Zeng a ház az esti fürdetéskor?
Rengeteg történetet hallok babákról és 1-3 éves kisgyerekről, akik végig sírdogálják, ne adj isten keservesen végig küzdik szüleikkel a fürdetés idejét. Sok oka lehet annak, ha egy kisgyerek húzódozik, előfordulhat, hogy a kádban korábban átélt bizonytalanságtól vagy rossz emlékétől nem tud szabadulni. Újra és újra eluralkodik rajta a félelem, amit akkor érzett, amikor váratlanul víz érte az arcát, belekerült valami a szemébe, vagy esetleg, megcsúszott egy pillanatra a kád alján csücsülve. Hamar kinövik ezt az időszakot az apróságok, de ha tökéléletes körülményeket teremtünk az esti szeánszhoz, nagy mértékben felgyorsíthatjuk a hozzászokást. Íme néhány dolog, amire pozitívan reagálhat kisbabánk, és végre nem kell szorongva várnunk a fürdetési időt. Lehet, hogy valamelyiket még nem próbáltad?
Amiről mindenképpen gondoskodnunk kell: biztonság- és komfortérzet
Gondolj bele, mennyire védtelennek érezheti magát a csecsemő a születése utáni hetekben. A biztonságérzete anyukája közelségének függvénye, az újdonság erejével hat rá az őt körülvevő világ valamennyi mozzanata. Érzékszervei - beleértve a legkiterjedtebb érzékszervét, a bőrét is – rendkívül érzékenyen reagálnak a környezeti hatásokra. Ha azt szeretnénk, hogy gyermekünk a legkevesebb szorongást élje át a fürdetés során, a mi feladatunk, hogy gondoskodjunk a barátságos és kellemes közegről. Mi a legfontosabb?
-
Legyen megfelelő hőmérsékletű a fürdőszoba/szoba és a fürdővíz.
-
Ne vetkőztessük le, amíg nem kerül fürdésre a sor. Ha mégis úgy alakul, hogy még valami nem áll készen, akkor tartsuk a karjainkban, hogy biztonságban tudja magát, és érezze a testünk melegét.
-
Tegyük feszültség-mentes övezetté a fürdőszobát, a napi stresszt – ez főleg a fürdetésre hazatérő apukákra érvényes – tegyük le a fürdőszoba ajtajában.
-
Alkalmazzuk a törölközős módszert. Ha kis kádban fürdetünk, egy piros, vagy narancs, puha anyagból készült törölközőt fektessünk az aljára és engedjünk rá annyi vizet, hogy éppen csak ellepje. Ha erre fektetjük a picit, felidézi benne a méhbeli lét élményét és megnyugszik, kienged.
-
Előfordulhat, hogy nagyon sír a fürdetéskor, és úgy tűnik víziszonya van. Ez is lehetséges, ha erre gyanakszol, kipróbálhatod, hogy együtt álltok a zuhany alá, és biztonságos ölelésben simogatod végig a testét, így tisztogatod meg. Valószínűleg kielégítő kompromisszum lesz számára, ha beléd csimpaszkodva szokhat hozzá a vízhez, és hamarosan nem okoz majd problémát a kád sem.
Amivel élménnyé tehetjük a fürdetést: figyelemelterelés, játék, móka
Ahogy nyílik a kicsik tudata, úgy fél éves kortól már egészen más dolgokkal kell készülnünk a kádban töltött időre. A nyugalom mellett ekkor már a kreatív, a figyelmét lekötő egyszerűbb játékokkal kell felszerelkeznünk. Nem kell nagy dolgokra gondolni, bármi szóba jöhet, ami hangot ad ki, meg tudja fogni, színes, és jól bírja a vizet. Néhány tipp, ami garantált siker lesz a fürdőkádban:
-
Kiürült flakonok
-
Apró szivacsjátékok
-
Fröcskölős, sípolós vízi játékok
-
Buborékfújó
-
Kislabda
Fontos megjegyezni, hogy hozzászoktassuk a gyereket, hogy ezeket a játékokat csak a kádban kaphatja meg, így kiváltságnak fogja érezni, ha fürödni mehet. A pozitív megerősítések és a kádban átélt közös játék segít kialakítani a tisztálkodási rutint. Ahogy a fürdésnél, a fogmosásra és a kézmosásra szoktatáskor is alkalmazzuk a játékosság és a következetesség elvét. Neked van olyan módszered, ami nagyon bevált a fürdetésnél és megosztanád másokkal is?
Hozzászólások
Hozzászólnál? Hozzászólás írásához kérjük lépj be! Belépek