Csipkerózsika kedvenc bőrápoló olaja
Csipkerózsika kedvenc bőrápoló olaja: a C-vitamin bomba csipkerózsaolaj
A csipkerózsa (vadrózsa – Rosa canina) termését augusztus végétől kezdik el szedni, mert ilyenkor a legnagyobb benne a C-vitamin tartalom...
Olyannyira, hogy a gyümölcsökkel összehasonlítva is a legtöbb C-vitamint tartalmazza: kb. 10-szer annyit, mint pl. a citrom. Lehet belőle lekvárt, szörpöt, likőrt és egyéb nyalánkságokat készíteni, de amit most szeretnék mutatni Neked, ennél egy picit különlegesebb.
Amire szükséged lesz, az egy-két maréknyi csipkerózsa (a legjobb, ha Te szeded, de olyan helyről szüretelj, ami nem forgalmas út mellett van), és kedved szerinti hidegen sajtolt olaj, pl. mandulaolaj.
Ha szárított terméseket használsz, így is jó lesz, de akkor tovább kell főznöd az olajat.
Tehát a pontos recept:
1 csészényi friss csipkerózsához, 2 csészényi hidegen sajtolt olaj
És így készítsd:
- Alaposan öblítsd le a terméseket, és vágd le mindkét végét. (Tudtad, hogy a „szőrös” részéből készítik a viszketőport? Nem? Ha nem is akarod megtudni, milyen jó móka, akkor vedd fel a gumikesztyűd, és ebben dolgozz!)
- Ilyenkor még puhák a termések, könnyebb velük dolgozni; ha később kezdenél el olajat csinálni, egy kicsit vagdosd be, vagy aprítsd fel egy a terméseket, lévén keményebb a héjuk.
- Tedd a pirosló szemeket egy edénybe, add hozzá a hidegen sajtolt olajat, és kezdd el melegíteni.
- Hagyd, hogy a buborékok eltávozzanak: időnként keverd meg.
- Fontos a lassú tűzön való melegítés: túl magas hőfokon a C-vitamin károsodik. A puha bogyókat kb. 4 óráig „főzd”, a keményebbeket akár kétszer ennyi ideig is érleld.
- Amikor készen vagy, szűrd le az elkészült olajat, tedd – lehetőleg – sötét üvegekbe, és amint kihűlt, használhatod is.
Hogy mire is használhatod?
- aknék, pattanások megmaradt helyének kezelésére
- égési sérülésekre, napégésre
- száraz és különösen száraz bőrre
- érett, fáradt bőrre
- ránctalanításra
Kipróbálod?
Hozzászólások
Hozzászólnál? Hozzászólás írásához kérjük lépj be! Belépek
Kedves Manna rajongók!
Mi nem olyan régen fedeztük fel magunknak a Manna Tündérek csodás termékeit, de nagyon meg is szerettük. A férjem ekcémás, és mióta csak a mannaszappanokat használjuk, sokkal tisztább a bőre, és hosszabb időkre tünetmentes. Ugyan időnként még mindig használ szteroidokat, de már nem része napjainak, sőt, talán 2 hetente kell csak elővennie. De hogy ez se legyen, most éppen a csipke főzet készül, és biztosan nem hiába.
Ezennel köszönöm ezt a receptet is. Jó hogy ilyen praktikus dolgokat tesztek közkincsé.
A csipkét én a hétvégén a Zemplénben szedtem. Kicsit többet sikerült, mint szükséges, annak ellenére, hogy egy liter olajjal készíten (a család többi tagja is nagyon belelkesült és leadták a megrendelést). Így a maradékot, ami 4 dl-nek felel meg pucolatlan állapotban, azt felajánlanám valakinek.
