Napozni remek érzés, szinte érzed, ahogy termelődik a D-vitamin, a szervezetedet elárasztják a boldogsághormonok, mégsem igazán érdemes túl gyakran és hosszú időre kint felejtened magad a napon, még alaposan bekenve sem.
A bőr idő előtti öregedése csak 20 százalékban múlik öröklött tényezőkön, a többi az életmódodtól és a Téged érő környezeti hatásoktól függ.
A bőrt sok évig láthatatlanul károsító napsugarak a sejtek DNS-ét károsítják: szélsőséges, ritka esetben bőrrákot okoznak, de a bőrt öregítő hatásuk mindenkit érint: a túl sok napfény legyengíti a bőr immunrendszerét, lelassítja a bőr megújulását. A bőr feszességét adó kollagén szintje csökken a bőrben, gyengül a bőr vízmegtartó képessége, így néhány év után látványos a sokat napozók bőrén a változás: ráncok, értágulatok, pigmentfoltok jelennek meg a leginkább kitett felületeken.
Napkrémet, de milyet?
Nemrég írtam Neked arról, mi mindenre érdemes figyelned nyáron, hogyan védheted a bőrödet a leghatékonyabban a Nap káros sugaraitól. Az EWG, világ egyik legrangosabb környezetvédelmi szervezete néhány nappal később hozta nyilvánosságra több mint 1700 fényvédő faktorral (SPF) ellátott kozmetikum laboratóriumi vizsgálata alapján készült jelentését.
A testápolók, napkrémek és ajakbalzsamok négyötöde megbukott a teszten. A legbiztonságosabbnak ők is a cink-, vagy titánium-oxidot tartalmazó, de 50-es faktorszámnál magasabbat nem ígérő termékek.
A szervezet szakértői azt ajánlják, hogy spray-k helyett is inkább krémet használj, mert a permet belélegzése, vagy lenyelése (különösen gyerekeknél) egyáltalán nem egészséges, ráadásul azt sem látod, ha nem mindenhol fedi a bőrt. Ha pedig kisbabád van, azt is fontos tudnod, hogy fél éves korig nem termelődik a bőrben melanin, így a babák bőre teljesen védtelen a Nappal szemben.
Hozzászólások
Hozzászólnál? Hozzászólás írásához kérjük lépj be!
Kedves Andrea!Én is szerettem volna napozáshoz krémet de sajnálattal olvasom hogy nem lesz.Remélem jövőre már használhatom!!Nagyon szeretem a termékeket szuper!!
Kedves Andrea!
Lesz idén napkrém? Nagyon jó lenne... :)
Üdv:
Andrea
Kedves Andrea, sajnos idén még nem lesz napkrémünk.
Oh de kár .. : ( Én is minden évben a napkrémet várom, annyira bevált és annyira szerettem a dobozával, illatával, színével, mindennel együtt! Számomra a nagybetűs tökéletes terméket jelentette. És sohasem égtem le vele, pedig rengeteget strandoltam a nagyon érzékeny fehér bőrömmel. Idén már a kisbabámat is ezzel terveztem óvni a napon. Nagyon-nagyon sajnálom, hogy nem lesz : ( : (
Kedves Andrea!
Megkérdezhetem, hogy idén miért nincs Nálatok napkrém? Nálam nagyon bevált és hiányozna, ha nem lenne még tavalyról :-)
Köszönöm
Judit
Kedves Judit, idén nem áruljuk, de dolgozunk rajta, hogy jövőre újra legyen!
Andrea
Kedves Andrea! Évek óta nem használjatok napozás előtt semmiféle napkrémet/tejet - még a gyermekeknek készült csak patikában kapható "gyógymárkát" sem. Azonnal előjön a napallergiám: viszkető grízes kiütésfolyam borít el napokon belül, a lábszáramtól felfelé haladva. Bőrgyógyász azt ajánlotta, napozás után használjak testápolót és nagyon vigyázzak, h mennyi időt töltök a napon. (Amúgy is érzékeny a bőröm, vöröses hajam van, szeplős vagyok). Ez így működik, le is tudok barnulni szép fokozatosan, de pl. ha biciklizni megyek, hosszú ujjú inget kell felvennem bármilyen kánikulában, ami nem igazán kellemes. Tengerparton is pólót kell viselnem néhány percnyi napon-lét után és így is folyton rettegek a leégéstől. Vagyis, a bőrömet nem védi semmi, csak a becsomagolás;-( A kérdésem azt hiszem adott: tudsz-e ajánlani valamit, amit érdemes kipróbálni - esetleg mások tapasztalatai alapján is. Itt néhány hozzászólás említ "titkos receptet", esetleg megosztanád velem? Köszönöm! Üdv, Márta
Kedves Márta, valószínűleg erre a receptre gondolsz:
50 g shea vaj
50 g kakaóvaj
100 g kókuszolaj
60 g méhviasz
50 g cink-oxid (*)
illóolaj tetszés szerint – vigyázz, hogy olyat válassz, ami nem fényérzékenyít, tehát a citrusolajok (bergamott, narancs, citrom, grapefruit) közül ne! Jó választás lehet az eukaliptusz és/vagy a levendula, előbbi hidratálja is a bőrt, és felerősíti a többi összetevő jótékony hatását.
(*) A cink-oxid por alakú ásványi anyag, amely úgy ’működik’, hogy a bőr felületén elterülve elnyeli a káros ultraibolya sugarakat. A cink-oxid a legbiztonságosabb aktív hatóanyag: véd az UVA és UVB sugarak ellen és nem szívódik fel a bőrbe.
Így készítsd: Először a méhviaszt és a kakaóvajat kezd el gőzfürdő felett felolvasztani (egy lábosba tegyél vizet, amit elkezdesz melegíteni, és erre rakj egy olyan – hőre nem lágyuló – edényt, aminek a feneke nem ér a vízhez), majd add hozzá a shea vajat és végül a kókuszolajat. Amikor minden összekeveredett mindennel, vedd le a tűzről az edényt, add hozzá az illóolajat, és végül alaposan keverd hozzá a cink-oxidot. Ezt kis adagokban kevergesd, vigyázz, hogy ne ülepedjen le az aljára.
A végeredmény krémes, jól kenhető, szilárd állagú, még napon sem lesz folyékony, így a strandon is kényelmesen használhatod. Ha szeretnél még krémesebbet, tegyél kevesebbet a méhviaszból: kb. 30 grammnyit használva még könnyebben kenhető, de még mindig szilárd állagú lesz. A méhviasz egyébként vízlepergető hatású is, ez különösen gyerekek esetében hasznos dolog, mert fürdőzés alatt is hosszabb ideig tart a védelem. Kb. 15-20-as faktorú védelemnek felel meg.
Andrea
Sziasztok! Köszönöm a nagyszerű természetes naptej receptet, sikerült mindent beszereznem hozzá.(cink-oxid beszerzésével volt egy kisebb probléma, mivel a nagyobb patikák "tiltó" listára rakták, így vényköteles lett náluk, de addig jártam utána, míg sikeresen be nem szereztem.) :) Jövőhéten a tengerparton pedig élesben teszteljük. :) Köszönöm, hogy vagytok! További szép napot kívánok! Üdvözlettel, Anita
Sziasztok! Szeretnek érdeklődni, hogy otthon készíthető naptejet arultok-e még? Köszönöm: Bernadett
Szia Bernadett, idén nem árulunk naptejet.
Andrea