Hatalmas, több milliárd dolláros üzlet lett a tisztító diétákhoz kínált zöldség- és gyümölcslevek gyártása, és ahogy terjed a divathullám, úgy nő évről évre a palackozott egészséges üdítők piaca.
Tényleg annyira egészséges a zöldségek és gyümölcsök helyett a belőlük préselt leveket fogyasztani?
Nem feltétlenül.Mielőtt telepakolnád a kamrát préselt levekkel, fontold meg az alábbiakat:
- Hatalmas pazarlás egy kosárnyi zöldségből és gyümölcsből néhány kis palacknyi vagy pohárnyi üdítőt készíteni, miközben ha eredeti formájukban hagyjuk őket, vagy a hagyományos módokon elkészítjük őket, sokkal több ember jóllakhatna velük.
- Rengeteg hasznos alkotórész végzi a kukában: a kidobásra ítélt rostok, gyümölcshéjak rengeteg vitamint, szívbarát és rákellenes flavonoidokat tartalmazhatnak.
- A nyers ételek nem mindig jelentenek jobb választást a különböző konyhai eljárásokkal készült harapnivalóknál. Az emberi gyomor nem tudja tökéletesen megemészteni a nyers, növényi élelmiszereket. Sok növényi tápanyag felszívódását épp a sütés, főzés, savanyítás segíti elő. Arról se feledkezz meg, hogy sokféle vitamin csak zsírban, vagy olajban oldódik.
- Egyes, rostban szegény zöldség- és gyümölcslevek, smoothie-k tartalmazhatnak annyi cukrot, mint az üdítő, ami helyett egészséges italt választottál.
- A legtöbbször rengeteg hulladékkal jár az előállításuk, amelyek lebomlása mérgező, üvegházhatású metángázt termel, ami sokszorosan, 21-szer károsabb a széndioxidnál. Komposztálatlanul csak a szeméthegyeket növelik, és hozzájárulnak a globális felmelegedéshez – teljesen feleslegesen.
Még az egészségesnek tartott élelmiszerekből is érdemes ésszel, és mértékkel fogyasztani. Így az egészséged és a környezetet is véded.
Hozzászólások
Hozzászólnál? Hozzászólás írásához kérjük lépj be!
Mi szoktunk itthon préselt gyümölcs és zöldség-leveket inni. Viszont mindig olyan összetevőket választunk, aminek a megmaradt, "száraz" részét is szívesen elfogyasztjuk. Péládul cékla-sárgarépa-alma lénél az almát meg a répát megesszük nyersen, a céklát meg később felhasználjk főzéshez pl krumplipürébe.
Már elnézést a közbeszólásért de ez a cikk akkora hülyeségeket és ellentmondásokat tartalmaz hogy ezt nem bírom szó nélkül hagyni.
Először is szögezzük le, a nyersen elfogyasztott zöldségek/gyümölcsök legyen az természetes vagy préselt formában hozzátartoznak az egészséges, változatos étrendhez ( AHA ajánlás szerint napi 5-ször , összesen legalább fél kilónyi gyümölcs/zöldség elfogyasztása javasolt amiben segítség lehet ha egy részét folyadék formájában fogyaszthatjuk el pl munka közben is) egyrészt valóban a rengeteg tartalmazott vitamin, ásványi anyag, flavonoid (antioxidáns vegyület) miatt, másrészt az említett "emészthetetlen"vagyis nem oldható rostokra is szüksége van a szervezetnek a megfelelő anyagcsere-folyamatokhoz. Ezek hiányában az emésztés lelassul, székrekedés, túlsúly és egyéb egészségügyi problémák alakulhatnak ki.
Ezen kívül azzal hogy feldolgozzuk a gyümölcsöket/ zöldségeket a hőhatással éppen az említett vitaminokat, antioxidánsokat oltjuk ki, ugyanis pl a C vitamin pl már 50-60 fok körül bomlik. A zsírban oldódó vitaminoknak elősegítését pedig szintén elősegíthetjük a változatos étrend betartásával, de nem feltétlenül jó ha fogyasztás előtt pl, bő olajban sütünk ki zöldségeket.
"Egyes, rostban szegény zöldség- és gyümölcslevek, smoothie-k tartalmazhatnak annyi cukrot, mint az üdítő, ami helyett egészséges italt választottál."
Rostban szegény gyümölcsök pl az eper, málna, bogyós gyümölcsök amik egyáltalán nem tartalmaznak sok cukrot, sőt negatív kalóriának számítanak mivel a lebontásukhoz a szervezet több energiát használ fel, mint amit a bevitellel nyerünk, ezen kívül ennek a cukornak nagy része fruktóz ami sokkal kevésbé emeli a vércukorszintet mint a hozzáadott cukrok (ami általában szaharóz = 1glükóz+ 1 fruktóz molekula vagy csak glükóz ) azonkívül inzulinfüggetlen úton szívódik fel egy speciális Glut 2 transzporter segítségével, tehát az inzulinszintet is kevésbé emeli, emiatt kissebb mennyiségben cukorbetegek is fogyaszthatják.
Véleményünk szerint a (bolti) préselt levek nem helyettesíthetik a friss, nyersen vagy valamilyen hőkezeléssel jobban hasznosíthatóvá tett zöldségek, gyümölcsök fogyasztását. A cikkben erre szerettük volna felhívni a figyelmet, illetve arra, hogy egyes gyümölcsökben - sőt zöldségekben is - sok gyorsan felszívódó szénhidrát lehet (Pl. déligyümölcsök, cékla, cukorborsó), különösen, ha ezeket a rostjaik nélkül, vagy pépesítve fogyasztjuk. Ezek rendszeres, nagy mennyiségű, vagy akár kúraszerű fogyasztása (pl. a léböjtkúránál) nem annyira egészséges, mint azt elsőre gondolnánk, és a sok fruktóz fogyasztása is megterhelheti a szervezetet.
Persze ez is csak egy nézőpont, természetesen nem szeretnénk rád erőltetni, csupán gondolatébresztőnek szántuk.
Kedves Andrea! Én otthon szoktam smoothiet készíteni, ha az íze miatt továbbra is fogyasztanám őket, mik azok az összetevők, amik nem viselik meg az emésztőrendszert és milyen gyakran ajánlott fogyasztani?
Kedves Vivien, lehetőség szerint válassz bogyós idénygyümölcsöt: pl. áfonyát, málnát, meggyet, szedret, epret, mert ezekben kevés a cukor, és nincs vastag, nehezen emészthető héjuk. Kis mennyiségben és frissen, házilag akár minden nap is fogyaszthatod, de érdemes megfigyelned, hogyan reagál rá a szervezeted.