számított kedvezmények ideje lejárt, mert szeretnénk, ha Manna Club tagként megkülönböztetett figyelmet és még több kedvezményt kapnál. Ezért létrehoztunk a Manna Clubot, ahol könnyen átláthatod az aktuális ajánlataid.

Tudj meg többet