Természetes szájvizek, avagy hogyan öntsünk tiszta vizet a pohárba?
Természetes szájvizek, avagy hogyan öntsünk tiszta vizet a pohárba?
Te is használsz olykor szájvizet? Tudod, mi minden lehet benne?
Olvasd el a cikket, és többé ne dőlj be a szintetikus türkizkék vagy tengerzöld „ápolószereknek”!
A szintetikus szájvizek általában nem pusztítják el teljes mértékben a szájban megbúvó baktériumokat. Ezzel az a gond, hogy azok a kórokozók, amelyek a szájban maradnak, ellenállóvá válnak a szájvízzel szemben, és elkezdenek szépen szaporodni – ennek eredményeképpen szép kis közösséget hoznak létre ott.
Elég szörnyen hangzik, nem?
A szájvizekkel a másik gond, hogy általában alkoholt is tartalmaznak, ami egyáltalán nem jó. Az sincs egyikre sem ráírva, hogy a szájvízben lévő klórhexidin hatására elszíneződhetnek fogaid, ha túl gyakran használod – hihetetlen, ugye? Sajnos igaz.
Mindennek tetejébe sok, kereskedelmi forgalomban árusított szájvíz kifejezetten mérgező anyagokat is tartalmaz. Ezek a következők:
- Formaldehid
- Nátrium-Lauryl-Szulfát
- Polioxietilén-Szorbitán-Oleát (PEG-származékok)
- Benzalkónium-Klorid
- Cetylpyridinium-Klorid (CPC)
Ha a boltok polcain roskadozó szájvizeket nézegeted, mindenképpen olvasd el az összetevőkről szóló részt. Ha a fenti öt kémiai anyagot meglátnád a listán, hagyd ott a terméket, ugyanis a felsoroltak mindegyike mérgező sziruppá válhat a szádban, ha véletlenül lenyeled öblögetés közben.
Szerencsére vannak más alternatívák is, érdekel, mik ezek?
Hadd magyarázzam meg!
A kellemetlen leheletet általában a szájban lévő baktériumok okozzák. Ezek ellen a legjobb – és egyben legegyszerűbb – szer a tiszta sóval „fűszerezett” vizes öblítés. Fontos, hogy ne legyen jódozott, és egyéb adalékanyagokkal kezelt! Egy nagy pohár meleg vízhez adj annyi sót, amennyit csak tudsz, majd gargalizálj és öblítsd a szádat a sós oldattal. Csináld minden nap, mindaddig, míg szükségét érzed. Ez kitűnő megoldás a szájban lévő fertőzések elmulasztására is, de öblögethetsz zsályateával is.
Ha ízre is vágynál, akkor cseppents kevés borsmenta, citrom, vagy teafa illóolajat a sós vízbe vagy a teába. Jól rázd össze, és vigyázz, semmiképpen se nyeld le!
Tudtad, hogy a sós natúr szájvíz nemcsak gyógyít, hanem még fehéríti is a fogaidat?
Természetesen nagy csodákat és hat árnyalatnyi különbséget nem érdemes várni tőle, főleg ha sokat kávézol vagy cigarettázol.
Fogmosás után lehetőleg használj fogselymet, és ne feledd, hogy a rendszeres, napi két fogmosást a szájvíz nem helyettesíti, még akkor sem, ha vegyszermentes!
Hozzászólások
Hozzászólnál? Hozzászólás írásához kérjük lépj be! Belépek
A szájnak is van természetes flórája, amit nem szabad kiiktatni, mert -úgy, mint a bőrön lévők- elsődleges védelmi vonal. A sós vizes is kimoshatja ezt a jótékony mikróba közösséget, ha túl sokszor öblögetünk, sőt, mivel elég kevés köztük a sótűrő, így könnyen belehalhat az a mikróba is, amelyiket nem akarnánk kiírtani. Félreértés ne essék, a túl sokszori vizes öblögetés se jó. Az alkoholos öblögetés még erősebb antiszeptikus hatású, azzal még kevesebbet lenne szabad, de ha úgy vesszük a teafaolajossal is hasonló mértéket kell tartani. De mint mindenhol, itt is a mérték a lényeg.
