Méregtelenítés hatékonyan
Méregtelenítés hatékonyan – avagy ételt egyél, ne kemikáliát!
Amikor szóba kerül a méregtelenítés, abban többnyire mindenki egyetért, hogy szükség van rá.
Mindenki másképp csinálja – ezt is - : vannak lustábbak, akik étrendkiegészítőkkel, kapszulákkal próbálkoznak, és vannak bevállalósabbak, akik akár egy egyhetes böjtbe is belevágnak a méregtelenítés kedvéért.
Akár így, akár úgy, a méregtelenítés jó dolog, a baj csak az, hogy amikor vége van, újra a régi, megszokott ételek kerülnek az asztalra. Fordítsd át a méregtelenítést, és – ahogy a fürdőszobában is -, próbálj minél kevesebb vegyszerekkel kezelt, vegyszereket tartalmazó „műkajákat” bevinni a szervezetedbe. Hidd el, ezzel többet teszel az egészségedért, mint az esetleges méregtelenítgetésekkel!
Tény, hogy amint megeszünk, nem teljesen tiszta
Hiába termelsz bio módon, az ónos eső öntözi a növényeid, akár akarod, akár nem, ráadásul kevés az olyan termőföld, ami mellett nem járnak autók és sorolhatnám…
És azt is könnyen beláthatod, hogy nem tudsz sehol teljesen tiszta ételeket/italokat beszerezni, ezért a cél az, hogy ezeket a kemikáliákat a lehető legalacsonyabb szintre redukáld.
Nagyon leegyszerűsítve ez annyit tesz, hogy egyél több zöldséget, gyümölcsöt és minél kevesebb húst. Tudom, ez iszonyatosan banálisan hangzik, és ez eddig sem volt titok előtted.
A titok, csak most következik!
És innen kizárólag erős idegzetűeknek ajánlott a továbbolvasás - a többiek itt befejezhetik -, mert a továbbiakban arról lesz szó, mit teszel a fazékba ÉTEL helyett!
Disznóhús helyett/mellett ez is a fazékba kerül:
- antibiotikum maradványok (a növekedés serkentésére kapják az állatok)
- gyom-és rovarirtószer maradványokat (a takarmánnyal kerülnek a szervezetükbe)
- nitriteket és nitrátokat (szintén a takarmányból; gyomorrákot okozhatnak)
Marhahús helyett/mellett ezt is megesszük:
- antibiotikum maradványokat
- hormonokat (a gyorsabb növekedés érdekében kapják az állatok)
- gyom-és rovarirtószer maradványokat (takarmányból)
Szárnyasok és tojás tartalmaznak:
- antibiotikum maradványokat
- gyom-és rovarirtószer maradványokat
Hal egyéb összetevői (elsősorban tengeri halakra vonatkozik):
- higany
- PCP – Fenciklidin, Fenilciklidin (régebben fájdalomcsillapításra használt drog hallucinogén hatásokkal)
- DDT - diklór-difenil-triklóretán (nagy hatású rovarméreg. Mivel az élő szervezetben felhalmozódhat, károsítja a környezetet. Magyarországon felhasználását az 1960-as évek végén betiltották)
- antibiotikum maradványok (főleg tenyésztett halaknál)
Tejtermékek:
- antibiotikum maradványok
- gyom-és rovarirtószerek maradványai
- hormonok
TIPP: Válassz a zsíros tejtermékek helyett sovány tejtermékeket, hiszen a hormonok és az antibiotikumok a zsírokban koncentrálódnak.
Zöldségek, gyümölcsök:
- gyom- és rovarirtószer maradványok
- xenoösztrogének (mesterséges vegyszerek, amik a szervezetbe jutva ösztrögén (női nemi hormon) hatást fejtenek ki)
A legszennyezettebb zöldségek és gyümölcsök:
- alma
- répa
- zeller
- cseresznye
- szőlő
- barack
- eper
És a legkevésbé szennyezettek:
- hagyma
- kukorica
- ananász
- banán
- brokkoli
Persze ezt a listát sok minden egyéb tényező befolyásolja, de azért jobb, ha óvatos leszel!
