Játssz gyógynövénytant a gyerekekkel!
Szeretnéd, ha gyermekeid nem a tévét bámulnák egész nap, hanem ők is közel éreznék magukat a természethez?
Még akkor is, ha a válaszod „igen”, sokszor előfordulhat, hogy nincs elég ötleted, hogyan mozdítsd ki őket egy kicsit a friss levegőre. Ehhez adunk most kreatív ötleteket Neked, tehát olvass tovább, ha érdekel, hogyan lehetsz egyszerre egészség-és környezettudatos anya, aki fantáziadús játékokkal lepi meg szeretteit.
- Ültessetek fűszer-vagy gyógynövényeket! Kezdhetitek kicsiben, elég néhány cserép, és elsőre 2-3 növény, például bazsalikom, vagy snidling. Az sem baj, ha a lakásra tudsz szorítkozni, így is élvezni fogják a növénykék gondozását. Ha több hely van, jelölj ki külön helyet a kertben a kicsiknek, ahol csak az ő kincseik növekednek – természetesen szülői segítséggel. Magyarázd el nekik, melyik fűszer vagy gyógynövény mire jó, miért egészséges, és miért olyan értékes.
- Használd az érzékeidet, és tanítsd meg őket is erre! Amikor a jelenben vagy, kitágulnak az érzékelés kapui, élvezed a látványt, érzed az ízeket, illatokat, örülsz a lágy szellőnek vagy éppen napsütésnek – épp úgy, mint a gyerekek.
Játssz velük növényfelismerést! Mutass nekik először könyvekből képeket, tanítsd meg a fűszerek, gyógynövények jellemzőit, jó tulajdonságait, esetleg ha találsz kártyákat, játsszatok memóriát! Mondd meg a legjellemzőbb tulajdonságot, amiből ki kell találni, melyik virágról van szó!
Ezután jöhet a következő szint: kösd be a szemüket egy sállal, és tapintsák meg, szagolgassák meg a virágokat. Érdemes jellegzetes, könnyen felismerhető illatokkal kezdeni, mint amilyen a levendula, rozmaring, kamilla, menta. Vagy adj nekik – szintén bekötött szemmel – illóolajat, és próbálják kitalálni, melyik olajat mutatod nekik éppen!
- Lábfürdő kicsiknek-nagyoknak: ehhez a játékhoz kell egy nagy kád (vagy felfújható medence) forró víz, a kedvenc gyógynövényeid, tiszta,hígítatlan illóolajak és később hideg víz. Hagyd, hogy a gyerekek maguk válasszák ki a virágot vagy olajat, és előbb beszélgess velük a sok jó tulajdonságról, amit ezek a növények magukénak tudnak.
Például mondd el, hogy a levendula megnyugtatja a bőrt és segít az ellazulásban. Ezután engedd meg nekik, hogy dobjanak be egy maroknyi gyógynövényt (ha nincs friss, lehet szárított is) a forró vízbe, hagyjátok állni 15 percig, hogy jól átvegye a lábfürdő az adott illatot. Majd hűtsd le a forró vizet hideg vízzel úgy, hogy épp kellemes legyen a hőmérséklete. Cseppents bele az adott virág illóolajából is, hogy még intenzívebb legyen az illat – és nincs más hátra, mint élvezni a közös lábfürdőt! A kicsik imádják ezt a játékot, és közben tanulnak is – rajtad múlik, mekkora tudást adsz tovább nekik!
- A Te gyerekeid is szeretnek a konyhában segédkezni? Csinálj velük közösen valamilyen natúr gyógyírt! Nemcsak szórakoztató és kedves időtöltés, de közben megtaníthatod nekik, hogyan hívhatják segítségül a természetet, ha gyógyításról van szó. Mondd el nekik, fejfájás ellen nem muszáj bekapni rögtön egy fájdalomcsillapítót, hiszen lehet, hogy a levendula vagy borsmenta önmagában megoldja a problémát. Találj ki valami egyszerű receptet, aztán később nehezítheted, ahogy egyre többet tudnak a gyógynövényekről.
Álljon itt most egy ajándék recept Neked és a gyerekeknek – csináld meg velük hétvégén!
Házi hűsítő keverék, segít:
- fejfájás
- alvászavarok
- ízületi fájdalmak
- hátfájás ellen.
Ezekre lesz szükséged:
- negyed csésze citromfű
- negyed csésze kamilla virágzat
- levendula illóolaj
- háromnegyed csésze jojobaolaj
- háromnegyed csésze szűz kókuszolaj
- kevés méhviasz
Így csináld:
Közepes lángon melegítsd a kókusz-és jojobaolajat, majd add hozzá a virágokat. Jól keverd el az olajkeverékben, és néhány percig főzd tovább. Kapcsold be 200 fokra a sütőt, majd kapcsold ki, ha elérte ezt a hőfokot. Vedd le a tűzről a lábost, takard le fedővel, és tedd a már kikapcsolt, de még forró sütőbe. Hagyd ott 3 órán át. Ezalatt játssz a gyerekekkel – örülni fognak . Ha letelt a 3 óra, vedd ki a sütőből, és öntsd egy befőttes üvegbe (vagy bármilyen üvegbe).
Hagyd kihűlni, majd öntsd újra egy kisebb lábosba. Alacsony tűzön melegítsd tovább, majd a végén cseppents bele levendula illóolajat. Ezután add hozzá a már felmelegített méhviaszt is, és folytonosan kevergetve addig melegítsd tovább, amíg besűrűsödik. Öntsd tiszta, száraz üvegekbe, hagyd teljesen kihűlni, és balzsamként használd, ha szükség van rá.
Hozzászólások
Hozzászólnál? Hozzászólás írásához kérjük lépj be! Belépek