Most akkor napozzunk, vagy ne?
Most akkor napozzunk, vagy ne?
Ugye Te is felteszed magadban a kérdést, miután ezer cikket olvastál a napozás káros hatásáról?
A válasz: mindenképpen, igen, hiszen a napra szükségünk van, harmóniában kell éljünk a napsugarakkal. Amikor a sugarak elérik bőrödet, akkor a tested elkezd D vitamint termelni – fantasztikus, nem? Amikor tehát arról folynak tudományos viták, hogy teljes mértékben zárkózzunk el a káros napsugaraktól, akkor…akkor bizony nagyot tévednek. Az igaz, hogy a túlzásba vitt napozás valóban okozhat bőrrákot, de, mint mindenben, ebben is meg kell találni az egészséges egyensúlyt.
A napsugarak két fő fajtája az UVA és az UVB sugarak...
Az UVA sugarak öregítik a bőrt, felelősek a ráncokért, foltos vagy cserzett bőrért. Ez azért van, mert a bőr mélyebb rétegeibe hatolva ugyanis úgy viselkednek, mint valami nukleáris láncreakció, és roncsolják a bőrsejteket. Az UVA sugarak ruhán, üvegen, a felhőkön is áthatolnak. A leégést viszont az UVB sugarak okozzák, ezért nagyon fontos, hogy ezek ellen megfelelően védekezzünk.
Két út van: az egyik, hogy nem mész napra – de miért tennéd? A másik a hatékony fényvédelem. De hogyan válaszd ki a megfelelőt a sokféle csillogó-csábító krém és spray közül? Olvass tovább, és megtudod.
Tavaly már beszéltünk itt a blogon azokról a veszélyes anyagokról, melyeket mindenképp kerülj, ha naptejet keresel!
Ezek a következők:
- Oxybenzone
- Octocrylene
- PABA (PABS: Para-amino-benzoesav
- Octinoxate, Octyl-methoxycinnamate (OMC)
Ami viszont elsődleges és leghatékonyabb, bizonyítottan legjobb alkotóeleme a leégés elleni szereknek, az a cink-oxid. A nyers fémből oxidációval nyerik ki, elég ritka, és kereskedelmi forgalomban nem kapható. Ez az oka annak, hogy a természetes, ásványi eredetű krémek jóval drágábbak, mint szintetikus társaik.
A cink-oxid tehát nem más, mint ásványi eredetű por, mely a bőrre kerülve szétterül azon, egyfajta filmréteget képez, és megakadályozza a káros sugarak behatolását a bőrsejtekbe. Tulajdonképpen blokkolja az UVB és UVA sugarakat, így azok nem jutnak el a bőrbe.
Az sem mindegy azonban, hogy milyen cink-oxid van a napozószerekben!
Az utóbbi egy évtizedben derült fény arra, hogy a nanoszómás cink-oxid bizony veszélyes is lehet, ugyanis annyira apró részecskékből áll, hogy azok képesek a mélyebb rétegekbe jutni, így a véráramba és a tüdőbe is, ami viszont már nem egészséges. Laboratóriumi körülmények bizonyítják, hogy a 100 nanométernél kisebb részecskék még a nanoszómás kategóriába esnek, és az e fölötti már nem veszélyes. Általában 120 nm-es cink-oxidot használnak a legjobb fényvédő krémekben. Belélegezve szintén veszélyes lehet – ezért kell hangsúlyozni, hogy ne spray-t, hanem krémet válassz, így nem lehet gond.
A titánium-dioxid (természetes ásványi anyag) szintén fontos összetevője a hatékony és egészséges napozószereknek, bár sok kritika érte, és rengeteg cikk jelent meg, melyben a mérgező tulajdonságait hangsúlyozták. A titánium-dioxid valamivel kevésbé védi a bőrt, mint a cink-oxid, ezért ajánlatos a kettőt együtt, kiegészítve használni.
Ha még ez sem lenne elég, akkor megfelelő étkezéssel is “rásegíthetsz”, hogy megfelelően védekezzen tested a káros sugarak ellen. Hogyan? Sok antioxidánsban gazdag zöld tea, brokkoli, bogyós gyümölcs fogyasztásával. Ezek csökkentik és semlegesítik a káros sugarak támadásait.
Ha mindezeket még sheavajjal is kombinálod, akkor nyugodt lehetsz, mindent megtettél azért, hogy védd a bőröd. Ezek után nincs is más dolgod, mint élvezni a nyarat és a napot!
Ha szeretnél természetes naptejet készíteni magadnak, akkor klikk ide most ››
Amennyiben már Te is Manna "Organikus napozókrémmel" napozol, megköszönöm, ha leírod ide a blogba, hogy könnyű volt-e elkészíteni, illetve milyen tapasztalatokat szereztél a napozókrémmel kapcsolatban?
Hozzászólások
Hozzászólnál? Hozzászólás írásához kérjük lépj be! Belépek
Sziasztok!