TIPP: Ami általánosságban elmondható: amikor csak teheted, kerüld az ipari termékeket. Válassz inkább bio minőségű élelmiszereket és/vagy vásárolj megbízható ős/kistermelőktől.
Ha így teszel, nagyban csökkented a méreganyag beviteledet és elmondhatod, hogy Te egész évben méregtelenítesz!
Ha még többet szeretnél megtudni a témával kapcsolatban:
Hozzászólások
Hozzászólnál? Hozzászólás írásához kérjük lépj be! Belépek
Nagyon hasznos cikk. A legszomorúbb tény, hogy a cikk születése óta több, mint 7 év telt el és semmi sem változott. Még mindig nincs megfelelően szabályozva mit veszünk magunkhoz, nem kapunk megfelelő tájékoztatást mi található az ételeinkbe.
Érdekes, hogy rögtön arra gondolnak az emberek az "egészséges táplálkozás", vagy a (bio) gyümölcs/zöldség kapcsán, hogy drága pénzen kell megvenni. Mi otthon szinte az éghajlatunkon létező összes gyümölcsöt és zöldséget, fűszernövényt megtermeljük a kertben anélkül, hogy bármilyen kertészeti képesítéssel rendelkeznénk, és a kertünk sem mezőgazdasági méretű. Persze a panelban lakók nem nevelhetnek gyümölcsfákat otthon, de pl. egy csomó fűszernövény tartható virágládában is. A szüleim szeretnek a kertben tenni-venni, és a kb. 15 év óta, amióta kertünk van rengeteg dolog megterem házilag. Persze van vele munka, de az embernek az is hasznára van, ha néha egy fél órát dolgozik a levegőn. Gyümölcs pl. annyira sok terem (nem győzzük szedni meg enni se :), hogy fel is dolgozzuk, lekvár, sütemény, kiváló pálinka készül belőle. Teljes mértékben bio, és mivel ajándékba is gyakran adunk (szomszédba, vendégségbe, stb.) bizonyos szempontból még pénzt is ér. Aki nem veti meg a fizikai munkát, és van rá lehetősége, azt csak bátorítani tudom, nekünk nagyon sok örömünk van benne.
Egy pár sor:
Egyetemista vagyok, 23 éves. Szorongásra hajlamos vagyok, képtelen vagyok koncentrálni és tanulni, pedig mást se csinálok csak azzal foglalkozom, ami érdekel (építészet). Egy napot sem bírok ki csoki nélkül, hisz alig van étvágyom és időm, legfőképpen pedig pénzem rendesen étkezni. Világos, hogy ez így nem egészséges. Az elsőnek tartom hogy ezen javítsak, és azt hiszem elég tájákozott vagyok. De a fentieken nem tudok változtatni. Egy ördögi kör, amibe akaratunk nélkül belekényszerítenek. Ez a tény csak fokozza a szorongásomat, és bármilyen okos és tájékozott vagyok, nem lesz pénzem sem lehetőségem minőségi életet élni..
Ezzel csak azt szeretném mondani, hogy az emberek tájékoztatása fontos, de nem elegendő. A tény hogy esélyem sincs egészségesen élni, nem segít. Az emberek jó része szó szerint a megélhetésért küzd, nem tudnak jobban odafigyelni mit vesznek, még akkor se, ha akarnak. A végletegik ki vagyunk szolgáltatva és ki vagyunk használva! Megerőszakolnak minket!
A normális táplálkozás mellé kiegyensúlyozott élet, jó kereset, harmónia, családi biztonság és gyermekkorban megalapotott szeretetre van szükség!
Ez így igaz, az élet halálos. Viszont enni kell. Én sem ettem rendesen, amíg tanultam. Az eredmény: hajhullás, huszonévesen 50 felettieknek megfelelő bőr, székletűrítési gondok. Nem érdemes, ezt tudom mondani így utólag visszatekintve. 40 évesen már sokkal tudatosabban étkezem, megnézem, mi van a tisztálkodó szerekben. Aki nem költ kávéra, cigire, italra, egyéb hobbira, az nyugodtan költhet az egészséges étkezésre, kozmetikumokra. Okosan kell beosztani a pénzt, a keveset is.
