Fellebbentjük a fátylat a szépségipar titkairól! I. rész

Szintetikus illatanyagok


Rengeteg szennyező anyaggal érintkezel nap mint nap, a szervezeted terhelését azonban Te is jelentősen csökkenteni tudod.

A kozmetikumokban használt szintetikus illatanyagoknak több mint 200 összetevőjük lehet. Pontosan nem is tudjuk, hogy egy adott termék milyen mesterséges illatanyagokat tartalmaz, mert az összetevők listáján csak annyit látsz, hogy „fragrance” vagy „parfum”, további részletek nélkül.

Biztosan Veled is előfordult már, hogy egy parfümboltban nézelődve pár perc után semmi másra nem vágytál, csak friss levegőre. Képzeld, szegény bőröd hogy fuldoklik ezektől a vegyszerektől, amiket be kell szívnia! És itt nem csak a minőség, hanem a mennyiség is sokat számít.



A ftalátok a higiénés és kozmetikai termékek gyakran használt összetevői, több piacvezető kozmetikai cég termékeiben is megtalálhatóak. Kémiai stabilizátorokként, elsősorban illatrögzítőként alkalmazzák.


Gondolj csak bele, mennyi illatanyagot használsz rendszeresen: tusfürdő, sampon, balzsam, hajformázó szerek, sminkek, testápoló krémek (arc-, test-, kéz-, lábápolók), parfüm, de ne felejtsd ki a mosóporral és az öblítővel mosott ruhákat sem. Ha gumikesztyű nélkül mosogatsz, a mosogatószereket is hozzáadhatod a listához, ugyanis szinte minden bolti termékben van illatanyag. Folytathatod a sort a háztartási tisztítószerekkel, a lakás-, vécé, és autó illatosítókkal. Ezeket ugyan nem kened magadra, de belélegzed – és ez semmivel sem jobb, mivel így még több egészségügyi probléma okozói lehetnek.

Ezek a kemikáliák gyengítik az immunrendszert, ennek a legfőbb tünetei a következők:

Talán eszedbe sem jutott eddig, hogy a hirtelen rád törő fejfájás nem biztos, hogy a melegfront miatt van…

Ha tudomást sem veszel ezekről a hatásokról, hosszú távon akkor is számolnod kell az általuk okozott súlyos egészségügyi problémákkal. És nem csak Neked. Azokat is veszélyezteted ezeknek a vegyszereknek a használatával, akik, mint a gyerekek, vagy a háziállatok „csak” belélegzik őket, vagy az étellel együtt viszik be a szervezetükbe.

Ftalátok vannak a PVC-ből készült padlóban, a mosóporban, a testápoló szerekben, a műanyag használati tárgyakban – mint például flakonok, ételtároló dobozok, sőt, régi gyermekjátékok is. Feldolgozásukkor vagy a csomagolóanyagból kioldódva könnyen az élelmiszereinkbe kerülhetnek.



Ezek a vegyületek mára gyakorlatilag minden ember véréből kimutathatóak valamilyen mennyiségben, az anyatejbe bejutva a magzat és a csecsemők egészségét is veszélyeztetik.



Egy amerikai vizsgálat megállapította, hogy azokban a fiúcsecsemőkben, akik az anyatejjel nagyobb mennyiségű ftalátot vesznek szervezetükbe, kevesebb nemi hormon termelődik. A ftalátok könnyen felszívódnak a bőrödön keresztül vagy akár belélegzéssel is, majd elraktározódnak a szervezetedben.

Állatkísérletek során is mérgezőnek bizonyult a ftalát, ráadásul nagyon nehéz kikerülni, hiszen a gyártók nem kötelesek feltüntetni az adott termék címkéjén, ha a termék csomagolása tartalmazza valamilyen ftalátot, pedig a beoldódását nem lehet kizárni.

A csecsemők és kisgyermekek - a még nem teljesen kialakult immunrendszerük és hormonháztartásuk miatt – pedig különösen veszélyeztetettek, a babafürdetők, babasamponok, púderek, popsikenőcsök, popsitörlők is veszélyt jelentenek.

Egy tanulmány szerint a várandóság alatt szervezetbe jutó ftalátok fordított arányban állnak a születendő gyermek iskolaérett korában felmért intelligenciahányadosával. Azaz a vizsgált ftalátok közül minél több kerül be a várandós anya szervezetébe, születendő gyermeke feltételezhetően annál alacsonyabb IQ-pontszámot képes elérni azokhoz képest, akiknek édesanyja kevesebb ilyen típusú vegyülettel terhelte szervezetét.

Egy másik kutatás pedig egyértelmű összefüggést mutatott ki a gyerekeknél tapasztalható asztmatikus és allergiás reakciók, valamint a háztartásokban mérhető szálló porban mért ftalát-koncentráció között.

Az Európai Bizottság 2005-ben véglegesen megtiltotta pár – de nem az összes – ftalát használatát a gyermekjátékok és gyermekápolási szerek területén. Egyes országokban, mint például Dániában az összes ftalát-vegyületet tartalmazó termék forgalmazását tiltják a hatóságok.



A műanyag csomagolás, az autóbelső, a zuhanyfüggönyök és egyéb PVC-ből készült termékek továbbra is veszélyesek lehetnek. A legjobb, ha igyekszel elkerülni minden olyan terméket, ahol használhatták ezt a vegyületet!


Mindig olvasd el a termék összetevőit, és erős illatú terméknél légy gyanakvó, inkább ne vedd meg!

Segítségképpen összeállítottunk Neked egy kis puskát, amit majd a sorozatunk legvégén találsz. Kinyomtathatod, a zsebedben is elfér, így bárhova magaddal viheted. Remélem, nagyobb biztonságban érzed majd tőle magad.

További vegyszermentes szép napot,

Varga-Darabos Andrea 
Szappantündér

ui.: Megtisztel, ha tőlem tanulsz, de ha bővebben is érdekel a téma, még több infótitt találsz.