Ha valaki más bőrét simítod, úgy érzed, puhább, és selymesebb a bőre a tiédnél? Ez nem feltétlenül igaz, érzéki csalódás tréfál meg Téged is.
Az már régóta viszonylag ismert tény, hogy a bőrkontaktus megnyugtat, csökkenti a magányt, az elszigeteltség-érzést, a stresszt, és jó érzéseket kelt mindenkiben. Gyerek- vagy kisbaba korodban talán a Te anyukád is simogatta az arcod, hogy megnyugodj, hogy abbahagyd a sírást, hogy könnyebben elaludjál, és sok kórházban a koraszülötteket kifejezetten terápiás céllal teszik a szüleik meztelen mellkasára naponta többször is: ez a kapcsolat segíti a fejlődésüket, és ellenállóbbá teszi őket.
Az emberi érintés
Mint szinte mindenről, így a bőrkontaktus pszichológiai hatásai kapcsán is végeztek klinikai kísérleteket brit tudósok.
133 embert kértek meg, hogy tapintsanak meg különböző felületeket, közöttük egy másik ember bőrét is, és hogy ezután mondják meg, a saját bőrükhöz képest milyennek találták azt. A tudósok meglepetten vették észre, hogy a kutatásban résztvevők következetesen puhábbnak találták a másik ember bőrét, mint a sajátjukat. Még akkor is, ha semmilyen objektív vizsgálat sem tudta bizonyítani, hogy a másik ember bőre puhább, vagy bármilyen szempontból jobb állapotú lett volna az övéknél.
Mi akkor a magyarázat a jelenségre?
A kutatók szerint érzéki csalódás okozhatja a sorozatos tévedést: az emberek képesek megkülönböztetni és rangsorolni különböző felületű tárgyakat tapintás alapján, azonban ha egy másik ember bőréhez érnek, már egy másik, érzelmi tényező is működésbe lép.
A másik ember bőrének érintése bizalmi kapcsolatot feltételez, és rendszerint kellemes érzéssel tölt el bennünket, és ezt az agyban keltett másfajta ingert azonosítjuk tévesen úgy, hogy a másik ember bőrének érintése kellemesebb a sajátunknál. A tudósok szerint valamilyen ősi, az emberi agyban mélyen rejtőző szociális kapcsolatokat jutalmazó idegi reakciósorozatról lehet leginkább szó.
Forrás: https://goo.gl/Y3EPvk
Hozzászólások
Hozzászólnál? Hozzászólás írásához kérjük lépj be!