Egy aprócska észrevétel:
"Hiába termelsz bio módon, az ónos eső öntözi a növényeid, akár akarod, akár nem,..."
Az ónos eső túlhűlt vízcseppekből álló csapadék, amely a talajra hullva azonnal megfagy, jégbevonatot képez. A cikkíró nem inkább a savas esőre gondolt?
Egy cikket tennék ehhez a témához:
Táplálék-kiegészítők kontra gyümölcsök
Minőségi éhezés
A táplálkozás-tudományi kutatások mai állása szerint hiába próbálunk egészségesen táplálkozni, például sok zöldséget és gyümölcsöt enni, táplálék-kiegészítők nélkül nem tudjuk biztosítani a szervezetünk számára szükséges tápanyagokat és vitaminokat. Az okokat és a tüneteket kerestük meg.
Magyarországon a férfiak átlagéletkora tíz, a nőké hét-nyolc évvel alacsonyabb, mint tőlünk pár száz kilométerrel nyugatabbra. Az egészségre káros hatások megközelítően 43 százaléka az életmódból ered. A többi kár genetikai eredetű (27 százalék), továbbá környezeti ártalmakra (19 százalék) és az egészségügyi ellátás hiányosságaira vezethető vissza (11 százalék). Napjainkban már senki sem kérdőjelezi meg azt, hogy szoros összefüggés van a táplálkozásunk és az egészségi állapotunk között.
Dr. Márai Géza, a Szent István Egyetem Környezetgazdálkodási Intézet ökológiai tanszékének tanára évtizedek óta vizsgálja, hogy a környezetszennyezés hatására hogyan romlott talajaink minősége, és ennek következtében milyen káros hatások érték a növényeket, állatokat és rajtuk keresztül egészségünket.
A magyar talajok legalább felében erős savasodási folyamat ment végbe. Ennek az oka többek között a savas eső, a nagyarányú műtrágyázás, a kommunális szennyezésből, a mosóporokból származó foszfátterhelés. A növények már nem képesek elegendő ásványi anyagot és nyomelemet a talajból felvenni, és így a takarmányon keresztül az állatok sem. A tápláléklánc végén pedig ott az ember, aki hiába eszik sok zöldséget, gyümölcsöt, húst, lehet, hogy jóllakik, de minőségileg éhezik.
Az 1960-as évektől napjainkig az élelmiszerekben drasztikusan megváltozott a mikroelemek és a vitaminok mennyisége. A karotin 50 százalékkal, az E-vitamin 60 százalékkal, a B12 vitamin pedig 90 százalékkal csökkent! Egy 1985-ben végzett felmérés adataival összehasonlítva a zöldségek és a gyümölcsök vitamin- és ásványianyag-tartalma mintegy hetven–nyolcvan százalékkal zuhant le. A régebbi mérés szerint például egy átlagos súlyú alma C-vitamin tartalma 5 milligramm volt, most ugyanez az érték mindössze 1 milligramm. A brokkoli kalciumtartalma 100 milligrammról 35-re esett vissza.
Mivel a talajból kimosódtak a kalcium-, magnézium-, vas-, mangán- és réztartalékok (1966–1990-ig a búza, a répafélék és a burgonya vastartalma 50 százalékra csökkent) a növényekben, ennek következtében az állatokban sincsen elegendő ásványianyag.
A hazai adatok azt mutatják, hogy Észak- és Nyugat-Magyarországon, az Alföld északkeleti vidékein és a Dunántúl délnyugati tájain, ahol a talaj nagyon erősen elsavanyodott, kétszer annyi a csontritkulásos beteg, mint a jobb helyzetben lévő közép-magyarországi területeken. Szinte ugyanez érvényes a daganatos betegségek országos előfordulására a 30–64 éves férfiak körében.
A korábban említett tények miatt az emberi szervezet működéséhez nélkülözhetetlen tápanyagok, vitaminok és ásványianyagok kellő mennyiségben történő bevitelének módját – jelenlegi tudományos ismereteink szerint – a különféle tabletták, kapszulák, tömény tápanyagtartalmú „csokoládészeletek”, ital- és levesporok jelentik.