Érdeklődni szeretnék, hogy a napozókrém megszűnt, nem lehet rendelni hozzávalókat nálatok?
Köszönöm: Mariann
Kedves Mariann, a legtöbb alapanyag beszerezhető a Mannánál, ha szeretnéd a napozókrém elkészítésének receptjét, akkor írjál az ügyfélszolgálatra, Tündérkéink örömmel elküldik neked levélben.:) Andrea
Kedves Andrea!
Idén is lesz napozókrém?
Üdv, Boróka
Kedves Boróka, egyelőre úgy néz ki, hogy nem lesz.
Andrea
Kedves Andrea, ezt nagyon szomorúan hallom, mert most, hogy végre 1 éves elmúlt a kisfiam, mennénk a Balatonra is napozni meg egy csomó helyre, és nagyon örültem volna, ha a kis bőrét vegyszermentes napozókrémmel tudtam volna kenni :( Azért még reménykedünk benne!
Boróka
Kedves Andrea,Tavaly mintha lett volna napozáshoz krém,(akkor sajnos nem rendeltem) viszont most nagyon szeretnék, de sehol nem találom. Várható, hogy lesz?Köszönöm!Viki
Kedves Viki,
Igen, hamarosan újra kapható.
Andrea
Kedves Andrea!Hiába keresem már napok óta a természetes napozókrém receptjét, sajnos nem találom sehol. Segítséget szeretnék az arányokhoz. Ha magasabb faktorszámú krémet szeretnék a cink-oxid arányát kell emelni a krémhez?Válaszodat előre is köszönöm:)Fruzsi
Kedves Fruzsi,
A cink-oxid mennyiségét csak egy bizonyos határig tudod emelni, hogy a krém kenhetősége, kívánt állaga megmaradjon.
Andrea
Sziasztok!Az a kérdésem, hogy lesz olyan napozókrém is, amit nem nekem kell elkészítenem, hanem készen vehetem meg? És mikorra várható, mert 2 hét múlva megyünk nyaralni és jó lenne már ezt használni...Köszönöm a választ.Mónika
Szia Mónika,
2 héten belül nem ígérem - megreformáljuk a tavalyi napozókrémet, és még dolgozunk azon, hogy valami nagyon jót adhassunk.
Andrea
Kedves Andrea!Én 2 évvel ezelőtti nyáron vettem tőletek napozókrémet és nagyon bevált. Bőven van még mindig belőle: idén is biztonsággal használható? Érdemes újramelegíteni és összekeverni esetleg?Köszönöm előre is a választ.Üdv,Csilla
Kedves Csilla,
Ha az állaga és az illata rendben van, akkor nyugodtan használhatod (akár felmelegítve is). Az első pár használat során jobban figyelj a használatára - előfordulhat, hogy a hatékonysága minimálisan csökkent.
Andrea
Kedves Andrea,En is hiaba kerestem a napozokremet az oldalon... :(Udv, Csilla
Kedves Andrea!Érdeklődnék, hogy meddig kell még várni a természetes naptej elkészítéséhez szükséges csomagra? Nagy szükségünk lenne már rá, féltem a kislányomat, mert ugye nem csak a strandon lehet leégni, hanem már a játszótéren is érik a káros sugarak. Ha nem lesz elérhető itt nálatok hamarosan, akkor kénytelen leszek valami más megoldás után nézni!Köszönöm a választ!Szép napot kívánok!Judit
Kedves Judit,
Szeretnénk Nektek a legjobbat adni, ezért teszteljük még a krémet - hamarosan visszakerül a polcokra.
Köszönjük a türelmed!
Andrea
Kedves Andrea,Örömmel olvasom, hogy van lehetőség természetes anyagokból is napvédő krémet krészíteni. Azzal a kérdéssel fordulnék hozzád, hogy ezt hogyan tudom megtenni. A "Most akkor napozzunk, vagy ne?" cikk alján található linken keresztűl próbáltam informálódni, ugyanakkor az sajnos egy olyan oldalra vezet, ami a "Hozzáférés megtagadva" információt közli. Tudnál nekem segíteni, hogy mi lehet ennek az oka? Már nincs lehetőségem magamnak elkészíteni? Amennyiben nincs, akkor esetleg tudnál olyan terméket, krémet ajánlani a Mannák közül, amit használhatok ha huzamosabb ideig a napon kell/szeretnék tartózkodni (indul a biciklizős, túrázós szezon :)).Segítséged, válaszod előre is köszönöm!Üedv.Zsófi
Kedves Zsófi,
A napvédőkrém hamarosan újra elérhető lesz, addig még egy kis türelmet kérünk! :)
Andrea
Kedves Andi,A kókuszolaj szárítja a bőrömet. Mivel tudom helyettesíteni a naptejben az egész adagot, vagy egy részét?Üdv:Évi
Kedves Évi,
Helyette válassz valamilyen hidegen sajtolt olajat (pl. mandula, szőlőmag, jojoba). 1:1 arányban helyettesítsd.
Andrea