Biztonságos grillezés a szabadban
Szereted a grillpartikat?
Hallottad, hogy a grillezés során káros, esetenként akár rákkeltő anyagok is bekerülnek a testünkbe?
Ijesztően hangzik, de valóban van néhány szabály, amit érdemes betartani, hogy biztonsággal merjünk grillezett vacsorákat falatozni. Ha szeretesz finom bort kortyolgatva várni, hogy a rácson megsüljenek a finomságok, és közben élvezni a friss levegőt, akkor ez a cikk Neked szól, olvass tovább.
Még évekkel ezelőtt derült fény arra, hogy a grillezés kockázatos, főleg, ha vörös húsokat sütünk. Vizsgálatok bizonyítják, hogy a roston sütés során ezekben a húsokban olyan összetevők keletkeznek, amelyek rákot is okozhatnak. Sajnos ebbe beletartoznak a szárnyasok is, nemcsak a nehezebb vörös húsok.
Mi történik ilyenkor?
A hús megszenesedik, és
- heterociklusos vegyületek (HCA)
- valamint szénhidrogének keletkeznek (PAH)
Mindkettő tumort okoz az állatokban, de esetlegesen növelik a mellrák, vastagbélrák, és prosztata rák kialakulásának esélyét is.
Akkor felejtsd el a grillezést?
Dehogy, ám néhány dologra valóban érdemes odafigyelned.
Mik ezek?
- Nem mindegy, mit akarsz megsütni. Húsok helyett válassz zöldségeket, ugyanolyan finom lesz a szabad ég alatt készült vacsora! Padlizsán, gomba, kukorica, sárgarépa, sült krumpli...csinálj kis nyársakat, dobd fel gyümölcsszemekkel! Egészséges választás még a tofu is.
- Ha húst is kívánsz, akkor kerüld a vörös húst, helyette válassz halat, csirkemellet. Pácold be előre a sütnivalókat, így jóval kevesebb HCA vegyület keletkezik. Ha más nincs otthon, fűszeres ecet is megteszi,vagy kevés citromlé.
- Ha mégis sütsz húst, a zsíros részeket vágd le – szintén kerülendő, mert megsülve nem feltétlenül tesz jót.
- Inkább alacsony tűzön, hosszabb ideig csináld a grillvacsorát – kisebb lángon is megsül minden, viszont kevesebb egészségtelen vegyület keletkezik, ha rászánod az időt.
- Gyakran fordítsd egyik oldaláról a másikra az ételt, így az égés során keletkező baktériumokat is minimalizálod.
- Alaposan és rendszeresen tisztítsd a grillezőrácsot, ezzel is csökkented a veszélyes vegyületek kialakulásának esélyét. Az ételt ne közvetlenül a rácsra tedd, hanem fóliára inkább. Villa helyett fa evőeszközzel forgasd a sülő finomságokat.
Ha mindezt betartod, akkor nincs miért aggódnod. Kellemes grillpartit kívánok!
Vannak saját tippjeid, tanácsaid is? Mondd el, írd meg itt a blogon!
|
Hozzászólások
Hozzászólnál? Hozzászólás írásához kérjük lépj be! Belépek
Alapvetően már magában a hús generálja a rákot,meg sem kell égetni vagy el sem kell szenesíteni!