Tünetek
A tápanyaghiány azt jelenti, hogy a bevitt táplálék mennyisége elegendő ugyan, de a hasznosanyag-tartalma minimális. Ezt minőségi éhezésnek hívják a szakemberek, ami mindannyiunkat érint. Olyan, mintha egy ceruzaelemmel akarnánk működtetni az elektromos sütőnket. Aki már délután négy órakor fáradt, vagy csak tíz-húsz percig tud folyamatosan koncentrálni, majd utána kávéznia kell, kezdjen el táplálék-kiegészítőket szedni, és akkor jön rá, hogy mi a szervezet normális teljesítőképessége.
Amióta bebizonyosodott, hogy szoros összefüggés van a koszorúér betegségek és a magas koleszterin szint között, azóta sok orvos csuklóból felírja a koleszterincsökkentő gyógyszereket az ötven év feletti embernek, holott a magas szint nagy részben nem a koleszterinben gazdag táplálkozás következménye, hanem a vitamin-, ásványianyag- és nyomelemhiányé. A koleszterin háromnegyedét ugyanis a szervezet maga termeli. Tehát sok esetben nem igaz, hogy a magas koleszterinszintet diétával csökkenteni lehet.
A szervezet koleszterinből készíti a D-vitamint, amely alapanyaga a férfi és női nemi hormonoknak, ezek állítólag a fiatalságért is felelnek. A koleszterinből készülnek olyan mellékvesehormonok is, amelyek ahhoz kellenek, hogy a szervezet reagálni tudjon a stresszhelyzetekre. A szabályozóanyagok a vitaminok, az ásványi anyagok és a nyomelemek. Intenzív szellemi munka során az idegrendszer akár száz milligramm B1-vitamint is elfogyaszthat néhány óra alatt. Ugyanakkor jobb esetben napi tíz-húsz milligrammot fogyasztunk naponta. B1-vitamin hiányában azután az ember messze a lehetséges szellemi teljesítőképessége alatt teljesít. Szétszórt, szórakozott, növekedik a reakcióideje.
A dietetikusok szerint egy ebédnek levesből, előételből, főételből és desszertből kellene állnia, ezzel megvan a mennyiség, majd jöhet a minőség, a táplálék-kiegészítők, vagyis személyre szabottan összeállított tabletta, hogy pótolja az élelmiszerekből eltűnt vitaminokat és ásványi anyagokat. Ha természetes úton szeretnénk táplálék-kiegészítőket szedni, ajánlott propoliszból, virágporból, algából és bio módon termesztett növényekből kivont szereket beszerezni.
Mi köze a táplálkozásnak az IQ-hoz
Popper Péter a ’70-es években Indiában végzett vizsgálatot az Egészségügyi Világszervezet (WHO) égisze alatt. Többek között intelligencia-hányados (IQ) teszteket töltetett ki gyerekekkel. Egy tesztfelvétel során Poppert telefonhoz hívták. Amikor visszajött, látta, hogy az egyik kisfiú jól megoldotta a feladatot, holott korábban a határidőn belül nem születtek helyes válaszai. Ettől kezdve hagyta, hogy határidő nélkül töltsék ki a teszteket. Így sokkal több helyes megoldás született. (Tudni kell, hogy az IQ tesztek legtöbb feladatát megadott időn belül kell teljesíteni.)
Arra a következtetésre jutott, hogy a gyerekek nem buták, hanem lassúak. Felmerült, hogy talán a szegényes táplálkozás miatt lassúak, ezért elkezdték jól táplálni a gyerekeket, így a megfelelő tápanyagbevitel következtében az IQ-juk 15 százalékpontot javult három hónap alatt – ami elképesztő eredmény.
A mai nyugati társadalmakban viszont a túlfogyasztás dominál, mely elhízást és szellemi tompaságot okoz. Magunk is érezhetjük, hogy lassabban forog az „észkerék”, ha egy nagy lakoma után vagyunk. A folyamatos energiafelesleget teherként cipeljük magunkkal, ez lassítja testünket-elménket, és kóros is lehet.
