Az utóbbi években egymást érik a bejelentések, teljes méhkolóniák tűnnek el egyik napról a másikra. Az esetenként 30-50 ezer egyedet számláló méhcsaládok 60-70 százalékának egyszerűen nyoma veszett. Európából már gyakorlatilag eltűntek a vadon élő méhek, és a mézelő méhek több faját is kihalás fenyegeti.
Azt már a kisebb gyerekek is megtanulták, hogy a méhek munkája kulcsfontosságú a növények beporzásához, azt azonban még a felnőttek közül is kevesen tudják, hogy
- a világon termelt 100 legfontosabb haszonnövény közül 70 szaporodásához méhek kellenek
- a világ élelmiszer termelésének egyharmadához nélkülözhetetlen a méhek munkája
- 22 milliárd dollár értékű növény beporzását végzik el évente
- egyetlen kilogramm mézhez 100 ezer kilométert repülnek az azt előállító méhek
Tudósok sora kutatja, hová tűnnek el tömegesen az amerikai, európai és ázsiai kaptárakból virágport gyűjteni indult méhek, hátrahagyva a kaptárakat. A mezőgazdaságban használt vegyszerek, a különféle élősködők, az egybefüggő nagy területeken termelt egyféle haszonnövények, a genetikailag módosított növények (GMO), környezetszennyezés, klímaváltozás, vagy akár a mobiltelefon-hálózatok okozhatta tájékozódási zavar is hozzájárulhatnak ahhoz, hogy a méhek száma egyre fogy. A vizsgált példányok is kevésbé ellenállóak a fertőzésekkel, káros környezeti hatásokkal szemben.
A mézet, pollent, propoliszt, a méhpempőt, és a méhviaszt örömmel felhasználjuk, és élvezzük áldásos hatásait. De vajon mit teszünk azért, hogy megóvjuk a mi élelmezésünkről is gondoskodó méheket?
Ezekkel segítheted őket:
- ne félj tőlük, és ne csapd le őket
- ha van kerted, ültess nektárban, virágporban gazdag növényeket
- csak megbízható helyről vásárolj mézet, a legjobb, ha magától méhésztől szerzed be.
Hozzászólások
Hozzászólnál? Hozzászólás írásához kérjük lépj be!