/Mikrobiológus/
Sziasztok! szájhigiéniával kapcsolatban hadd osszak meg veletek egy nagyon jó tapasztalatot, kipróbáltam az olajhúzást... az irodában valami evőeszköz nem lehetett rendesen elmosva, estére már éreztem is a bibit. Keresgéltem tehát a neten, hátha van rá valami gyors és hatékony gyógyír és rátaláltam erre a módszerre: naponta egyszer, mondjuk reggel éhgyomorra, fogmosás előtt, egy evőkanálnyi napraforgó olajjal kell 15-20 percig öblögetni, jól átszűrve az olajat a fogak között, jól átforgatva az egész szájüregben, majd kiköpni. Semmiképpen sem szabad lenyelni, mert annyi méreganyagot kitisztít, főleg nehézfémeket, amit nem jó, ha benyelünk. Ezért is pl. nem ajánlatos sem a csapba vagy WC-be köpni, hanem egy papírtörölközőbe, és a szemétbe dobni az "elrágott olajfalatot". Utána langyos vízzel alaposan kiöblíteni a szájüreget, majd jöhet a fogmosás (a legjobb fogporral, ha már vegyszermentesen). A "bibim" már egy öblögetés után elmúlt, sőt, most a harmadik nap után (mert most már akkor belevágtam egy néhány napos kúrába :) ) a fogaimat is valahogy tisztábbnak érzem, a reggeli rossz szájíz eltűnt, pedig dohányos vagyok, és mondjuk kevesebb cigit is kívánok :). Ezek most, amit magamon tapasztaltam így hirtelen, de mások tapasztalatait olvasva, azért ennek a módszernek jóval több áldásos hatása is van. hm... most még várom, hogy mit produkál a kúra, de mintha fehérebbek is lennének a fogaim :D
á! most látom, hogy erről már van cikketek :)))na, mindegy, szájápoláshoz is kötődik :)
Egy liter hideg víz pohárban van és hány dkg sót lehet keverni? Köszönettel:Ágnes
Meleg (langyos) vízben keverj össze annyi sót, amit még "elbír" a víz.
Andrea
Fogígyulladás ellen:cserszömörce, vagy diófalevél tea
Szia!Ha teafaolajat adok a sós vízhez, az jó fogínygyulladás kezelésére is? Nekem az kellene, mert nem múlik hosszú idő óta.KösziAndi
Szia Andi,
Gyógyteával is kipróbálhatod az öblögetést, pl. kamilla, mezei zsurló, cickafarkfű teával (akár keverve is). Ebbe csepegtethetsz pár csepp illóolajat, ezek különösen jó hatásúak a fogínygyulladás kezelésében:
szegfűszeg, eukaliptusz, teafa
Andrea
Jó a Himalaya só is? Az öblögetésre? Köszönöm a választ.
Igen, bármelyik tiszta só alkalmas az öblögetésre.
Andrea
Az a legjobb :)
Kedves Andrea! lenne esetleg olyan recepted, mely nem tartalmaz sòt? A magasvèrnyomàs ès szìv problèmàk miatt màr èvekòta nem hasznàlunk sòt az ètrendünkben... s miutàn szàjnyàlkahàrtyàjàn gyorsan felszìvòdik valamilyen màs megoldàst szeretnèk talàlni.(a szòdabikarbònàval ugyanez a problèma...)Teafa olajat pròbàltam vìzbe cseppentve, csak elèg drasztikus ès irritàlò, mègha csak pàr cseppröl is van szò. vegyszermentes szèp napot! :)
Próbáltad esetleg a levendula vagy a citrom illóolajat? "Lágyabbak", mint a teafa illóolaj, és az ízük sem annyira ismeretlen.
Andrea
Nekem is van egy egyszerű receptem:1,5 deci forralt vízhez adok egy teáskanál szódabikarbónát(amikor a víz már kihűlt),cseppentek bele citrom és borsmenta illóolajat,használat előtt mindig összerázom.Egyszerű de nagyszerű:)
kedves moncsi!ha nagyobb adagot keszitek a szajvizbol, elall hosszu ideig?
Mit takar az, hogy annyi sót adj hozzá, amennyit csak tudsz? Amennyit a szám elbír, vagy amennyit a víz?
Kedves Tünde,
a poharad töltsd meg vízzel, majd annyi sót tegyél bele, hogy még össze tudd keverni (ne folyjon ki). Mi így szoktuk :),
üdv
Emil