A gyorsétkezdék az emésztőrendszer gyilkosai. Egy amerikai kutatás eredménye szerint a stresszes életmódot folytató gyerekek között sokkal többen fogyasztanak rendszeresen gyorsételeket. Az ő figyelmük szétszórt, nyugtalanok, iskolai eredményeik pedig gyengébbek.
A gyorsételek meggátolják a telítődés érzékelését, a szervezet alacsony hatásfokon tudja hasznosítani az amúgy is kétes tartalmú ételeket. Az ilyen ételek tele vannak ízfokozókkal, állományjavítókkal, és egyéb mesterséges anyagokkal. Ezzel szemben a megterített asztalnál elköltött ebéd ritmust és harmóniát ad az életnek, jó energiát a testnek, és megelégedettséget a léleknek.
Egy amerikai iskolában 1 éven keresztül csak E-szám mentes élelmiszereket (nem bio és nem is vegetárius ételeket, csak normál élelmiszert) adtak a gyerekeknek a menzán és a büfében. A kísérlet végén a jegyek 20 százalékkal javultak, a felzárkóztatóra járók száma 60 százalékkal csökkent, és a gyerekek IQ-ja átlagosan 8 százalékot nőtt. Ez óriási ugrás, mert az IQ-t (intelligencia hányados) a korcsoporthoz viszonyítva számolják, így értéke nem nő az életkorral.
Összeállította:
Varga Judit
és Kökény Tibor, pszichológus,
Debreceni Egyetem
Sziasztok!
Azonnal rákerestema banánra, mert kb úgy 4-5 éve olvastam egy cikket a banánültetvényekkel kapcsolatban. Azóta piros cimkés lett nálunk a banán, mert az egyik legdurvábban kemikalizált termék a PVC után.
A kulcsszavak, amik derengenek még: dugványozás, kipusztulás; 1 éves életciklus, őserdőirtás, kényszerérés Győr mellett. Ha valami genetikailag zéró, akkor nem lehet jó szerintem. Természetesen a banán az egy gyüjtőfogalom. Sok típusa létezik, és biztosan van közöttük olyan magonc, őshonos is, amire igaz az a sok jó, amit írnak róla.
Másik, amin el kellne gondolkodni: Közép-Amerikából idekerülő banán olcsóbb, mint a szomszédban szedett alma.
Na és közben leltem Nektek egy kis ízelítőt, de ez nem az a cik.A végén a forrást is megjelölte, ahol több pozitívumot is találhattok. Én csak a "lényeget" szedtem ki:
A vad banánfajtáknak hatalmas, kemény magokkal zsúfolt gyümölcsei vannak. A termesztettek steril növények, sem magokat, sem pollent nem hoznak, ezért dugványozással szaporítják őket.
A banánnövények genetikailag csaknem teljesen azonosak, így könnyen megbetegednek, mert védtelenek a kórokozókkal szemben. Ezért a banánnak nem jósolnak nagy jövőt, tíz éven belül az ültetvények elpusztulhatnak, mert a növények kihalnak. Erre már láttunk példát a múlt században, amikor az egyeduralkodó étkezési banánfajta szintén gombabetegségben pusztult ki.
Azt mondják, hogy az egyik leghigiénikusabb gyümölcs, s ez a hit azért tartja magát, mert héja ha ép, jól magába zárja a húsos részt. Ami azonban nem teljesen igaz, mert héja ártalmas lehet a tiabendazol nevű adalékanyagtól (nátrium-orto-fenil-fenolát, E 233), ami a gombásodástól védi. A tiabendazol egyébként vesekárosító hatású.
ne feledkezzünk meg a banánültetvényeken az 1970-es években használt nematocid (fonálféreg-ellenes) hatású dibróm-klór-propánról (DBCP) sem. Botrányos, de már akkor tudták, hogy ez a szer emberre toxikus, mégpedig férfiaknál meddőséget okoz és a magzatot is károsítja, mégis alkalmazták a nagyobb termés érdekében növényvédelmi célra.
Forrás: http://www.patikamagazin.hu/cikk/index/11021
Szia Attila!