A következő főzethez a csipkét Erdélyben szeretném leszüretelni, mert az mégis csak más vidék, tisztább levegő stb. Persze ha élelmesebbek meg nem előznek és még találok valamit a hegyen... Arra gondoltam, látva a hozzászólásokat, hogy ha valaki komolyan gondolja és megegyezünk egy árban, én elkészítem szivesen, hogy idő hijján senki ne maradjon ki a jóból.
További szép napot Mindenkinek!
én szívesen megveszem, ha van valakinek feleslegesen elkészített olaja, ekcémás az unokám, és sajnos a készítéséről már azt hiszem lemaradtam. köszönöm előre is, az árban majd megeggyezünk
Kedves dmarcsi!Nekem van több olajam, mint amire nekünk szükségünk van, így adnék el belőle.címem: m.kolbasa@gmail.com
Kedves Andrea!
Csodálatos termékek és megosztások, hogy lehet természetesen jobbá varázsolni testápolásunkat.
Ámulva olvasom a műhelytitkokat, de sajnos se időm, se energiám ezeket megvalósítani a család és munka mellett.
Miért nem kaphatóak ezek is? Biztos vagyok benne, hogy más is keresné pl. a csipkeolajat. Ha kisebb megrendelési mennyiség miatt magasabb az ár, áldoznék érte többet is, mert megérné, hogy nem nekem kell utánajárni, beszerezni, pepecselni vele.
Köszönettel és további sikereket kívánva,
Ági
Kedves Ági,
Örülök, hogy tetszenek a termékek! Sajnos ezeket a recepteket csak tartósítószerekkel dúsítva lehetne forgalomba hozni, így meg már - szerintem - elvesztené azt a különleges, semmihez nem fogható hatását, amivel csak a teljesen természetes "készítmények" rendelkeznek.
Eddig is, és a jövőben is próbálok olyan könnyen elkészíthető, viszonylag egyszerű és mégis hatékony receptekkel, ötletekkel szolgálni, amik az olyan elfoglalt Anyukáknak (is) szólnak, amilyenek Te is és én is vagyunk! :)
Szép napot,
Andrea
Természetesen! Már eddig is minden bevált, és sokkal könnyebb a bőröm érzékenysége miatt a természetes Mannaszappan és a sokféle kiegészítő is! Köszönöm, hiszen én hasonlókat kérdeztem és ime most is itt a válasz!
Köszönömm kedves Andrea és a többi "tündéreknek" is! Szép napfényes, őszi napokat kíván:Margó
Kedves Andrea és mindenki!
Szerintetek nem lehetne úgy csinálni a csipkeolajat, hogy valamilyen hidegen sajtolt olajba amit egy kicsit meglangyosítunk, beletenni a bogyókat? Időnként aztán megkevergetjük, hogy jól oldódjanak ki a hatóanyagok. Így áztajuk egy ideig. Szerintetek az "eredmény" nem ugyanaz lenne?
Kíváncsi vagyok a véleményekre, mert szívesen kipróbálnám, de "főzéstől" én is tartok.
Erika
Kedves Erika,
Akkor inkább próbáld meg így: ugyanennyi bogyót és olajat tegyél egy üvegbe, amit letakarva tegyél ki a napra. Néha kevergesd meg, és érleld 1-3 hétig. (Az átlagos idő kb. 2 hét, a legjobb, ha magad ellenőrzöd, mikor elég). Így ugyanazt a hatást éred el (lassú "főzés", melegítés), csak lassabban, viszont a Nap energiája is benne lesz az olajadban. A melegre szükség van ahhoz, hogy a hatóanyagok kellőképpen kioldódjanak a bogyókból, de ha idegenkedsz ettől, csináld nyugodtan úgy, ahogy leírtad - az is szuper lesz! :)
Szép napot!
Andrea
Azt szeretném megkérdezni, hogy mennyi ideig áll el az egy csészényi olaj és milyen mennyiségben érdemes felvinni a kezelendő bőrre?
Köszönöm!
Sötét (steril) üvegben, száraz helyen tárolva viszonylag sokáig, kb. fél-egy évig.
Andrea