Sokkal kevésbé rákkeltőek, mint a szója pl. Kérdezzük csak meg dr. Hummelt, a Mikrorostos Gél feltalálóját, el fogja mondani, hogy a keményítő a legrákkeltőbb anyag, és ezt bizonyítékokkal is alá tudja támasztani... Kis mennyiségben minden fajta húsra szükségünk van, esetleg a disznót kivéve.agi
... ja és hogy az embernek tipikusan mindenevő fogazata van, nem legelős őrlőfogaink vannak:)
Egyáltalán nem vagyok meggyőződve a tofu egészséges voltáról, sőt. Az már évek óta bizonyított, hogy a szójatermékek nagyon veszélyesek főleg a férfiakra, hiszen rengeteg, a humán női nemi hormonhoz hasonló növényi hormont tartalmaznak. A tofu is szójatejből készül, és mint ilyen, szerintem abszolút kerülendő.agi
A húsok grillezésének célja: a zsír eltávolítása és a húsok értékes anyagainak megtartása. Étkezés szempontjából ez egy jó cél. A szabadtűzű grillezés mindig parázson történik (soha nem égő faszénen vagy fán), a grillrács és a parázs megfelelő távolsága esetén (amire a készülékek gyártói is ügyelnek) a hús nem éghet meg, nem szenesedhet el (ha megég: nem volt szakszerű a grillezés). Jó lenne egy kicsit többet tudni a HAC és PAH keletkezési körülményeiről! Baktérium a grillezés közben nem keletkezhet, sőt a hőkezelés a baktériumokat elpusztítja. A gasztronómiához értők azt tanácsolják, hogy a húsokat csak egyszer fordítsuk meg. Aluminium: no komment. A villával történő fordítás nem a villa anyaga miatt nem célszerú, hanem azért mert a kiszúráskor értékes anyagok távoznak el a húsból. Nem látom értelmét annak, hogy lebeszéljünk embereket a húsok grillezéséről csak ézért, mert szakszerűtlenül hibkat követhetnek el.Inkább tanítsukmeg őket arra, hogya kell ezt a műveletet szakszerűen úgy elvégezni, hogy egészségüket ne veszélyeztessék. Pap Zsuzsa (webcím törölve. Szerk)
Kedves Zsuzsa100,
A HAC (heterociklusos aminok) az égetett húsok aminosavjaiból keletkeznek. A PAH (policiklusos aromás szénhidrogének) széntartalmú anyagok égésekor keletkeznek 500-800 fok között.
A két szénhidrogén csoport keletkezése a hőmérséklettől és a levegő mennyiségétől függ. Minden égési folyamatban keletkeznek és az éghető anyag minőségétől függ a mennyiségük. Megjelennek az elégett anyag maradékában és a levegőben a füstgázokkal. Mindkettő erősen rákkeltő hatású.
Elkerülhető grillezésnél a keletkezésük, ha pár trükköt betartunk:
- ne süssük túl magas hőmérsékleten a húsokat
- sütés előtti pácolás ajánlott, ugyanis a páclé elszigeteli a húst a forró grilltől, ezáltal csökkenti a hőmérsékletet a hús felületén, így nem indul be a HAC képződés
- ha nyílt lángon grillezel, akkor tegyél a húsok alá alufóliát, hogy védd a lángoktól, ráadásul így a zsírok lángokba cseppenését is csökkented, mert ezek a vegyületek ilyenkor is keletkeznek és a füsttel együtt felszállnak az ételre.
- ajánlott zöldségek és gyümölcsök grillezése is a húsok, halak mellett, ugyanis ilyenkor olyan fitovegyületek képződnek, melyeknek erős rák megelőző hatásuk van.
Remélem tudtam segíteni,
Andrea
legutóbb még azt hallottam, hogy az alufólián való sütés káros..akkor hogy van ez? A baktériumok meg elvileg pont hő hatására pusztulnak el. Vagy már ez sem igaz?
Az alufólia valóban tartalmaz alumíniumot, ami hő hatására bekerülhet az ételbe, főleg ha az sérült.
az égés során keletkező baktériumok? - erről még nem hallottam...
Az égés során keletkező, rákot okozható káros vegyületekre gondoltam természetesen, nem a baktériumokra, elnézést! :)
...de inkább a kozmetika vagy a szépségápolás vagy a testápolás területén. Nem? ...mert ha valaki szakszerűtlen, azt bizony megszólják a szakmabeliek vagy a témában járatosabbak. Nem mintha engem zavarna a tény önmagában, mert a vita jó eredményre is vezethet, de annak semmiképp nem jó, aki az illető előzetesen megszerzett hitelére alapozva továbbra is elhiné/-hiszi az illetőnek, amit ír/mond... de aztán azzal kell szembesülnie, hogy nem minden (teljesen) úgy van, ahogy az illető "tálalja".Ez rendjén is lenne egy nem szakszerű, azaz magánblogon; máshol a közlő kárára is válik az alaptalanul hívőkön kívül.
Kedves Zoli,
köszönjük, hogy megosztottad velünk a véleményed. Én nem látok "szakmabeli" ellenvéleményt, csak saját tapasztalatra épített, minden tudományos alapot nélkülöző hozzászólásokat.
Reméljük azért kaptál használható tippeket is a cikkből.
Üdv
Emil
(Ui.: Mivel kétszer küldted el ugyanezt a hozzászólást, így az egyiket törlötem.)
...és mire sikerült, így kétszer ment el a hozzászólás (bár nekem csak egyszer mutatta).:-(