Köszönjük az érdekes cikket! Abszolút egyetértek! A banán talán azért tartozik a "higiénikusabb" gyümölcsök közé - mert ahogy a cikkben is olvasható -, a héja védi az ehető részt. Hogy a héjon keresztül felszívódik-e valamennyi vegyszer, az egy másik kérdés. Ha fogyasztás előtt szódabikarbónával lemosod a héját, a vegyszer java része eltávolítható. Hogy a példánál maradjunk: az alma héja vékony és ha valamilyen sérülés éri (pl. beszakad), akkor az esetleges vegyszermaradványok könnyen az alma belsejébe kerülhetnek. Ez az oka, hogy az összehasonlításból az alma került ki vesztesen - persze az általános, nem bio termelést alapul véve.
Ha lehet választani, bio alma és akár bio, akár nem bio banán között, az alma a nyertes, mert az a mi éghajlatunk gyümölcse.
Már jó ideje nagyon odafigyelek arra, hogy mit és hol vásárolok.Az ételek ízében is óriási külömbségek lehetnek annak függvényében, hogy rossz minőségű, tömegtermesztett, íztelen alapanyagokból vagy finom, szabadföldi zöldgégekből, jó minőségű húsból készülnek.
Ha tehetem, kizárólag a piacon, ott is őstermelőktől vásárolok, akit ismerek, és látszik az áruján, hogy nem a nagybani piacon szerezte be. Inkább megveszem a pici, piszkos, de isteni finom ízű, nem permezezett, napon érlelődött paradicsomokat, a göcsörtös, még földes krumplikat, amiket nem szállítottak több ezet kilométert tartósítógázas kamionokban.
Vigyázzatok a piacokon is, a szép áru nem mindig jelenti, hogy jó!!!
Hiába írják ki a zöldségre, hogy "magyar burgonya", amikor a kora reggeli órákban azt látom, hogy a nagy műanyag zsákból pakolják ki a HOLLNAD krumplit...ezt persze kevesen látják...
Sziasztok,
csak annyit tennék hozzá (élelmiszeriparban dolgozóként) hogy a bio sem mindig bio, és a kolbászok / felvágottak / virslik - tulajdonképpen mindegyik feldolgozott húsáru, amelynek friss húspiros szine van - tartalmaz Nátrium-nitritet (E250, http://hu.wikipedia.org/wiki/N%C3%A1trium-nitrit), amely minden élelmiszeriparos számára köztudottan rákkeltő, de mivel nincs jobb helyette, ami megakadályozá a húsban lévő színanyagok bomlását, így ezt használják... Ugyanis egy vásárló sem venne szürkés színű húst (ez tudat alatt azt jelenti mindenkinek, hogy a hús romlott).
Nekünk, vásárlóknak kell tudatosabbnak lennünk, és szelektálnunk, ugyanis csak az eladható, amit megvesznek!!!!
De amíg az emberek 80%-a literszámra issza a szénsavas (és foszforsavas!) üdítőket és kilószámra a csokit, chipset és a többi hulladék ételt, addig ebből profit van...!
Á, órákig tudnék erről beszélni :-) Egyenlőre ennyi :-)
mindenkinek szép napot!
Szia Fecske,
Szerintem lenne hallgatóságod! :))
Helló
Először is ezen a mondaton megakadt a szemem:
"Minél több zöldség meg gyümölcs..."
:)))))))))))
Manapság az emberek örülnek, ha minden napra jut kenyér meg étel a fazékba, nem hogy több száz ft/kg -ért vegyenek gyümölcsöket meg zöldségeket, amik ráádásul minden féle vegyszerrel vannak kezelve ugyan úgy.. főleg amit éretlenül szednek le, mert exportálják.
A helyzet az, hogy a régi időkben kiment dédapám is a határba kapálni, és más sem volt a menüje mint a szalonna meg a sonka... Mégis 87 évet élt úgy, hogy soha nem kellett ágyba feküdjön egy nátha miatt sem, és sem a koleszterinjével sem vérnyomásával nem volt gondja.
A multik csak kihasználják a vásárlókat. Nekik a profit a lényeg, és azért is nyomorítják az embereket szerintem. Az embereknek nincs pénzük, kénytelenek megvenni az olcsó gagyi minőséget, amiben mindenféle vegyszer meg adalék van. És leginkább vacak minőség kerül hozzánk, aki jár külföldre, látja mennyivel más íze van ott mindennek, ami itt is kapható. Arról nem is beszélve, hogy mennyi jó magyar terméket visznek ki innen...
És a depresszió is divat. Sokan ropival meg csokival oldják a napi feszkót a tv előtt ülve. Ebből is van profit.
Tetszik ez az oldal, ügyesen leírjátok milyen vegyi anyagok kerülnek az ételekbe, mert egy tudatos vásárló szótárából ezek nem hiányozhatnak.
Vegyszermentes szép napot!
:)
Szia Emily!
Igazad van, a jó minőségű zöldség és gyümölcs drága. A bio meg még drágább. De ha a ropi, csoki és üdítők helyett zöldség és gyümölcs kerül a kosárba, az már fél siker. Nem beszélve az alkoholról és a cigiről, amire mindig mindenkinek van pénze...
Tudatosan kell szelektálnunk, pl. amit Nóra is írt: ha jó minőségű zöldséget veszel, jobb ízű ételt főzhetsz belőle, és még a botrányos vegetát és hasonszőrű társait is el lehet hagyni az ételből...
Egyébként pedig nem szeretnék senkit a vegetariánus életmód felé terelgetni, mert nem mindenkinek jó. (az én dédapám is hasonlókat evett, mint a Tiéd, és ő is sokáig élt :) )
Úgy, ahogy a különféle diéták sem megfelelőek mindenki számára.
(csak ha esetleg ez lett volna kiolvasható belőle :) )
Hello,
csak még 1 megjegyzés: (vagy kettő)
a koleszterinszintről: már az egyetemen is furcsállottam, hogy lehet az, hogy magas a koleszterinszint, mikor a szervezet (a máj) maga is termeli, nélkülözhetetlen alkotórésze az idegrendszernek, a sejtmembránoknak stb. akkor mi is a baj ezzel? Számomra az ilyen jellegű gyógyszerek valami olyan képet hívnak elő bennem, amikor egy csodálatosan megkomponált több száz hangszert igénylő zeneműbe (ilyen az emberi test működése, nem?) egy disznó beleröfögne...
a másik érdekesség, hogy míg a századelőn évi 2 kg volt az egy főre eső cukorfogyasztás, ma már 40 kg. És a depressziósok száma meg csak nő, úgyhogy a cukor falása valahogy csak nem megoldás (hiperinzulinizmus, hm? érdekességképpen: http://www.tenyek-tevhitek.hu/cukor.htm)
Nehéz az ember lányának / fiának eligazodni a mai kor profitorientált gyógyszer- és élelmiszerdömpingjében....
ehhez kívánok sok sikert és józan belátást! :-)
elnezest, 1 kezezek (taplalom a kicsinket :-))
igen, sajnos domping a piacon, boltokban, szupermarketekben... akciok, kedvezmenyek blablabla es senki sem mondja neked, h. a parizsi a legertektelenebb vmi, ami meg karos is, mind1 mibol keszul. pulykafeldolgozoban melozott ismeros - na, az ott tapasztaltak miatt lett vega es kitart emellett. mondta: a szortol a koromig mindent beledaralnak a kajankba. - komolyan vallalnek 2 gratis napot 1 ilyen helyen, sicher, h. utana nem nyulnek semmilyen hustermekhez, igy azonban neha elgyengulok, pedig 1xuen hulyeseg, amit csinalok... huh!
arrol nem is szolva, h. a hus eloteremtese mennyi esoerdo kiirtasat jelenti... rengeteg faj elpusztult mar emiatt es az eletterunk is veges...
taplalek v. elelmiszer? - kerdem sokx. ugyan, mit szamit, gondoljak sokan, ugyis +halunk... persze a felhasznalasra kerulo kozmetikumok, tisztitoszerek etc.palettaja is epp" ezert fontos - kulonosen a gyermekes, plane kisbabas familiaknak...
sok sikert mindenkinek a tudatos taplalkozashoz, Anyaknak az eteteshez!!! biztassuk, tajekoztassuk 1mast s akkor elobb lesz valtozas